Ana Sayfa Yurt Kişisel basit hesaplarla zaman kaybedilmemeli

Kişisel basit hesaplarla zaman kaybedilmemeli

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’de ekonomik programın uygulanmasında büyük başarı sağlandığını belirterek, bunların sabırla sürdürülmesini istedi:

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2012 Cuma 09:00
Kişisel basit hesaplarla zaman kaybedilmemeli

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC’de reform yasaları ve ekonomik programın uygulanmasında büyük başarı sağlandığını belirterek, bunların sabırla sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Atalay, “Kişisel basit hesaplarla zaman kaybederek Kıbrıs Türkü’nün atması gereken adımları asla geciktirmemeliyiz” dedi.


Atalay, KKTC’de son üç yılda uygulanan ekonomik programın çok başarılı sonuçlar verdiğini; 2013 başında yürürlüğe girecek 2013-15 Programı’nın da KKTC’nin geleceğine sahip çıkılması açısından önemli bir fırsat olduğunu söyledi.


Beşir Atalay, program çalışmalarını KKTC’nin yürüttüğünü, Türkiye’nin sadece uzmanlarıyla müşavirlik hizmeti verdiğini kaydederek, ilk kez verimli bir çalışma ortamı sağlandığını; çalışmaları tereddüde düşmeden sürdüreceklerini ifade etti. Atalay, “Uzun vadeye bakmak, büyük düşünmek durumundayız. Gündelik hesaplar kimseye bir şey kazandırmaz. Kuzey Kıbrıs’ın uzun vadeli geleceğini düşünerek bu çalışmaları yürütmek zorundayız” dedi.


Atalay, Lefkoşa’da Dr. Küçük Bulvarı’ndaki törende yaptığı konuşmada, halkın bayramını kutlayarak, Türk milletinin ve hükümetinin selam ve sevgilerini iletti.



“Ay yıldızlı bayraklar en güzel mertebe”



Anadolu’dan Akdeniz’deki ufka baktıklarında gördükleri ay-yıldızlı bayrakların Kıbrıs davasının ulaştığı en güzel mertebe olduğunu ifade eden Atalay, 1963’te Rumların saldırganlığıyla ortaya çıkan Kıbrıs sorununun yarım yüzyılı tamamlamak üzere olduğunu belirtti.


Kıbrıs Türkü’nün bu sürede geleceğini kendi iradesiyle belirleme hakkından hiçbir ödün vermediğini vurgulayan Atalay, 15 Kasım 1983’te KKTC’nin ilanıyla tarihi mücadelenin yeni bir safhaya taşındığını; çözüm ve uzlaşı için bugüne dek BM tarafından sunulan planlara ‘evet’ diyen taraf olduğunu anlattı.

 

“Rumlar çözümsüzlüğü yeğledi”



Beşir Atalay, 2008’de başlayan son kapsamlı müzakere sürecinde de Kıbrıs Türk tarafının her türlü çabayı gösterdiğini kaydederek, önemli açılım ve önerilere rağmen Rum tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden sürecin tıkandığını söyledi.


1 Temmuz’da ortaklık devletiyle AB dönem başkanlığını üstlenme fırsatının da mümkün olmadığını, Rumların gasp ettikleri yarım devletleriyle dönem başkanlığını üstlenmeyi ve çözümsüzlüğü korumayı yeğlediğini kaydeden Beşir Atalay, Rumların ada etrafındaki doğal kaynaklar konusundaki tutumlarıyla da aynı hataya düştüğünü belirtti.


Atalay, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin ada etrafındaki doğal kaynakların hakça paylaşımı için önerilerde bulunduğunu anımsattı.


“Haksız ambargolar ve izolasyon altında her konuda karşılaşılan güçlüklere rağmen sürdürülen mücadelede KKTC’ye ömür biçen, hesaplarını Kıbrıslı Türklerin teslim olması üzerine kuran çevrelerin, ya sonsuza dek bekleyeceğini, ya da adadaki gerçeklerle adil ve kalıcı bir çözüme razı olacaklarını” vurgulayan Beşir Atalay, başka çıkış yolları olmadığını söyledi.

 

“Elimiz daima burada olacak”



Atalay, “Türkiye asla Kuzey Kıbrıs’ı yalnız bırakmayacaktır, elimiz daima burada olacaktır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs etle tırnak gibi birbirinden ayrılmayacaktır. Bunu kimse başaramayacaktır” diye konuştu.


KKTC’nin kuruluşunun üzerinden henüz 30 yıl bile geçmeden başarılanları, üniversiteleri, turizm tesislerini, yetişmiş insan gücünü, altyapıyı tüm dünyanın izlediğini belirten Beşir Atalay, Türkiye’de çok üniversite açılmasıyla KKTC’de öğrenci sayısının azalacağından korkulduğunu ancak geçen yıl 47 bin olan öğrenci sayısının bu yıl 53 bin 800’e ulaştığını söyledi.

 

“Kuzey Kıbrıs üniversitede marka oldu”

 

Atalay, Kuzey Kıbrıs’ın üniversite anlamında dünyada bir marka olduğunu ifade ederek, Türkiye’deki ODTÜ ve İTܒden sonra Çukurova’nın da KKTC’de kampus çalışmaları olduğunu kaydetti.


2011-2012 turizm sezonunda adeta patlama olduğunu, altyapının, duble yolların yapımının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Beşir Atalay, Kıbrıs Türkü’nün geçmişte kaçırılan fırsatlara ve vaatlerin boş çıkmasını düşünerek çözüm vizyonunu hiç terk etmediğini, Kıbrıs’ta sağlanacak uzlaşmanın tüm bölgeye barış ve istikrar getireceğini; sadece adadaki tarafların değil Rumlarla birlikte Kıbrıs sorununu da içine ithal eden AB ve uluslararası camianın yararına olacağı düşüncesiyle hareket ettiğini anlattı.


Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, tek yanlı adımların hayalden öte anlam taşımadığının aslında Rumların da farkında olduğunu söyledi.


Atalay, “Bugüne dek fikir ve gönül birliği içinde sürdürdüğümüz bu haklı mücadelede elde ettiğimiz kazanımları daha da ileri götürecek güçte ve kararlılıkta olduğumuz şüphe götürmeyecek bir gerçektir” dedi.


Bunu müşterek icraatlarla gösterdiklerini, duruş ve çizgilerinde en ufak tereddüt olmadığını vurgulayan Atalay, “Kapsamlı çözüm sağlansın veya sağlanmasın Kıbrıs Türkü’nü güçlendirecek ve yoluna güvenle devam etmesini sağlayacak çalışmaları sürdüreceği” dedi.


Beşir Atalay, KKTC’nin tüm faaliyetlerini çözüme endeksleyen, her şeyi erteleyen yaklaşımları asla kabul etmediklerini belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın daha güçlü bir yapı için çalıştıklarını, büyük projeleri teker teker faaliyete geçirdiklerini kaydetti.



“Su projesi 2014’te tamamlanacak”



Hayat Suyu Projesi’nin 2014 martına kadar tamamlanacağını, Anamur’daki barajın bitmek üzere olduğunu; Geçitköy’deki baraj yapımının sürdüğünü; boruların ekim ayında döşenmeye başlandığını hatırlatan Atalay, “Suyun Kıbrıs sorunu için öngörülecek her türlü çözüm modelinde Türk tarafının elini güçlendirecek bir model, unsur olduğu kuşkusuzdur” diye konuştu.


Atalay, Türkiye’den KKTC’ye elektrik de getirileceğini yineleyerek, bu yöndeki çalışmanın da hızla sürdüğünü, bunların iki ülke bağlarını güçlendirdiğini bildirdi.


“Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin geleceğe güvenle bakması bizim için her şeyden önemlidir” diyen Beşir Atalay, Türkiye’nin, Anavatan ve garantör olarak her zaman Kıbrıs Türk halkının hürriyetini, hukukunu ve refahını korumak için üzerine düşen her görevi yapacağını vurguladı.


Beşir Atalay, KKTC’nin sağlam ekonomik yapıya kavuşması ve kendi ayakları üzerinde durabilmesini amaçlayan reformlarda KKTC hükümetiyle uyum içinde, çok başarılı çalışmalar yürüttüklerini belirterek şöyle konuştu:

 

“Kararların zamanında alınması önemli”

 

“Son iki yılda gerek reform yasalarının çıkması, gerek ekonomik programın uygulanmasında gerçekten çok büyük başarılar elde edilmiştir. Ekonomik reformların altyapısını oluşturmaya yönelik yasal düzenlemelerin yapılması aşamasında tartışmaların yaşanması demokrasinin gereğidir. Türkiye’de ve demokratik her ülkede benzeri süreçler yaşanmaktadır. Ama sabırla bunun sürdürülmesi gerekmektedir. Ancak kararların zamanında alınması önemlidir. Geciktirilmiş kararlar, kaybedilen fırsatlar olduğu gibi ileride oluşacak daha büyük sorunların da nüvesidir. Gelecek nesillere bırakmak istediğimiz miras, sorunlar yumağı değil, güçlü bir toplum, güçlü bir KKTC’dir. Güçlü bir toplum, güçlü bir devlet çağdaş dünyayı yakalamakla, birlikte yol yürümekle olur. Basit hesaplara dayalı mazeretler üreterek çağdaş dünyadan kopanların günümüzde ne duruma düştüklerine pek çok örnek mevcuttur. Bu şekilde yol yürümeye kalkışanlar, kendileri yollarda kaldığı gibi, kendi halkına da büyük acılar çektirmiştir.”


Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye’nin son yıllarda iyi bir ivme yakaladığını, demokrasilerini, ekonomilerini ve dış politikalarını yenilediklerini kaydederek, Türkiye’nin kazanımlarının Kıbrıslı Türkler için de bir kazanım ve fırsat olduğunu söyledi.

 

“Kişisel hesaplarla geciktirmeyin”

 

“Bu fırsatı kaçırmayın, kişisel basit hesaplarla zaman kaybederek Kıbrıs Türkü’nün atması gereken adımları asla geciktirmemeliyiz” diyen Atalay, Kıbrıs’ı uluslararası platforma taşımak için yapılan çalışmalara değinirken, KKTC’nin, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda Kıbrıs Türk Devleti adıyla gözlemci üye kabul edildiğini hatırlattı.


KKTC’nin ileri adımlara ihtiyacı olduğunu, devletlerin statik kalamayacağını vurgulayan Beşir Atalay, “İstikrar üreten bir siyasi sistem, kaliteli hizmet sunan bir kamu yönetimi, emeğe göre gelir dağıtan bir ekonomi ve toplumsal dayanışma üreten bir sosyal yapı için atılması gereken adımlar olduğunu” ifade etti.


Atalay, bu konuda herkese olduğu gibi Türkiye’ye de görev düştüğünün farkında olduklarını söyledi ve “Biz hazırız. Bunu hiç kimse için değil, kendiniz, kendi çocuklarınız ve halkınız için yapmanız gerekmektedir” dedi.



Ekonomik program çok başarılı

 

Son üç yılda uygulanan ekonomik programın çok başarılı sonuçlar verdiğini, dünyada kriz sürerken ekonomik göstergelerde ciddi yükselmeler görüldüğünü belirten Türkiye Başbakan Yardımcısı Atalay, KKTC hükümetinin kamuoyunun ilgili kesimleriyle istişare ederek hazırladığı 2013-15 ekonomik programının KKTC’nin kendi geleceğine sahip çıkması, şekillendirmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu söyledi.


Atalay, çalışmayı sürdüren hükümeti, bakanları ve bürokratları tebrik ederek şöyle konuştu:


“Bu ekonomik programın çalışmasını KKTC kendisi yürütmüştür. Biz sadece uzmanlarımızla burada müşavirlik hizmeti veriyoruz ve bunu da çok önemli görüyoruz. Bu verimli çalışma ortamı bu dönemde ilk defa sağlanmıştır. İnşallah 2013’ün başında yeni 3 yıllık program çok titiz şekilde yürürlüğe girecektir. Bunun çalışmaları son safhaya gelmiştir. Hiç tereddüde düşmeden, gelecek endişesi duymadan bu çalışmaları sürdüreceğiz. Uzun vadeye bakmak, büyük düşünmek durumundayız. Gündelik hesaplar kimseye bir şey kazandırmaz. Kuzey Kıbrıs’ın uzun vadeli geleceğini düşünerek bu çalışmaları yürütmek zorundayız.”


Beşir Atalay, şehitleri ve gazileri minnet ve şükranla anarak 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı’nın kutlu olmasını diledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık