Ana Sayfa Yurt KKTC’de insan hakları devlet kurumları tarafından ihlal ediliyor

KKTC’de insan hakları devlet kurumları tarafından ihlal ediliyor

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin 2011 Ekim ayında “Kıbrıs’ın kuzeyinde insan hakları” başlığıyla gerçekleştirdiği araştırma sonucunda KKTC’de insan haklarının devlet kurumları tarafından ihlal edildiği belgelendi.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 09:33
KKTC’de insan hakları devlet kurumları tarafından ihlal ediliyor

Göç, Kimlik ve Hak Çalışmaları Merkezi’nin 2011 Ekim ayında “Kıbrıs’ın kuzeyinde insan hakları” başlığıyla gerçekleştirdiği araştırma sonucunda KKTC’de insan haklarının devlet kurumları tarafından ihlal edildiği belgelendi.


Kıbrıs Postası – Abbas ELMAS


KKTC genelinde Şubat 2010 – Ekim 2011 tarihlerinde iki bin kişi ile gerçekleştirilen yüzyüze anketler sonucunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti insan hakları konusunda sınıfta kaldı. Katılımcılardan Kuzey Kıbrıs’a insan hakları başlığında 5 üzerinden puan vermeleri istenilen araştırmalarda 2011 yılında ankete katılan bireylerin Kuzey Kıbrıs’a verdiği insan hakları notu 2.91 olarak açıklandı.


Araştırma sonucunda herhangi bir ayrımcılığa uğraması durumunda haklarının ne olduğunu bildiğini belirten kesimin oranı yüzde 62 oranında olduğu, buna karşılık yüzde 38’e yakın bir kesimin ise ayrımcılık veya insan haklarının ihlal edilmesi durumunda ne gibi hakları olduğunu bilmediği ortaya çıktı. Bu durumun ise rapor genelinde sıkça tekrarlanan ‘Bilinç eksikliği’ sonucu ile paralel bir bulgu olduğu açıklandı.


Hazırlanan raporda istatistik tablolarla da örnekler verilerek ‘TC kökenli kesim’ arasında da ayrımcılığa uğraması durumunda haklarını nasıl arayacağını bilmediğini belirtenlerin ağırlıkta olduğu belirtilirken, insan haklarının giderilmesi için Kuzey Kıbrıs’ta tüm önlemlerin alınmış olduğuna inananların sadece yüzde 32 oranında olduğu kaydedildi.

 

İNSAN HAKLARI KARNESİ


Yapılan anketlerde katılımcılara Kuzey Kıbrıs’a 0 en düşük 5 en yüksek olacak şekilde başlıklar altında sorulan sorulara puan vermeleri istendiği belirtilen raporda ortaya çıkan karne şu şekilde oldu.


Şubat 2010 – Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen 2 bin kişilik anket sonucunda KKTC’de yaşam hakkının ortalama notu 2010 yılında 3.99 iken, 2011 yılında 3.57’ye geriledi. Ayrımcılığa uğramadan yaşam hakında verilen ortalama not 2010 yılında 3.23 iken 2011 yılında 2.98’e geriledi. İşkence ve insanlık dışı uygulamalardan serbest yaşama hakkı 2011 yılında 3.98 iken, 2011 yılında 3.22’ye geriledi. Vicdan, düşünce ve inanç özgürlüğüne verilen puan 2010 yılında 4.26 iken bu puan da 2011 yılında 3.53’e geriledi. Sağlık hakkı ise en çok düşüş gösteren notlar arasında yer alarak 2010 yılında 3.80 iken bu puan da 2011 yılında 3.60’a geriledi. Engelli haklarına verilen puan 3.78’den 3’e gerileyen puanlar arasında yerini aldı.


NOT HER GEÇEN YIL DÜŞÜYOR


Raporda da görülen taploda not edilmesi gereken 2010 puanları ile kıyaslandığında tüm başlık puanlarında düşüş olduğu gözlemlendiği belirtilirken, ayni şekilde azınlık hakları, sağlık hakkı ve ayrımcılığa uğramadan yaşam hakkı başlıklarının en düşük puanları alan başlıklar olarak ön plana çıkmakta olduğu kaydedildi.


HAKLAR YANLIŞ ALGILANIYOR


Azınlık olarak yaşamaya alışmış kıbrıslı türklerin en az puan verdikleri azınlık hakları olmasının doğal olduğu belirtilen raporda insan hakları denilince Kıbrıslı Türklerin genellikle ilk olarak toplumsal hakları algılamakta olduğu ifade edildi.


POLİS ŞİDDETİ VE İŞKENCE


Gerçekleştirilen anketler sonucunda katılımcıların yüzde 42’ye yakınının Kıbrıs’ın kuuzeyinde işkence olduğunu düşünmekte olduğu, bu oranın bu kadar yüksek olmasının da dikkat çekici olduğu kaydedildi. Buna ek olarak yüzde 12 oranında katılımcı işkencenin yaygın olduğunu düşünmekte olduğuna da dikkat çekildi. Yapılan araştırmada derinlikli mülakatlar sonucunda da polisin uyguladığı şiddet hapishane şartları, tutuklu hakları ve işkence gibi alanlarda ihlaller olduğu tespit edildiğine de dikkat çekildi.


UYUŞTURUCU BAĞIMLILARI, LGBT HAKLARI VE HOMOFOBİ


Yayınlanan raporda uyuşturucu bağımlıları ve benzeri ‘Marjinal’ diye nitelendirilen veya toplum dışına itilmiş kesimlerin haklarının korunduğu ve onları rehabilite edip topluma yeniden kazandıracak bir sistem mevcut olmadığı, bu konuda toplumun bu bireylere bakış açısının da olumsuz olması sorun üzerinde ciddi bir ters etki yaratmakta olduğunun da altı çizildi.


SİSTEM SUÇLU YARATIYOR


Hazırlanan raporda bir sosyal hizmet uzmanının uyuşturucu kullananlara uygulanan muamele hakkındaki yorumlarına da yer verildi. “Örneğin uyuşturucu kullananlar cezaevine gönderiliyor ve bir denetimli serbeslik mekanizması yok. Yani adi bir suçlu muamelesi görerek… bağımlılık bir beyin hastalığıdır yani bütün dünyanın kabul ettiği ve sistemini ona göre yapılandırdığı. Ama siz üç gramla yakalanan içici bir genci gönderdiğiniz zaman içeriye, dışarı çıktığında hiçbir yaşam hakkı kalmaz. Etiketlenir, işe giremez ve uyuşturucu ticareti yapan bir adam haline döner. Cezaevine göndermek yerine tedavi etmek göz önünde bulundurulmuyor.”(Sosyal Hizmet Uzmanı)


SONUÇ


Hazırlanan raporun sonucunda ise bir çok alanda uluslararası anlaşmalar meclisten geçmiş olsa da bu anlaşmaların gereklilikleri, ‘Tanınmamışlığı bahane edilerek’ yerine getirilmezken, bunların hayata geçirilmesi için gereken iç hukuk düzenlemelerinin yapılmamakta olduğuna dikkat çekildi. Toplumun insan hakları konusunda bilinçsiz olduğu, toplum yanında bu hakların koruyucusu pozisyonunda olan devlet kurumlarının ve bu hakları talep edecek kurum ve kuruluşlar yanında medyanın da insan hakları konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.


YASALAR GÜNCELLENMELİ


Birçok alanda var olan yasaların yetersiz ‘geri kalmış’ iken diğer alanlarda ise yasal düzenlemeler olmasına rağmen uygulama anlamında ciddi eksiklikler yaşanmakta olduğu ifade edilen rapor sonucunda, ‘marjinal’ ve toplum dışına itilmiş gruplara karşı toplum baskısının da insan hakları ihlallerine sebep olduğu belirtilmiş, bu konuda toplumun değer yargılarının insan hakları temelinde yeniden tanımlanması gerektiğine de dikkat çekilmiştir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık