Ana Sayfa Yurt KKTC’ye gelen Hataylı, Gaziantepli, Karadenizli ve Doğulular geri dönüyor

KKTC’ye gelen Hataylı, Gaziantepli, Karadenizli ve Doğulular geri dönüyor

KKTC’de Hataylı, Gaziantepli, Karadenizli, Doğu ve Güney Doğulu toplam 68 bin 500 kişinin yaşadığı iddia edilirken, son bir yılda 70 bin kişinin de geri dönüş yaptığı öne sürüldü.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2012 Salı 08:30
KKTC’ye gelen Hataylı, Gaziantepli, Karadenizli ve Doğulular geri dönüyor

Ergül ERNUR

 

Kuzey Kıbrıs’a ‘turist vizesiyle’ giriş yapanların sayısında artışların olduğu iddia edilirken, uzun yıllar özellikle inşaatlarda ve lokanta sektöründe çalışan binlerce kişinin de geri dönüş yaptığı belirtiliyor.


Kuzey Kıbrıs’ta hemen tüm sektörlerin krize girmesi, mülk satışlarının azalması ve gıda maddelerinin Türkiye’ye oranla daha yüksek olması nedeniyle, son bir yılda geri dönüş yapan işçi sayısının 70 bine ulaştığı ileri sürülüyor.


KIBRIS’ın yaptığı araştırmaya göre; ülkede ‘kayıt altında tutulan’ Hataylı, Gaziantepli, Karadenizli, Doğu ve Güney Doğulu toplam, 68 bin 500 kişi var. Türkiye’nin diğer illerini kapsamayan bu rakam içerisinde, kayıt dışı olarak ülkemizde bulunanlar da yer almıyor.

 


Dernek başkanlarından alınan bilgiye göre, ülkede 25-30 bin civarında Hataylı yaşıyor, son bir yılda ise memleketine geri dönen Hataylı sayısı tahminen 15 bin.


Yaklaşık 3 bin 500 Gaziantepli’nin bulunduğu iddia edilen ülkede, bu yıl 500 kişi Türkiye’ye geri dönüş yaptı.


Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın rakam verdiği Kardenizliler ise ülkede 20 binin üzerinde. KKTC’de 15 bin Doğu ve Güney Doğulu’nun yaşadığı da iddia ediliyor.

 

Bebek: Geri dönüşler başladı

 

35 derneği bünyesinde bulunduran Halkın Adalet Konseyi (HAK) Eş Başkanı Mehmet Ali Bebek, Türkiye’den KKTC’ye gelen birçok kişinin son bir senede ülkelerine geri döndüğünü söyledi.


Yeni Muhaceret Yasası’ndan sonra geri dönüşlerin başladığını belirten Bebek, KKTC’nin tercih sebebinin ekonomik şartlar olduğunu ifade etti.


Bebek, 1980-1985 yıllarında KKTC ekonominin iyi, iş sahasının da geniş olduğunu belirtti.


Daha önce gelip yerleşen hemşerilerine güvenerek KKTC’yi tercih edenlerin de olduğunu anlatan Bebek, artık şartların değiştiğini Türkiye ekonomisin düzelmeye başladığını söyledi.

 

30 bin Hataylı

 

KKTC Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, ülkede 25-30 bin civarında Hataylı yaşadığını son bir yılda ise yaklaşık 15 bin Hataylı’nın Türkiye’ye geri döndüğünü söylerken, geri dönüşlerin ocak ayından itibaren başladığını ifade etti.


Ülkede bulunan Türkiye vatandaşlarının kendi ülkelerine göç etmeye (tersine göç) başladığını anlatan Zaroğlu, sadece ocak ayında 86 bin Türkiyelinin ülkeden çıkış, 50 binin ise giriş yaptığını savundu. Zaroğlu, sadece ocak ayında 36 bin Türkiyeli’nin memleketlerine geri döndüğünü iddia etti.


Hataylıların, KKTC’yi tercih etmelerindeki en önemli nedeninin çalışma koşulları olduğunu anlatan Zaroğlu, Türkiye’ye dönüş sebeplerinin ise, “Kıbrıs Türk halkının yapısı hoşgörüye dayanır. Bu yapıya ters davranışlar hakaret boyutuna varan tavırlar, bürokrasinin yavaş işlemesi, uygulamaya giren Muhaceret Yasası gibi birçok neden, Hataylıları geri döndürdü” dedi.


Ülkede, Hataylıların örgütlü bulunduğu Hataylılar Derneği, Hataylılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Hatay Bütünleşme Derneği, Ak Hataylılar Derneği ve Öz Hataylılar Derneği olmak üzere beş dernek olduğunu belirten Zaroğlu, en aktif kendilerinin çalıştığını ileri sürdü.


Zaroğlu, Dernekler Yasası’ndaki bir boşluktan dolayı birçok derneğin rahatça kurulduğunu belirterek, Hataylıların bir çatı altında toplanmasını önemsediklerini ifade etti.

 

3 bin 500 Gaziantepli

 

KKTC Gaziantepliler Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mesut Ayar da, ülkede yaklaşık 3 bin 500 Gaziantepli olduğunu, son bir senede ise 500 kişinin Türkiye’ye geri döndüğünü söyledi.


Çoğunluğun 1974’ten sonra göçmen olarak Kıbrıs’a geldiğini belirten Ayar, çok az kişinin sonradan çalışma amacıyla geldiğini belirtti. Ayar, Gazianteplilerin kimliklerle ilgili sorun yaşadığını ifade etti.

 

20 binden fazla Karadenizli

 

KKTC Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Turan Büyükyılmaz, ülkede 20 binin üzerinde Karadenizli olduğunu, 15 bininin Trabzon’dan, geriye kalanın da Samsun ve diğer illerden geldiğini söyledi.


Birçoğunun KKTC vatandaşı olduğunu ifade eden Büyükyılmaz, Karadenizlilerin 1975’ten sonra adaya geldiğini ve kendilerini “Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Kıbrıslı Karadenizliler” olarak tanımladıklarını belirtti.


Büyükyılmaz, derneğin kurulmasındaki amacın kültürün yaşatılması olduğunu belirtti.

 

15 bin Doğu ve Güney Doğulu

 

KKTC Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği başkanı İsmet İlkan ise ülkede 15 bin Doğu ve Güney Doğulu bulunduğunu ancak son bir senede geri dönüşlerin başladığını belirtti.


İlkan, son bir yılda 60 bin Türkiyelinin ülkelerine geri döndüğünü ileri sürdü.


Birçok Doğu ve Güneydoğulu kişinin 1974’ten sonra ülkeye geldiğini belirten İlkan, ekonomik nedenlerden dolayı Kıbrıs’ın tercih edildiğini söyledi.


İlkan, çoğu kişinin sigortasız çalıştığını, kaldıkları evlerin yaşanılacak yerler olmadığını, vatandaşlıklar konusunda sıkıntı çektiklerini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık