Ana Sayfa Yurt KKTC'ye su temin projesi için ilk borular geldi

KKTC'ye su temin projesi için ilk borular geldi

KKTC-Anamur arasındaki Su Temin Projesi için üretilen borulardan 10 tonluk ilk partisi Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Taşucu Seka Limanı'na getirildi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 07:47
KKTC'ye su temin projesi için ilk borular geldi

Çin'de Xinxin firmasının ürettiği, içme suyunu karadan taşımak amaçlı üretilen borular, 225 metre büyüklüğündeki Cosco Logistics gemisiyle Seka Limanı'na taşındı. Asrın projesi olarak değerlendirilen KKTC Su Temin Projesi ile Türkiye'den KKTC'ye içme suyu götürülecek.

 

Yüklenici firma Kutay İnşaat sorumlusu Cumhur Tansel Özel, "Bugün KKTC içme suyu projesinin ilk ayaklarından bir tanesi olan Alaköprü Barajı'ndan Anamur'a kadar olan kara borularını getirdik. İlk sevkiyatta on bin ton ağırlığında boru taşıdık. 17 kişilik ekibimizle 8 gün boyunca aktarım yapacağımız boruları peyderpey Anamur'a götüreceğiz. 22 bin kilometrelik hattın 12 kilometresini tamamlayacak olan borular şu anda geldi, diğer 12 kilometrelik borular ise üretildi, yakın zamanda getirilecek. Kara hattı boru döşemesi 2013 yılında, deniz boru döşemesi ise 2014'te tamamlanacak." dedi.

 

Projenin 811 milyon TL'ye mal olacağını belirten Özel, projenin 5 etaptan oluştuğunu ve Anamur'un Dragon Çayı'nın hiç enerji harcamadan KKTC'ye akacağını söyledi.

 

Projeye göre 80 bin 151 metre uzunluğundaki boru hattı, 250 metre derinlikte kurulacak askılarla KKTC'ye su taşıyacak. Anamur-Dragon Çayı üzerinde inşa edilecek Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, deniz altındaki boru hattı ile KKTC'de Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı'na aktarılacak.

 

Milliyet Gazetesi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık