Ana Sayfa Yurt KKTC'nin kuruluşu kınandı

KKTC'nin kuruluşu kınandı

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta liselerde örgütlü öğrenci birliklerinin, önceki gün ayrı ayrı kınama yürüyüş ve etkinlikleri düzenlediklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2012 Cumartesi 20:18
KKTC'nin kuruluşu kınandı

Okullar Bölgesi barikatına yönelik düzenlenen gösterinin ise Kıbrıs Rum polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında olaysız şeklide gerçekleştiği ve Mağusa Kapısı’ndan (Orfea) belirlenen saatte yürüyüşe başlayan bir grubun sadece “Kıbrıs Cumhuriyeti” bayrağı taşıdığının gözlemlendiğini yazan gazete, bu grubun gösteri alanına gelmesinden birkaç dakika sonra ise Yunan bayrakları taşıyan bir başka öğrenci grubunun da yürüyüş yaparak alandaki grupla birleştiğini belirtti. Gazeteler, Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, AKEL, Kıbrıs Rum Meclisi ve diğer siyasilerin kınama mesajlarına da yer verdiler.


Alithia gazetesi konuya ilişkin haberlerini: “Taşlama ve İki Tutuklama – Sahte Devletin Yasadışı İlanını Kınadılar” başlıkları altında verdi.


Haravgi gazetesi ise: “Gençlik İşgal ve Bölünmeye Onay Vermiyor – Özgürlüğün Aracı Federasyon Çözümüdür” başlıklarını kullandı.
LİMASOL’DAKİ GÖSTERİDE GÖRÜŞ AYRILIĞISimerini gazetesi ise: “Sahte Devleti Kınadılar – Bu Yıl Da Öğrenci Gösterilerinde Partisel Tonlar – Sahte Devlet Olarak Kalacaklar ve Türkler De Bunu Çok İyi Biliyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Güney Lefkoşa’nın yanı sıra Limasol ve Baf’ta da öğrenci gösterilerinin düzenlendiğini, Limasol’da öğrenci grupları arasındaki fikir ayrılığının dikkat çektiğini yazdı.


Habere göre Limasol’daki gösteride, bir grup öğrencinin “Kıbrıs Yunandır” sloganı atarken diğer bir öğrenci grubunun ise “Kıbrıs Halkına Aittir” sloganıyla yanıt verdi.


Gazete, bir grup öğrencinin, etkinlikte konser düzenlenen merkezi alanı, aşırı milliyetçi ELAM örgütü mensubu öğrencilerin girmesini engellemek amacıyla insan zinciri içerisine aldıklarını, gösteride herhangi bir olay yaşanmadığını da belirtti.


Politis: “Kınamanın 29. Yılı – Ay. Kasiano’da Kıbrıs, Ledra Palace’ta Yunan Bayrakları ve Şişeler” başlığı altında verdiği haberinde, Ledra Palace’ta gösteri gerçekleştiren ELAM örgütü mensuplarının Lokmacı Barikatı’na da yürüdüklerini yazdı.


Gazete, Lokmacı Barikatı’ndaki gösteride KKTC tarafına plastik su şişesi fırlatıldığını belirtti.SİYASİLERİN KINAMALARIKKTC’nin kuruluş yıldönümü sebebiyle Güney Kıbrıs’taki hemen hemen tüm siyasiler ve kurumlar kınama mesajları yayımladılar.


Gazetenin haberine göre, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, kınama mesajında “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünde gösterdiği uzlaşmaz tutumun kendilerini çözüm hedefinden uzaklaştırmaması ve Türkiye ile Kıbrıs Türk liderliğine kolaylık sağlayacak seçimlere yönlendirmemesi gerektiğini” ifade etti.


Farklı bir kınama mesajı da Rusya’nın Güney Kıbrıs büyükelçiliğinden geldi.


Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Rus Büyükelçisi Vitaseslav Schumskiy, KKTC’deki kutlama etkinliklerinin sorulması üzerine, ülkesinin BM’nin Kıbrıs kararlarına bağlı olduğu yanıtını verdi.


Habere göre Schumskiy; “Türkiye’nin işgali altında bulunan Kıbrıs’ın Kuzey kesiminin Türkiye dışında dünyada kimse tarafından tanınmadığını” belirterek ülkesinin Rum hükümetine çözüm çabalarındaki desteğini dile getirdi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık