Ana Sayfa Yurt KKTC'de mülteci kaçakçılığı

KKTC'de mülteci kaçakçılığı

Lefkoşa’nın Rum kesiminde, KKTC üzerinden Suriye’den mülteci kaçakçılığı yaptığı iddia edilen 2 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2012 Cuma 11:31
KKTC'de mülteci kaçakçılığı

Lefkoşa’nın Rum kesiminde, KKTC üzerinden Suriye’den mülteci kaçakçılığı yaptığı iddia edilen 2 kişinin tutuklandığı belirtildi.

 

Fileleftheros gazetesi “Kaçak Mülteci İthalatı... İyi Yabancı Uyruklu Tutuklandı – İşgal Gölgelerinden Özgür Bölgelere Geçiyorlar” başlıklarıyla verdiği haberinde, içerisinde 13 Suriyelinin bulunduğu iki arabayı süren, bir Togolu ile bir Kamerunlunun, Suriye’den mülteci kaçakçılığı yaptığının ortaya çıktığı ve tutuklandığını yazdı.

 

Suriyelilerin, bir tekne ile Kıbrıs’a ulaştığı ve iki şoförün kendilerini beklediğini kaydeden gazete, kaçak mültecilerin gelişiyle ilgili Rum polisine dün bir ihbar yapıldığını ve  “Omorfita” (Küçükkaymaklı) bölgesinde seyreden iki arabanın plakalarını verdiğini belirtti.

 

İki arabanın KKTC’den geldiğini  iddia eden gazete, polisin yaklaşık 10 dakika içerisinde bir arabayı “Aglanca” (Eğlence) bölgesinde, diğer arabayı da Lefkoşa Genel Hastanesi civarlarında tespit ettiğini yazdı. Habere göre Suriyeliler gözaltına alınırken, yabancı uyruklular mahkemeye çıkarıldı ve haklarında günlük tutukluluk emri alındı.

 

SURİYE’DEN İLK KAÇAK MÜLTECİLER

Öte yandan Politis gazetesi “Suriye’den Mülteciler... Tekneyle Agia Napa’ya” başlıklarıyla verdiği haberinde, Suriye’de olayların çıkmasının ardından, dün sabahın erken saatlerinde Suriye’den ilk kaçak mülteci grubunun Güney Kıbrıs’ın Agia Napa Limanı’na ulaştığını yazdı.

 

Habere göre, iki aileden oluşan 10 Suriyelinin siyasi iltica talebinde bulunduklarını kaydeden gazete, tekneyi kullanan iki erkeğin Güney Kıbrıs’a yasadışı olarak girmekten tutuklandığını, kadın ve çocukların ise sosyal hizmetler merkezine yerleştirildiğini aktardı.

 

Gazete, güvenlik makamlarının, iç savaşın alevlendiği Suriye’den kaçak mültecilerin toplu olarak Güney Kıbrıs’a gitmesi endişelerini dile getirdiklerini ve liman polislerine Güney Kıbrıs açıklarında devriyelerini artırma talimatının verildiğini belirtti.

 

BUSHR AİLERİNE KAVUŞTU

Fileleftheros gazetesi ise Suriye’deki çatışma ortamından kaçarak Güney Kıbrıs’a giden ailenin öldü sandığı iki yaşındaki oğlu Bushr’ün, büyük mücadelelerle Güney Kıbrıs’a götürüldüğü ve uzun bir sürenin ardından dün ailesine kavuştuğunu yazdı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık