Ana Sayfa Dünya KKTC ayakta

KKTC ayakta

UBP davasıyla ilgili karar bu sabah açıklanıyor, belediye emekçileri akşam saatlerinde yollara dökülüyor.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2012 Çarşamba 08:57
KKTC ayakta

KKTC halkı bugünkü iki önemli olaya odaklanmış durumda. Ulusal Birlik Partisi (UBP) davasıyla ilgili karar bu sabah açıklanıyor, akşam saatlerinde ise başkentte büyük bir eylem yapılıyor.


UBP kurultay sonucuna itiraz ve genel başkanlık yetkilerinin kullanılmamasına yönelik ara emri talebiyle Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif tarafından UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük aleyhine açılan dava geçen salı günü tarafların mahkemeye hitapları ile son bulmuştu. Yargıç Emine Dizdarlı, ara emri talebiyle ilgili kararını bugün açıklayacak.


Öte yandan, başta belediye emekçileri olmak üzere vatandaşlar bu akşam yollara dökülüp eylem yapacak. “Toplumsal Varoluş ve Barış Platformu” etrafında toplanan sivil toplum örgütleri, sendika ve siyasi partiler bugün saat 18.00’de Sarayönü’nde buluşacak ve eylem gerçekleştirecek.

 

Akansoy: Hayalleri olan herkes mitinge katılsın

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, hayalleri olan herkesi bugünkü mitinge katılarak, mücadeleyi yükseltmeye davet etti.


Asım Akansoy yaptığı yazılı açıklamada, “Toplumsal Varoluş ve Barış Platformu” etrafında toplanan sivil toplum örgütleri, sendika ve siyasi partilerin bugün saat 18.00’de Sarayönü’nde Kıbrıslı Türklerin varoluşu, kendi kendine yetmesi ve kendi kendini yönetmesi için birleşeceklerini söyledi.


Akansoy, “ üzerimizde oynanan oyunları, hakkımızı çalanları ve geleceğe dair umutlarımızı karartanları protesto etme günüdür. Vesayet rejimine son vereceğimiz adımları atmak, ekonomik, sosyal ve siyasi düzenini, adalet eşitlik temelinde, halk yararına yeniden kurmak için buluşuyoruz” dedi.


Lefkoşa Türk Belediyesi’nde ortaya çıkan “yolsuzluklar” ve “usulsüzlüklerin” Ulusal Birlik Partisi’nin yürüdüğü karanlık yolu herkese gösterdiğini ileri süren Akansoy, bu durumun yeni bir sistemin ihtiyacını net bir şekilde ortaya çıkardığını savundu.


Akansoy, “Kirli ilişkiler, kirli yönetimler ve kirli zihniyetlerle Kıbrıs Türk halkının geldiği nokta 21. yüzyılda çöpleri toplanmayan, suçluları adalete teslim edemeyen, gasp edilen haklarına ve satılan özvarlıklarına sahip çıkamayan, edilgen bir durumdur” dedi.


UBP’li yetkililerin halktan aldığı yetkiyi fütursuzca kullandığını savunan Akansoy, şöyle devam etti:


“Yalanlarla oturdukları iktidar koltuklarını korumak uğruna mahkeme koridorlarında dirsek çürütmekte, ikiye bölünen partilerinin iç yüzünü tüm topluma göstermektedirler. Utanç verici olan bu durum tarihimizde kara bir leke olarak yerini almıştır ancak bundan daha mühim olan Kıbrıs Türk halkının iradesini geri alacağı günün tarihe geçmesidir.”

 

Biyologlar Derneği’nden mitinge destek

 

Biyologlar Derneği, Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına destek vermek ve yeniden yaşanılabilir bir Lefkoşa’nın yaratılması için 28 sendika, örgüt ve partinin bu akşam 18.00’de Lefkoşa’da düzenleyeceği mitinge destek vereceklerini açıkladı.


Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, konuyla ilgili açıklamasında, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde bir süreden beridir yaşanan olaylar ve Lefkoşa sokaklarının içinde bulunduğu durumun artık tahammül edilebilecek bir noktada olmadığını söyledi.


Sarpten, “Ülkenin başkenti çöplüğe dönüşmüşken, ‘çevre’ ile ilgili bakanlığın da bu konuda tek bir söz dahi söylememesi ve sadece ‘turizm’ bakanı olarak yurt dışında fuarlara katılması da utanılacak bir durumdur” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık