Ana Sayfa Gündem Kıyafet protestosu

Kıyafet protestosu

Bir grup öğretmenin kara çarşaflı eylemine DEV-İŞ VE ÇAĞ-SEN de destek verdi.

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 12:11
Kıyafet protestosu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) mensubu bazı öğretmenler, Türkiye’deki bazı uygulamaları KKTC’de de hayata geçirtmeye çalıştığı gerekçesiyle AK Parti ve UBP hükümetini protesto etti.


Eylemde, bazı öğretmenler Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin kılık kıyafeti ile ilgili yapmak istediği düzenlemeyi “gerici” olarak niteleyerek girişimi siyah çarşaf giyerek protesto etti.


Eyleme Sendikal Platformu temsilen Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu ve Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (ÇAĞ-SEN) yetkilileri de katıldı.


KTÖS Başkanı Güven Varoğlu eylemde yaptığı konuşmada, “AK Parti’nin uyguladığı politikaya bir karşı duruştur. Bu protesto AKP’nin politikalarını hayata geçirmek için uğraşan işbirlikçi Ulusal Birlik Partisi hükümetine karşı bir protestodur” dedi.


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öğretmenlerin kılık kıyafeti ile ilgili başlattığı çalışmaya atıfta bulunan Varoğlu, “Modern ve çağdaş dünyayı kabul eden, bunun için uğraşan Kıbrıslı Türkleri, Türkiye’de uygulanan ve kısmen başarılı olan bu politikaları ülkemizde de uygulayarak, kara çarşafın altına koyabileceklerini sanıyorlar” dedi.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise Kıbrıs Türklerinin, Türklüğüne ve inancına her zaman müdahale edilemeye çalışıldığını iddia etti.


Elcil, “Biz Kıbrıslı Türkleriz, bu ülkenin gerçek vatandaşları gerçek insanlarıyız” dedi.


Meclis önüne girilmesinin güvenlik güçleri tarafından girilmesinin engellenmesini de eleştiren Elcil, eylemlerini Sendikal Platform ile birlikte artıracaklarını söyledi.Basın açıklaması okundu

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından okunan basın açıklamasında ise, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’ya yönelik eleştirilerde bulunuldu. Açıklamada, “Fetullah Gülen hareketinin” misyonerliğinin yapıldığı öne sürülerek, “bu çerçevede Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na talimatlar verildiği” iddia edildi.


Açıklamada, AKP Hükümeti’nin, Kıbrıslı Türklerin kimliğinin, kültürünün asimile edilmesine yönelik politikalar yürüttüğü bu kapsamda paketler dayattığı savunuldu.


Açıklamada, “Türkiye’den KKTC’ye kontrolsüz nüfus akışına müsaade edildiği bunun da okullarda altyapı ve öğretmen eksikliğine yol açtığı” iddia edildi.


Açıklamada; “Dayatılan ders programları ile kültürel asimilasyon yapılmakta, Sünni İslam dayatması ile toplumun inançları siyaseten kullanılmak istenmektedir Son olarak kılık kıyafeti bahane edilerek öğrenciler de öğretmenler üzerinden politika yapılarak, türbanın okullara girmesine zemin yaratılmaya çalışılmaktadır” denildi.Gökçebel de konuştu

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, konuşmasında AK Parti’nin ülkedeki hükümetlerle var olan düzeni değiştirmeye çalıştığını savundu ve verilen mücadelenin ise buna karşı olduğunu söyledi.


Gökçebel, altyapı eksikliği giderilmeden tam gün eğitime geçilmesini, müfredatın değiştirilmesi girişimlerini de eleştirdi.


Kıbrıs Türkü’nün din ve giyim kuşam sorununu 1930’lu yıllarda çözdüğünü belirten Gökçebel, “Öğretmen özel hayatını, karakterini toplumsal tartışma konusu yapmaz” dedi.

 

Sendikacılara dava okundu

 

Öte yandan KTÖS’ün dünkü kara çarşaflı eylemi sonrasında polisin, sendikacılar Cenk Gürçağ, Uğur Erilen, Burak Maviş ve Besim Baysal’a uygunsuz davranışta bulundukları gerekçesiyle dava okuduğu öğrenildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

"YÜRÜ DERLERSE, HAZIRIM"

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık