Ana Sayfa Gündem KKTCELL açıkladı: Akıllı telefon kullanımı %44'e yükseldi

KKTCELL açıkladı: Akıllı telefon kullanımı %44'e yükseldi

Kuzey Kıbrıs Turkcell açıkladı: “Akıllı Telefon” satışında bir yıl önceye göre % 118 büyüme...

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
KKTCELL açıkladı: Akıllı telefon kullanımı %44'e yükseldi

Teknoloji ve mobil iletişimdeki gelişmelerin yakından izlendiği ülkemizde, akıllı telefon kullanım oranı da Avrupa seviyesine yükseliyor. Kuzey Kıbrıs’ta GSM alanında %73’lük pazar payına sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell, müşterilerinin akıllı telefon kullanım oranının %44’e yükseldiğini açıkladı. Dünya’da %35 ortalamaya sahip olan akıllı telefon kullanım oranının Türkiye’de %39, Avrupa’da ise yaklaşık %50’lerde olduğu biliniyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell, 2014’te 4G (LTE) destekleyen akıllı telefon sayısının da bir önceki yıla göre %126 büyüdüğünü açıkladı.

Bir yılda %118 büyüme

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in verilerine göre2013 yılında %36 olan akıllı telefon kullanım oranı 2014 yılında %44’e yükselirkentaahhütlü telefon satışında da bir yıl içerisinde %118 büyüme olduğu açıklandı. Bu satışın yarıya yakınını Türkiye’nin operatör markalı ilk 4G destekli telefonu olma özelliği taşıyan ‘Turkcell T50’ oluşturdu. 2014 yılında akıllı olmayan standart telefon kullanımında ise %35 azalma olduğu belirtildi.

Android – Apple rekabeti

Tüm dünyadaki ‘Android’ ile ‘Apple’ işletim sistemlerine yönelik rekabet, Kuzey Kıbrıs’a da yansıdı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell müşterilerinin yarısından fazlasınınAndroidişletim sistemini tercih ettiği belirtilirken “Akıllı telefon kullanan Kuzey Kıbrıs Turkcell’lilerin %58’i Android, %41’i Apple IOS ve %1’lik kısmı Windows Mobile işletim sistemini kullanıyor” dendi.

Avrupa standardı

Kuzey Kıbrıs Turkcell Kurumsal ve Yeni İşler Müdürü Ferdi Şemsettin, “Yeni dünyanın teknoloji, mobil iletişim ve internetle şekillendiğini” hatırlatarak, Kuzey Kıbrıs’taki teknoloji bilincinin Avrupa standartlarında olduğunu belirtti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell’in tüm halka, “Her yerden istediğiniz an hayata erişim” vaat ettiğini söyleyenŞemsettin, “Mobil internet sayesinde bulunduğunuz her yer bir ofise, çalışma ve üretim alanına, eğlence ve yarışma mekanına dönüşebiliyor. Bu bilinçle, ülkemize akıllı telefon kullanım oranını Avrupa seviyesine taşıma hedefimizi geçmişte açıklamıştık. Şimdi bu hedefe çok daha yakınız” dedi.

Ayhan Barış, Kuzey Kıbrıs Turkcell’in dünyanın en ileri teknolojilerini adamıza taşıma sorumluluğunu sürdüreceğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık