Ana Sayfa Kültür & Sanat Kod Adı: Venus gösterime giriyor

Kod Adı: Venus gösterime giriyor

“Kod Adı: Venüs” filmi yarın Türkiye’de gösterime giriyor.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 16:28
Kod Adı: Venus gösterime giriyor

Kıbrıs'ta 1955-1974 yılları arasında yaşananları aşk, aksiyon ve macera üçgeninde ele alan ve Kıbrıs'ın tarihine ışık tutan “Kod Adı: Venüs” filmi yarın Türkiye’de gösterime girecek.


“Kod Adı: Venüs” filminin basın gösterimi, Nişantaşı City's alışveriş merkezinde gerçekleştirildi.


Gösterim öncesi, AA muhabirine açıklama yapan filmin yönetmeni ve senaristi Tamer Garip, Yakın Doğu Üniversitesi'nin katkılarıyla çektikleri filmle bir ilke imza attıklarını, ilk defa bir üniversitenin ana sponsorluğunda film çekildiğini söyledi.


Filmde, Barnabas İncili'ni konu alarak Kıbrıs'ta yaşanan gerçekleri, belgeleriyle bir sinema filmi niteliğinde çektiklerini vurgulayan Garip, filmin oyuncu kadrosunda KKTC, Türkiye, İngiltere ve Hollanda'dan oyuncular olduğunu kaydetti.


Garip, “Kod Adı: Venüs”te 3 farklı erkeğin bir kızın peşinde koşarken Barnabas hakkında da yeni bilgiler edinilmesine yardımcı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:


“Kıbrıs Türklerinin başından geçen olayları ve 1974'te Türkiye'nin nasıl gelip de adayı kurtardığını göreceğiz filmde. Film, Avrupa'da büyük yankı uyandıracaktır. Çünkü buradan çıkan bilgiler tartışılamaz, Yakın Doğu Üniversitesi'nin büyük kütüphanesinden elde ettiğimiz iki orijinal belge var. Bir tanesi EOKA lideri Georgios Grivas Digenis'in Rumlara yazdığı mektup, diğeri de Makarios'un Yunanistan'ın adayı işgal ettiğine dair açıklaması. Filmde halkların aslında birbirine karşı kötü niyeti olmadığını, Türklere karşı yapılan zulmün o dönemde kilisenin başında olanlar tarafından 21 Aralık 1963'te Türkleri katletmek için 'En iyi Türk ölü Türk’tür' zihniyetiyle papazlar tarafından kışkırtıldığını gösteriyoruz. Film, ilk olarak Cannes Film Festivali'nde gösterildi. Acayip bir ilgi vardı. Yabancılar, Kıbrıs'ın bu kadar güzel bir ada olduğuna inanamadılar. Çok güzel tepkiler aldık.”

 

Haklılığımız görülecek

 

“Filmin, KKTC'nin tanıtımına ve Türkiye'nin AB sürecine büyük faydası olacaktır” diyen Garip, Avrupalıların filmi gördüğünde Kıbrıs'ta yapılanların yanlış olduğunu ve Türkiye'nin haklılığını göreceklerini anlattı.


Filmin başrol oyuncusu Cengiz Bozkurt ise filmin şahsi bir hikayeden yola çıkarak Kıbrıs'ın tarihini anlattığını belirterek, büyük bir gönüllü ordusuyla çekildiğini söyledi.


Filmde büyük emek harcandığının altını çizen Bozkurt, kendisinin önce kötü işler yapan ancak bu kötülüklerinden sonra vicdani bir hesaplaşma yaşayan Kıbrıslı bir Rum'u canlandırdığını anlattı.


Cengiz Bozkurt, “Kıbrıs'ta o dönemde Türkler kadar Rumlar da kaybetmiştir. Bunların hepsi filmde öznel bir hikaye üzerinden anlatılıyor. İçinde aşk olan ancak politik meselelere de değinen bir film” ifadelerini kullandı.


Filmin İngiliz başrol oyuncusu Jolie Myatt da filmde yer almaktan mutlu olduğunu ifade ederek, filmin kadrosunda yer almasının kendini özel hissettirdiğini aktardı.


Myatt, “Türkler gerçekten muhteşem insanlar, çok sıcak kanlı ve misafirperverler. Öncelikle buraya turist olarak gelmiştim. Filmde, Kıbrıslı Türklerin çektiği sıkıntıları öğrendim ve bütün düşüncelerim değişti. Şu an ben bir parçamın Kıbrıs'a ait olduğunu hissediyorum” diye konuştu.


Filmin KKTC'li başrol oyuncusu Serhat Harman ise kendisinin ilk filmi olduğunu dile getirerek, çekimler sırasında çok heyecanlandığını söyledi.


KKTC'de doğup büyüdüğünü aktaran Harman, “Bu yüzden zorlanmadım. O dönemleri babamdan dinlemiştim” dedi.


İlk gösterimi Cannes Film Festivali'nde yapılan “Kod Adı: Venüs” 1955-1974 yılları arasında Kıbrıs'ta yaşananları konu alarak, Kıbrıs'ın gizli tarihine ışık tutuyor.


Bu dönemde meydana gelen olayları aşk, aksiyon ve macera üçgeninde ele alan film, Yasemin adlı bir ajanın Kıbrıs'ta Barnabas İncili'ni aramasını konu alıyor. Yasemin, kitabı ararken kendini aşk çemberinin içinde buluyor. Ajana aşık olan 3 ayrı millete mensup gencin mücadelelerinin yansıtıldığı filmin ön planında bu mücadelelere, arka planında da Kıbrıs'ın gizli tarihine yer veriliyor.


Senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Tamer Garip'in yaptığı, ana sponsorluğunu Yakın Doğu Üniversitesi'nin üstlendiği filmde, 200'den fazla Kıbrıslı Türk, 12 İngiliz, 20 de Türkiye'den oyuncu rol alıyor. Başrolleri ise İngiliz oyuncular Jolie Myatt ve Jonny Lee Kemp, Türkiye'den Cengiz Bozkurt ve KKTC'den Serhat Harman paylaşıyor.


Film, yarın Türkiye ile Avrupa'da aynı anda vizyona girecek.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“MUTLAKA OKUYUN, OKUDUĞUNUZU SORGULAYIN”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık