Ana Sayfa Yurt KKTC’den bir skandal daha!

KKTC’den bir skandal daha!

ABD Ayağa Kalktı! 6 Milyon Dolar Boşa Gitti! Ermeni Manastırı “Türkoloji enstitüsü” oluyor!

Giriş Tarihi: 3 Kasım 2012 Cumartesi 15:34
KKTC’den bir skandal daha!

Arabahmet'teki tarihi eserlerden biri olan Ermeni Okulu ve Manastırı çok kültürlü etkinliklerde kullanılmak üzere restore edildi. Ancak US AID tarafından 6 milyon dolar harcanan ve restorasyon için özel olarak İtalya’dan mimarlar getirilerek tamamlanan restorasyonun ardından KKTC yetkilileri ani bir kararla binayı Yakın Doğu Üniversitesi’ne Türkoloji Enstitisü olarak kullanılması için verdi.


Kilise restore edilmeye başlamadan önce KKTC Dışişleri Bakanlığı ve ABD Elçiliği Kilisenin restorasyonu sonrasında okul ve manastırın çok kültürlü etkinliklerde kullanılmasına karar verilmişti. US AID bu anlaşma karşılığında kilisenin restorasyonu için imza koymuş ve 6 Milyon dolar harcayarak Ermeni Manastır’ını restore etmişti.


Restorasyonun tamamlanmasının ardından KKTC makamları ani bir kararla Okul ve Manastır’ı çok kültürlü etkinliklerde kullanılmak yerine, YDÜ'ye Türkoloji Enstitisü olarak kullanıma verdi.


Bunun üzerine restorasyona taraf olup katkı sağlayan ABD ayağa kalktı. KKTC makamlarını ciddiyetsizlikle suçlayan Amerikalılar, "Para maksat dışı kullanıldı. Bir daha KKTC'ye dönük katkıda bulunmayacağız" dediler.


Amerikan Senatosu'nda da gündeme gelen ve büyük tartışmalara neden olan konu, KKTC Dışişleri Bakanlığına yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre KKTC makamlarının Azerbaycan'ın rahatsız olmaması için böyle bir karar alma yoluna gittiğini belirttiler.


BM ve ABD yetkililerini şoka sokan kararla ilgili girişimlerde bulunurken, yapılan restorasyonun amacına uygun olarak kullanılmasının şart olduğuna dikkat çekiliyor...

 

Konu ile ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Lefkoşa Eski Belediye Başkanı Kutlay Erk, projenin kendi fikri olduğunu ve bu restorasyonun yapılabilmesi için Amerikan elçiliği ile manastır ve okulda “ortak kültür sanat faaliyetleri” yapılacağını ancak ibadete açılmayacağı konusunda anlaşmış olduklarını ve US AID’in bu anlaşma karşılığı sponsor olmayı kabul ettiğini belirtti. Kutlay Erk, Ermeni Manastırı’nın Arabahmet Kültür Merkezi’nin bir parçası olduğunu ve ortak kültür sanat faaliyetleri için kullanılması planlanan binanın Türkoloji enstitüsü olarak verilmesinin büyük hata olduğunu savundu. Ermeniler ile Türkler arasında bir hassasiyet olduğuna da dikkat çeken Erk, bu yapılanın “hasımane” bir yaklaşım olduğunu söyledi.

 

http://haberkibris.com/

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık