Ana Sayfa Yurt KKTC'de et ve patates kaçakçılığı

KKTC'de et ve patates kaçakçılığı

Etten sonra ‘Tohumluk patates’te de kaçak baş gösterdi. Geçtiğimiz günlerde Bostancı Sınır Kapısı’nda 4 ton tohumluk patatesin kaçak yollardan ülkeye sokulmak istenirken tespit edilmesi, kaçağın nedeninin ‘pahalı tohumluk’ olduğu ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 16:51
KKTC'de et ve patates kaçakçılığı

Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) üreticiye dağıttı aynı tohumluğun, Kıbrıs’ın güneyinde daha düşük fiyata satıldığı ileri sürülürken, TÜK Müdürü Rağıp Ratip, kaçağın fiyatla ilgisi olmadığı, üreticinin ‘daha fazla ekme isteğiyle’ ilgili olduğu görüşünü belirtti.

 

TÜK’ün üreticiye dağıttığı tohumluğun da, Güney’de satılan tohumluğun da Hollanda’dan aynı şirketten ithal edildiği, Güney’de çuvalı 16 Euro’ya satılan tohumluğu, TÜK’ün üreticiye 25 Euro’dan dağıttığı, bunun da kaçağı teşvik ettiği iddialar arasında.

 

TÜK’ün 25 kiloluk bir torba patatesi KDV ve nakliye ücreti dahil 54 TL’ye üreticiye sattığını belirten Doğancı Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Bicen, Güney’den ise 35 TL’ye almanın mümkün olduğuna, bu nedenle de kaçağın teşvik edildiğine işaret etti.

 

“Güney’de daha ucuz ama daha kalitesiz” diyen Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, Güney’den tohumluk getirmenin serbest olduğu geçen yıl fiyatların çok düştüğünü ve patatesin elde kaldığını belirtti.

 

Tohumluk patateste kaçağın fiyat endeksli olmadığını kaydeden TÜK Müdürü Rağıp Ratip ise, kaçağın üreticinin ‘daha fazla ekme’ istemiyle alakalı olabileceği görüşünü belirtti.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık