Ana Sayfa Yurt KKTC Alevi Kültür Merkezi aşure günü düzenledi

KKTC Alevi Kültür Merkezi aşure günü düzenledi

Eroğlu: "Hepimiz KKTC Devletinin vatandaşıyız, hepimiz devletimize sahip çıkma gayreti içindeyiz."

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2012 Pazar 21:00
KKTC Alevi Kültür Merkezi aşure günü düzenledi

"BİR HALKIN AMBARGOLAR ALTINDA SUÇSUZ GÜNAHSIZ YAŞAMASI HİÇBİR İNSANLIK HAKKIYLA BAĞDAŞMIYOR"
"ZAMAN İÇİNDE DÜNYA; KIBRIS TÜRK HALKININ İNSANCA YAŞAMA HAKKINI TESCİL EDECEKTİR"
TALAT: "KIBRIS SORUNUN ÇÖZÜMÜNE KATKIDA BULUNMAK HERKESİN GÖREVİ... BARIŞ HEM DÜNYADA, HEM ÜLKEDE EGEMEN OLSUN"
TATAR: "SİZLERİN KÜLTÜRÜ, DİNİ, İBADETİ BİZİMDİR"
YORGANCIOĞLU: "DEVLET VE HÜKÜMETİN BÜTÜN İNANÇLARA EŞİT MESAFEDE DURMASI GEREK"
ÇAKICI: "CAMİ VE CEM EVLERİNİN EŞİT OLDUĞUNU KABUL EDİN" ŞONYA: "İNANCINIZ, RENGİNİZ NE OLURSA OLSUN, BÜTÜN İNANÇLAR BİZİM İÇİN KABULDÜR"
Lefkoşa, 25 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 1975 yılında Türkiye'den göçmen gelen vatandaşları Alevi, Sünni olarak ayırmadan, kardeşlik ilişkilerini devam ettirdiklerini ifade ederek, "hepimiz KKTC devletinin vatandaşıyız, hepimiz devletimize sahip çıkma gayreti içindeyiz" dedi.
Eroğlu, bir halkın ambargolar altında suçsuz günahsız yaşamasının hiçbir insanlık hakkıyla bağdaşmadığını vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesin devam edeceğini kaydetti.
KKTC Alevi Kültür Merkezi'nin organize ettiği "Aşure Günü" etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle dedi:
"Biz Kıbrıs Türkleri olarak bir anlaşma arayışı içerisinde mücadelemizi sürdürürken, anlayış göstermeyen Rum tarafının Avrupa Biriliği'ne alınarak, bize ambargolar uygulatılması ne denli insanlık haklarıyla bağdaşıyor. Bağdaşmıyor tabi. Ama dünya, her zaman sizin ortaya koyduğunuz gerçekleri görmeyebilir. Zaman gerekir, zaman içinde dünya; Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda vermiş olduğu mücadelesini, anavatandaki kardeşleriyle birleştirerek, kazandığı özgürlüğü, 1974 Barış Harekatı sonrasında kurduğu devletini benimseyecektir, kabullenecektir. Kıbrıs Türk halkının insanca yaşama hakkını tescil edecektir."
KKTC Alevi Kültür Merkezi'nin organize ettiği "Aşure Günü" etkinliği bugün, Lefkoşa Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun yanı sıra 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve aleviler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan etkinlikte, KKTC Alevi Kültür Derneği Başkanı Hasan Şaşkara açılış, Dede Süleyman Metin de günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya'nın da birer konuşma yaptığı etkinlikte, Derneğin Semah Ekibi'nin gösterisinin ardından, Türkiye'den gelen konuk ozan Ali Rıza Albayrak ve Hüseyin Albayrak Batıni nefesler, Ozan Süleyman Şaşkara ile Deniz Hergül deyişler sundu.
Etkinliğin sonunda konuklara aşure dağıtıldı.
EROĞLU
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, Aşure Günü'ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugün yapılan konuşmalarda hem hükümet, hem de muhalefetin bir takım sözler verdiğini, önemli olan bu sözlerin yerine getirilmesi olduğunu söyledi.
"HEPİMİZ DEVLETİMİZE SAHİP ÇIKMA GAYRETİ İÇİNDEYİZ"
1975 yılında Türkiye'den göçmen gelen vatandaşları Alevi, Sünni olarak ayırmadan, kardeşlik ilişkilerini devam ettirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "hepimiz KKTC devletinin vatandaşıyız, hepimiz devletimize sahip çıkma gayreti içindeyiz" dedi.
Müzakereleri sürdürürken, Rumların tepkilerine rağmen, bir anlaşma oluncaya kadar Türkiye'den gelen ve vatandaş olan herkesin, olası muhtemel ortaklık devletinin de vatandaşı olacağını söylediğini anlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "ayrımız kayrımız yoktur, olamaz da. Hepimiz Müslümanız" şeklinde konuştu.
"BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE AŞILAMAYACAK SORUN YOK"
İnsanın kalbinde taşıdığı sevginin, insani duygulara verdiği değerin, insan hakları ve demokrasinin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Alevilerin Cem Evi sıkıntısının bilincinde olduklarını, dayanışma, birlik ve beraberlik içinde aşılamayacak sorun olmadığını söyledi.
Kıbrıs Türk halkının müzakere masasında Rumlarla uzlaşıya varmaya, dünyada yer bulmaya, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen insanlara Kıbrıs Türk halkının mücadelesini anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "dünyanın bize karşı anlayışlı davranmasını sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
Türkiye hükümet yetkililerinin dünyanın hangi ülkesine giderse gitsin, masaya koyulan ilk konun Kıbrıs konusu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:
"Biz Kıbrıs Türkleri olarak bir anlaşma arayışı içerisinde mücadelemizi sürdürürken, anlayış göstermeyen Rum tarafının Avrupa Biriliği'ne alınarak, bize ambargolar uygulatılması ne denli insanlık haklarıyla bağdaşıyor. Bağdaşmıyor tabi. Ama dünya her zaman sizin ortaya koyduğunuz gerçekleri görmeyebilir. Zaman gerekir, zaman içinde dünya; Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda vermiş olduğu mücadelesini, anavatandaki kardeşleriyle birleştirerek, kazandığı özgürlüğü, 1974 Barış Harekatı sonrasında kurduğu devletini benimseyecektir, kabullenecektir. Kıbrıs Türk halkının insanca yaşama hakkını tescil edecektir."
"KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLI MÜCADELESİ DEVAM EDECEK"
Bir halkın ambargolar altında suçsuz günahsız yaşamasının hiçbir insanlık hakkıyla bağdaşmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesin devam edeceğini kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının bir devlet çatısı altında yaşamasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, "mühim olan bir devlet çatısıdır. O vardır. Mühim olan bu devletin sesinin dünyaya duyurması ve bu devlet çatısı altında yaşayan insanların hak ve menfaatlerinin dünya tarafından kabul edilmesidir" dedi.
Dünyayla bu noktada hala daha anlaşamadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının verdiği insanlık, özgürlük, insanca yaşama mücadelesinin hala daha değerini anlamayan bir Avrupa olduğunu kaydetti.
"BİZE DÜŞEN GÖREV BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLMAKTIR"
"Bize düşen görev birlik ve beraberlik içinde olmaktır" diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  birlik ve beraberlik içinde olunduğu sürece her engelin aşılabileceğine inanç belirtti.
Kıbrıs Türkleri arasında da bir aşure alışkanlığı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün kendi evinde de aşure piştiğini söyledi.
Aşure gününü anlatan bir şiirden bir mısra okuyan Cumhurbaşkanı Eroğlu, kardeşliğin ön plana çıktığı Alevilerin inançlarının kendisi için önemli olduğunu vurguladı. Eroğlu konuşmasını şöyle tamamladı:
"Hepimiz biriz, birlikte yaşamaya devam edeceğiz. Günün anlamını anlayanlara saygılar sunarım".
TALAT
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, dünyanın büyük hesaplaşmalar, kapışma ve savaş ortamı içinde olduğunu, Ortadoğu'da bir iktidar uğruna masum insanların öldüğünü, acı çektiğini vurgulayarak, Alevi öğretisinin dünyanın en fazla ihtiyaç duyduğu düşünce sistemi olduğunu söyledi.
Alevi kültürünün temel ilkelerinin uluslararası alanda egemen olması için uzun mücadelelere ihtiyaç olduğunu ifade eden Talat, bu mücadelelinin önce kendi içimizde verilmesi gerektiğini kaydetti.
"ALEVİ KÜLTÜRÜ TOPLUMSAL SORUNLARA İLAÇ OLMALI"
Dünyada olduğu gibi ülkede de insanların kavga ettiğini, çatıştığını, birbirine acı verdiğini vurgulayan Talat, Alevi kültürünün bu toplumsal sorunlara ilaç olması gerektiğini belirtti.
KKTC Alevi Kültür Merkezi'nin yürütecekleri çalışmalarla, Alevi kültürünün daha kabullenilir duruma geleceğine inanç belirten Mehmet Ali Talat, Merkezin etkinliklerinin takdir edilmesi gerektiğini söyledi.
Kıbrıs'ta gerek toplumsal,  gerekse toplumlararası barışın egemen olması gerektiğine dikkat çeken Talat, bu bağlamda Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesinin de çok önemli olduğunu vurguladı.
Talat,  Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmanın herkesin görevi olduğuna işaret ederek, barışın hem dünyada, hem ülkede egemen olması temennisinde bulundu.


YORGANCIOĞLU
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da konuşmasında, Alevilerin yüreklerinin insan sevgisi, eşitlik ve adaletle dolu olduğunu ifade ederek, Alevilerin kavgasının kendi kavgaları olduğunu vurguladı.
Avrupa'nın değişik ülkelerinde Alevilerin benimsendiği, ancak Türkiye ve KKTC'de Aleviliğin hala benimsenmediği görüşünü dile getiren Yorgancıoğlu, devlet ve hükümetin bütün inançlara eşit mesafede durması gerektiğine inanç belirtti.
Yorgancıoğlu, Cem Evi'nin bitirilmesi için de Hükümet'in katkı koyması gerektiğini sözlerine ekledi.
TATAR
Maliye Bakanı Ersin Tatar da, Alevilerle Kıbrıs Türk halkının yıllardır KKTC'de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşadığına dikkat çekerek, Alevilere kültürel zenginliklerini KKTC'ye taşıdıkları için teşekkür etti.
Alevilerin sorunlarına çare üretmek için elinden geleni yaptığını ifade eden Bakan Tatar, "sizlerin kültürü, dini, ibadeti bizimdir. Dertlerinize çare bulmak için elimden geleni yapıyorum" dedi.
Tatar, KKTC'de Cem Evi yapılması için toplanan bağışlara kendisinin de katkı koyduğunu sözlerine ekledi.
ÇAKICI
Konuşmasında, Alevi kültürünün bir öğreti, zenginlik, barış ve kardeşlik kültürünü beraberinde getirdiğini vurgulayan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Hükümeti barış ve eşitlik kültürüne davet ederek, hükümeti cami ve Cem Evleri'nin eşit olduğunu kabul etmeye,  Cem Evleri yapmaya çağırdı.
ŞONYA
DP Genel Sekreteri Bengü Şonya da, İslamiyet'in uçsuz bucaksız bir derya olduğunu söyleyerek, "inancınız, renginiz ne olursa olsun, bütün inançlar bizim için kabuldür" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık