Ana Sayfa Yurt KKTC Polisinin 269 Kıbrıslı Rum’la ilgili soruşturma dosyası açtığı iddia edildi

KKTC Polisinin 269 Kıbrıslı Rum’la ilgili soruşturma dosyası açtığı iddia edildi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, önümüzdeki Mart ayında kayıplar boyutunu ele alacağı haber verilirken, KKTC Polisinin, 269 Kıbrıslı Rum’la ilgili soruşturma dosyası açtığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 12 Aralık 2012 Çarşamba 11:05
KKTC Polisinin 269 Kıbrıslı Rum’la ilgili soruşturma dosyası açtığı iddia edildi

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, önümüzdeki Mart ayında kayıplar boyutunu ele alacağı haber verilirken, KKTC Polisinin, 269 Kıbrıslı Rum’la ilgili soruşturma dosyası açtığı iddia edildi.

 

Fileleftheros gazetesi “Arşivler Var... Kayıp Meseleleriyle İlgili Belgeler Türk Ordusunun Elinde” başlıklarıyla verdiği haberinde, Ankara’nın, kayıpların akıbetleriyle ilgili araştırmalarda kolaylıklar sağlanması yönünde, Türk ordusunun 1974 dönemi arşivlerine erişim ihtimalini Türkiye ve KKTC’nin değerlendirmesine bıraktığını savundu.

 

(Ankara’nın) bunu, geçtiğimiz hafta, (gerek Dördüncü Devletlerarası Başvuru çerçevesinde, gerekse Varnavas başvurusu çerçevesinde) kayıplar boyutunun da ele alındığı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi masasına attığını ileri süren gazete, bilgilere göre, Türk temsilciliğinin, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarından bağımsız olarak, önlemler alınmasına ilişkin Strazburg’un teşviklerine yanıt verdiğini göstermeye çalıştığını yazdı.

 

Bu mantık çerçevesinde, Türk temsilciliğinin, KKTC ile Türkiye arasında (20 Eylül 2002 tarihli) anlaşmanın var olduğuna işaret ettiğini kaydeden gazete, bu anlaşma temelinde, birinci taraf gerekli gördüğü takdirde, ikinci taraftan, 1974 görgü tanıklarından ifadeler alınması konusunda kolaylıklar sağlanmasını isteyebileceğinden söz etti.

 

Gazete, buna ek olarak, (Türk temsilciliğinin), bu anlaşmanın, gerekli görülmesi önkoşuluyla dönemin askeri arşivlerine erişim için de geçerli olduğunu savunduğunu yazdı.

 

Gazete, Türkiye’nin argümanının, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin askeri arşivlere erişme yönündeki Kıbrıslı Rum isteğinden kaçınmayı hedeflese de, kendisinin ellerinde kayıpların akıbetlerinin araştırılmasında kıymetli olabilecek belgelerin bulunduğunun kabulünü teşkil ettiğini iddia etti.

 

Gazete “269 İçin Araştırma” alt başlığıyla verdiği haberinin devamında, Türk temsilciliğinin, KKTC Polisinin, kemik kalıntıları saptanıp kimlik tespitleri yapılan yakın zamana kadar kayıp olan Kıbrıslı Rumlarla ilgili aldığı önlemleri öne çıkarmaya özen gösterdiğini ileri sürerek, bu çerçevede, Polisin, Kıbrıslı Rumlarla ilgili toplam 269 soruşturma dosyası açtığını tekrarladığını yazdı.

 

Gazeteye göre (Türk temsilciliği), Türk ordusunun Kayıp Şahıslar Komitesi’ne, en az iki durumda, askeri bölgeler içerisinde kazı yapmasına izin verdiğine de işaret etti.

 

Haberde son olarak, Bakanlar Komitesi’nin Türkiye ve Kıbrıs Rum temsilciğinin argümanlarını dinlediğini ve tüm konuyu önümüzdeki Mart ayındaki toplantıda yeninden ele alınmasına karar verdiğini kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık