Ana Sayfa Siyaset "KKTC, Türkiye kamuoyuna doğru aktarılmalı"

"KKTC, Türkiye kamuoyuna doğru aktarılmalı"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-Türkiye Cumhuriyeti ilişkilerinde basının rolü ve değişen Turizm algısı” konulu panelde Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilere değindi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2016 Çarşamba 21:41

Özgürgün Kıbrıs Türk Halkı’nın Anavatan Türkiye ile ilişkisinin hiçbir millete nasip olmayacak tarihten gelen kardeşlik bağlarına dayanmakta olduğunu vurguladı.

Özgürgün, “Bu ilişki Kıbrıs Türkü için güven ve gurur kaynağıdır, bu ilişki kardeşlik ilişkisidir. KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri anlayabilmek için Kıbrıs adasının yakın tarihi ve Kıbrıs sorununun gerçek tarihi sürecini iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü iki ülke arasındaki ilişkiler KKTC’nin ilanından çok önceye bu coğrafyada Türk varlığının ortaya çıkmasına dayanmaktadır.” dedi.

Kıbrıs tarihiyle ilgili bilgiler de veren Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türkleri’nin 1963-74 yıllarının zorluklarını Anavatan Türkiye ve Anadolu halkının verdiği destek sayesinde atlattığını, 1974 mutlu barış harekatıyla da Kıbrıs Türk Halkının barış, güven ve istikrar ortamına kavuştuğunu aktardı.

Özgürgün, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun her aşamasında da Kıbrıs Türkünün maddi, manevi yanında olduğunu, Kıbrıs sorununun çözüm bağlamında da KKTC ve TC dış politikalarının her zaman yakın iş birliği ve uyum içerisinde yürütüldüğünü bundan sonra da bu anlayışla devam edeceğini vurguladı.

KKTC ile Türkiye ilişkilerinden zaman zaman rahatsızlık duyanlar olduğuna da dikkat çeken Başbakan, “KKTC ile Anavatanın arasını açmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi.

“Dış mihrakların dürtüleriyle azınlık da olsalar, zaman zaman bu birlikteliğimizden rahatsızlık duyanların cılız seslerinin istismar edildiğini gözlemlemekteyiz. Sağlam temelli ilişkilerimizi bozmaya ve aramızı açmaya, küçük olayları fırsata çevirmeye çalışanlar olduğunu da çok iyi biliyoruz.Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki dün olduğu gibi bugün de, yarın da KKTC ile Anavatan Türkiye Cumhuriyetinin arasını açmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Kıbrıs konusunda Anavatanı ile yıllardır birlikte yürüyen Kıbrıs Türkleri, çok önemli bir virajda yine ayni güçlü bağlarla yoluna devam etmektedir. İşte tam da bu noktada siz değerli basın mensuplarına çok değerli görevler düşmektedir.” dedi.

“KKTC’nin Türkiye kamuoyuna doğru bir şekilde aktarılması, sağduyu ve sorumlulukla yapılan ilkeli yayıncılığın gereğidir.” Diyerek konuşmasını sürdüren Başbakan Özgürgün, “KKTC Türkiye ilişkilerini olumsuz etkileyecek girişimlerin doğru yayınlarla başarısızlığa uğratılması hedefi ile bizlere destek vereceğinize yürekten inanıyorum. Kıbrıs Türk Halkının Türk Milletinin bir ferdi olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğunu bilmeniz, bilinmesine yardımcı olmanız en büyük dileğimdir.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık