Ana Sayfa Yurt KKTC din işleri başkanı Atalay açıklamada bulundu

KKTC din işleri başkanı Atalay açıklamada bulundu

Maya takvimine göre ‘Kıyâmet’in 21 Aralık’ta kopacağı öne sürülüyor. 21 Aralık’a inanmayanlar kadar inananlar da çoğunlukta. Peki, Kıyâmet 21 Aralık’ta mı kopacak?

Giriş Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma 18:01
KKTC din işleri başkanı Atalay açıklamada bulundu

“Kıyâmet gününü ancak ve ancak Allahü Teâlâ bilir” diyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, son günlerde tüm dünyanın tartıştığı konuya açıklık getirdi.sanliurfa.com adlı internet portalından Emine Sivri’nin sorularını yanıtlayan KKTC Din İşleri Dairesi Başkanı Atalay; “Her canlının bir sonu olduğu gibi, dünyanın da bir sonu, ölümü var. Er ya da geç, bir gün mutlaka bu dünyanın da sonu gelecektir. İşte buna ‘Kıyâmet’ denir. Kıyâmet; Mahşer günün başlangıcıdır” dedi. Kıyâmet’in; “dikilmek, ayağa kalkmak. Allah’ın huzurunda saygıyla durulacak gün” olduğuna da dikkat çeken Atalay, ancak Kıyâmet gün ve saatini sadece Allahü Teâlâ’nın bileceğini söyledi.KKTC Din İşleri Başkanı, Kur’ân-ı Kerim’de ne 21 Aralık ne de başka bir tarihten bahsedilmediğine de dikkat çekti.


“İnsanlar Kıyâmetin kopacağına inanır. Ama biz ‘şu gün, şu saatte kopacak’ denilmesini doğru bulmuyoruz. Kur’ân-ı Kerim’de bunu net olarak zaten söylüyor. İnsanlar sana kıyametin vaktini soruyorlar. De ki: “Onun ilmi ancak Allah katındadır.” Ne bilirsin, belki de kıyamet yakında gerçekleşir. (Ahzab 63)Kur’an’da Kıyâmet ile ilgili yüzlerce ayet vardır. Ancak Kıyâmetin kopacağı tarih hiçbir ayette yoktur. Ama net olarak Kıyâmet gününün ancak ve ancak bilgisinin Allahü Teâlâ’da olduğu bildirilmiştir.”“KIYÂMET KOPTUĞUNDA HİÇBİR CANLI KALMAYACAK TAMAMEN ÖLECEK...”
Maya takvimine göre, ‘21 Aralık’ta Kıyâmet kopacağı ve Kıyâmet’ten İzmir’in Şirince köyünün etkilenmeyeceğine yönelik inanışlara da değinen Atalay,“Îslama göre Kıyâmet koptuğunda hiçbir canlı kalmayacak tamamen ölecek.Oysa 21 Aralık endişesi taşıyanlara göre Kıyâmet günü belli yerde bulunanlar kurtulacak. Şirince’ye akın etme nedenleride bu olsa gerek. Şuanda Kıyâmeti birçok kimse ‘Nuh Tufanı’ gibi algılıyor. Bu nedenle altını çizerek söylemek gerekirse bu tür inanışlar doğru değildir. Kur’ân, Kıyâmetin kopuşu ile ilgili en doğru haberlerin kaynağıdır. Hurafeleri değil, Kur’ân’ı dinleyin. ”“Kur’ân, kıyametin kopuşu ile ilgili en doğru haberlerin kaynağıdır” sözünü hatırlatan Atalay, Peygamberimizin hadislerinden de örnekler verdi:Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: 'Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:'Güneş, battığı yerden doğmadıkça kıyamet kopmaz. Batıdan doğunca, insanlar görür ve hepsi de iman eder. Ancak, daha önce inanmamış veya imanın sevkiyle hayır kazanamamış olan hiç kimseye bu iman fayda sağlamaz.' “Yeryüzünde Allah Allah diyen kalkmayıncaya kadar Kıyâmet kopmayacaktır”


21 Aralık’ta Kıyâmetin kopacağına inanılmasının olumlu sonuçlar doğurduğuna da dikkat çeken KKTC Din İşleri Başkanı Atalay; “21 Aralık’ın tüm insanlığa dolaylı bir etkisi olduğunu görüyoruz. Bu da ölümün hatırlanması. İnsanların ölüm karşısında çaresizliği. Güçlü, kuvvetli ve ünlü insanların dahi herşeyin ölümle sonlanacağını biliyor olması. Bu durumu olumlu bir yöne çevirmek gerekirse kendimize dönmemize vesile olmasıdır” dedi.Tüm insanlığa da çağrıda bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay; “Ölüm er geç kapımızı çalacak. O zaman biz ölüm ve sonrasına hazırlanalım. Madem öleceğiz o halde bu dünyada niçin bu kadar gücü elde etmek için uğraşıyoruz. Bu hırs, bu kin, bu aç gözlülük neden?


Aç ve susuz onca insan varken biz neden yardım etmiyor, kul hakkını gasp ediyor, çevreye zarar veriyor, hayvanlara eziyet ediyoruz? Bugün hala nefes alabiliyorsak bu yaşamımızda tövbelerimiz için kaçırılmaz bir fırsat. Gelin yaşarken hayatımızı güzelleştirelim. Çevremize güzellikler sunalım. İyilik düşünelim ve iyilikler yapalım. Fitne, fesatı, küçümsemeyi, alay etmeyi, ötekileştirmeyi terk edelim. İyilik başka türlü artmaz ve bizde kendimizi iyileştiremeyiz.”“ALLAH ÇOK BAĞIŞLAYAN, ÇOK AFFEDENDİR”
Tövbe etmek isteyenler için yaşamın insanlığa fırsatlar sunduğuna da dikkat çeken Atalay, Allah’ın tövbeleri affeden olduğunu da bir kez daha hatırlatarak; “Tövbe kapısı sonuna kadar açık. Allah çok bağışlayan, çok affedendir” dedi.KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay röportajın sonunda ise; “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz; nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz; nasıl dirilirseniz öylece haşrolunursunuz”uyarısında da bulunarak; “Ben diyorum ki kendi Kıyâmetimize (ölünceye ) varıncaya kadar olabildiğince güzel yaşayalım. Güzel bir şekilde bu hayata veda edelim. Diğer hayata da güzel bir biçimde gözümüzü açalım.”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık