Ana Sayfa Dünya KKTC hellim denetleme kurulu amaçlarını açıkladı

KKTC hellim denetleme kurulu amaçlarını açıkladı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) bünyesinde sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından oluşturulan Hellim Denetleme Kurulu, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, amaçları, neler yaptığı ve yol haritasıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 20:22
KKTC hellim denetleme kurulu amaçlarını açıkladı

Basın toplantısında ayrıca,  Güney Kıbrıs Tarım Bakanlığı’nın hellimle ilgili yapmış olduğu açıklamalara ve KTSO’nun merkezi İsviçre’de bulunan Uluslararası Coğrafi İşaretler Organizasyonu Ağı’na üyeliği konusunda da bilgiler verildi.

 

KTSO’da gerçekleşen basın toplantısında ilk olarak KTSO Başkanı Ali Çıralı konuştu ve Hellim Denetleme Kurulu hakkında ayrıntılı bilgi verdi; ardından da Kurul üyeleri amaçlarını anlattı.

 

Ali Çıralı, konuşmasında, dünyada ve özellikle Avrupa Birliği ülkeleri arasında uzun yıllar önce yaygınlaşan ve gün geçtikçe önemi daha iyi anlaşılan “coğrafi işaret” kavramının, ülkemizde birkaç yıl öncesine kadar bilinmediğini belirterek, İtalya’nın Parmesanı, Fransa’nın Rokfor’u, Yunanistan’ın Fetası, Türkiye’nin Ezinesi ve bunun gibi ürünlerin coğrafi işaretlere örnek olarak gösterildiğini ifade etti.

 

Çıralı, Sanayi Odası’nın ilgili paydaşlarla beraber, 2007 yılında Güney Kıbrıs’ın tek taraflı olarak “halloumi”yi AB’de tescil ettirme çabalarına karşı hareket ederek, gerekli itirazları yapmış ve “hellim/halloumi”nin tescilini önce KKTC’de akabinde TC’de gerçekleştirdiğini vurguladı.

 

Oda olarak, Kıbrıs adasında üretilen kültürel mirası en iyi şekilde korumak gerektiğine inandıklarını söyleyen Çıralı, “Kültürel değeri paha biçilemez olan bu ürün, aynı zamanda ülke ihracatımızın yüzde 15’inden daha fazlasını kapsamakta ve kırsal alanda çiftçimizin ürettiği sütleri gerek iç pazarda gerek dış pazarlarda ekonomiye kazandırmaktadır” dedi.

 

Çıralı, böylesine değerli bir ürünü daha kurumsal boyutlarda ve daha katılımcı bir şekilde değerini korumak, hellimin tescile uygun olarak üretilmesini sağlamak için, KTSO bünyesinde Hellim Denetleme Kurulu kurduklarını anlattı.

 

Kendisinin Denetleme Kurulu’nda Başkanlık görevi yürüteceğini dile getiren Ali Çıralı, Kurulda kendisi haricinde, Süt Ürünleri İmalatçısı Birliği Temsilcisi Candan Avunduk, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Temsilcisi Mustafa Naimoğulları, Gıda Mühendisleri Odası temsilcisi Sıdıka Can, Avukat ve KTSO Hukuk Danışmanı Özkul Özdevim ve uzman üyeler Kemal Öztürk ve Ayşe Ayser Yüksel’in yer aldığını söyledi.

 

Çıralı, Eylül ayında faaliyete başlayan Kurulun, hellimin coğrafi işaret teciline uygun olarak üretilmesini sağlamak amacıyla bazı çalışmalar başlattığını belirterek, “Denetleme Kurulu, menşe adı olarak tescili yapılan Hellimin üretimi, pazarlanması, menşe adının kullanım biçimi, ürün üzerinde belirtilmesi, işaretleme, etiketleme, markalama şekillerini denetlemekle görevlidir” dedi.

 

Bu denetimlerle beraber hellimin geleneksel özelliklere ait olarak üretilmesi, yurtiçi ve yurtdışındaki tüketicilerin hellimi doğru tanımaları, hellim üretiminin artırılmasıyla beraber süte olan talebin artması ve kırsal kalkınma sağlanmasının mümkün olacağını ifade eden Çıralı, hammaddesi yüzde 100 Kıbrıs’ta üretilen bu ürünün, ülke ekonomisine ve kırsal kalkınmaya katkısının artırılmasının önemine değindi.

 

Sanayi Odasının, Hellim Denetleme Kurulu’nun almış olduğu karar neticesinde merkezi Cenevre kentinde bulunan 40’dan fazla ülkeden 350 üretici derneği temsil eden Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu –ORIGIN’e üyelik başvurusu yaptığını ve üyeliğinin “Kuzey Kıbrıs” olarak kabul edildiğini anlatan Çıralı, “Katıldığımız her etkinlikte ve her platformda hellimin sadece Kıbrıslı Rumlara ait olmadığını, tüm Kıbrıs halkının ürünü olduğunu belirtmemiz gerekmektedir” dedi.

 

Çıralı, bu bağlamda uluslararası kuruluşlara üyeliğin ve bu organizasyonun sağlayacağı uluslararası etkinliklerde hellimin “Kıbrıs”ın kültürel ürünü olarak tanıtılmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

 

“GÜNEY KIBRIS’I AB’DE COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ YAPTIRMAK ÜZERE GÖRÜŞMEYE VE UZLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ”


Güney Kıbrıs Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sofoklis Aletraris’in yaptığı açıklamalara da cevap veren Çıralı, AB’deki coğrafi işaret tescilini Kıbrıslı Türklerin hellim ismi ve kontrol mekanizmaları konularına yaptığı etkin itirazlar ve Rumların kendi aralarındaki keçi-koyun-inek sütü oranlarındaki anlaşmazlıkları sonucu geri çeken Güney Kıbrıs makamlarının, önümüzdeki haftalarda yeniden bir başvuru hazırlığı içerisinde olduğunun bilindiğini kaydetti. Çıralı, bir önceki başvurularında sadece “halloumi”yi kabul eden Güney Kıbrıs’ın,  bu başvurularında hellim kelimesini de kabul edeceklerini basın yoluyla ilettiklerini hatırlattı.

 

Aletraris’in “Hellim üretmelerine ve Yunanca ismiyle Halloumi ya da Türkçe ismiyle Hellim adı altında ihraç etmelerine izin vereceklerini, ancak bunun tek şartının Rum makamlarından izin almak olacağını” söylediğini belirten Çıralı, şöyle devam etti:

 

“Sayın Aletraris bilmelidir ki; Kuzey Kıbrıs’ta ayrı bir idare vardır ve izin alınacak merci ise Kuzey Kıbrıs’taki yetkili organlardır. Ayrıca bu gerçek 2003 yılında Avrupa Birliğinin Kıbrıs’la ilgili tüm tarafların da kabul ettiği katılım antlaşmasının 10nolu protokolünde belirtilmiştir. Kuzey Kıbrıs’ın, Rum hükümetinin etkin kontrolü dışında olan taraf olduğu kabul edilmiş olup, Kuzey Kıbrıs’tan bu çerçevede birçok ürün üretilip Rum makamlarından izin almaksızın, yeşil hat tüzüğü kapsamında Güney Kıbrıs’a ihracatı gerçekleştirilmiştir. Kıbrıs gerçeklerini göz ardı edip hayali demeçlerle Hellim yapıp ihraç etmemiz önünde engeller koymaya çalışmak, Kıbrıs’ın bu ortak ürünü olan hellimin dünya pazarında coğrafi işaret olarak tescilini çıkmaza sokacaktır.

 

Birleşmiş Milletler’in güven artırıcı önlemleri çerçevesinde, Ekonomi ve Ticari İşler Teknik Komitesi gündeminde olan bu kültürel ürünümüzün her iki tarafın işbirliği içerisinde gelecek nesillere aktarılması son derece önemlidir. Bizler Rum tarafını her iki toplumun ortak mirası olan bu ürünle ilgili teknik komitede samimiyetle AB’de coğrafi işaret tescili yaptırmak üzere görüşmeye ve uzlaşmaya davet ediyoruz”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İSRAİL'DEN, GAZZE'YE FÜZE

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık