Ana Sayfa Gündem Kıyamet kopacak

Kıyamet kopacak

El-Sen, birikmiş borçlarını ödemeyen devlet dairelerinin elektriğini kesme eylemine yarın Maliye Bakanlığından başlıyor

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 09:51
Kıyamet kopacak

El-Sen, Kıb-Tek’e büyük borcu bulunan başta devlet daireleri, kurumlar, belediyeler, özel kişi ve kuruluşların elektriklerini keseceğini iddia etti.


Eylem çerçevesinde ilk olarak pazartesi günü saat.10.30’da maliye bakanlığı binasının elektriklerinin kesileceğini ileri süren El-Sen, “Elektriklerin kesilmesi eylemimize hangi şekilde olursa olsun müdahale edilip engellenmesi halinde bunun bir sonuç vermeyeceğini ve yukarıda açıkladığımız gibi ülke genelinde tüm büyük borçlu tüketicilerin elektriklerinin haber verilmeden kesileceğini belirtmekte yarar görmekteyiz” dedi.


Sendika Başkanı Çağlayan Cesurer, yaptığı yazılı açıklamada, UBP Hükümetinin, Türkiye Hükümeti ile imzalamış olduğu protokolla, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal kuşatmayı hayata geçireceğini, talimat aldığı AKP Hükümetine taahhüt etmiş bulunduğunu iddia etti.


Başta KIB-TEK olmak üzere; telekomünikasyon, limanlar ve köy kooperatiflerine ait kuruluşların özelleştirileceğinin programda yer aldığını savunan Cesurer, şunları ileri sürdü:


“KIB-TEK’in özelleştirilmesi konusunda bayraktarlık yapan KIB-TEK’ten sorumlu Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun’un KIB-TEK ile ilgili son yapmış olduğu açıklamada belirttiği gibi kendilerinin yarattığı tahsilat sorununu gerekçe göstererek bu girişimlerine kılıf hazırlamaya çalışması kabul edilemezdir. Sayın Bakan bu konudaki son açıklamasında; “KIB- TEK'de abonelerin tahsilat riskini devlet üslenemez” deyivermiştir.


Risk bizatihi sizsiniz Sayın Bakan. Bafra’da tuzlu su arıtma tesisini işleten şirket ile yapılan sözleşme gereği nasıl olsa elektriği devlet ödemez, suyu da ucuza alalım anlayışı ile elektrik sayacını üzerine alan devlet su dairesi, 3 milyon 600 bin TL’lik borç nedeniyle tesisin elektriği KIB-TEK çalışanlarınca kesilince ve tüm baskılara rağmen yeniden bağlanmayınca, KIB-TEK’e ait kuyudan Teknecik santrallerinin buhar üretiminde ihtiyaç duyduğu suyu sağlayan Çatalköy’deki su kuyularını kilitleten ve böylece santrallerin elektrik üretimini tehlikeye atan da aynı kabinede görev yaptığınız Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Ali Çetin Amcaoğlu’dur.”


Devlet dairelerinde tüketilen fakat KIB-TEK’e ödenmeyen elektrik ücretlerinin 70 milyon TL, BRTK’nın borcunun 19 milyon TL, Din İşleri Dairesi’nin bağlı camilerle birlikte borcunun 6 milyon TL ve maliyetlerin altında tarife belirleyip aradaki 114 milyon TL görev zararını KIB-TEK’e ödemeyenin hükümet olduğunu iddia eden Cesurer, şöyle devam etti:


“EL-SEN toplum menfaatleri ile örtüşen bu mücadeleyi daha önce de defaten açıkladığımız gibi meşru her yolla sonuna kadar sürdürmede kararlıdır. Gelinen aşamayı değerlendiren Sendika Yönetim Kurulumuz, halkımızdan bu yönde gelen talepleri de dikkate alarak, KIB-TEK’in tahsilatıyla ilgili inisiyatif üstlenmiş bulunmaktadır. Dar gelirli vatandaşlarımızın elektrik faturalarını ödediği gibi bundan sonra başta devlet daireleri ve bağlı kurumlar ile belediyeler olmak üzere KIB-TEK’e büyük borcu bulunan hatırlı işletme ve otellerin de yükümlülüklerini yerine getirmeleri için elektrikleri EL-SEN üyelerince kesilecektir.


KIB-TEK’in sorunu basit bir tahsilat sorunu değildir. Kıb-Tek’in içinde bulunduğu sorun, ülkemizin genelindeki sorunla ayni olup kötü ve teslimiyetçi yönetim sorunudur. EL-SEN buna karşı meşru her yolla direnme azmine sahiptir ve halkımızı da birlikte direnmeye çağırmaktadır.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LATİF AKÇA, "DEVAM" DEDİ...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık