Ana Sayfa Yurt Kolera kapıda

Kolera kapıda

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyeleri dün Lefkoşa’nın Surlar içi bölgesini dolaşarak çöplerin durumunu inceledi.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2012 Perşembe 13:37
Kolera kapıda

Rahme ÇİFTÇİOĞLU

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyeleri dün Lefkoşa’nın Surlar içi bölgesini dolaşarak çöplerin durumunu ve sağlığa etkilerini inceledi. Kokuşan çöplerden yayılan koku nedeniyle sık sık burnunu kapatmak zorunda kalan hekimler, bu durumun kabul edilemeyeceğini söyledi. Lefkoşa halkını gerçek anlamda tepkisini göstermeye davet eden bazı hekimler, “İnsanlar sokağa çıkıp sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşama hakkını aramalıdır” dedi. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova ve yönetim kurulu üyeleri Lefkoşa’nın Surlar içi bölgesini dolaşarak çöplerin durumunu değerlendirdi. İnsan sağlığının her şeyden önemli olduğunu ifade eden Başkan Dr. Özdemir Berova, “Böyle bir ortamda yaşanılmaz” diye konuştu.


Tifüs ve kolera gibi salgın hastalıkların kapıda olduğunu bildiren Dr. Berova, toplum sağlığının tehlikede olduğunu vurguladı. Dr. Özdemir Berova, “Bir an önce önlem alınmasa sadece Lefkoşalıların değil ülke insanının sağlığı tehlikeye girecek” dedi. İnsan sağlığının tehlikede olduğunu sık sık yineleyen Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyeleri dün Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat ve Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dânâ’yı da ziyaret ederek konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

 

“Çöpler kokuşup çürümeye başladı”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Dt. Teksen Köroğlu, Genel Sekreter Dr. Özlem Gürkut, yönetim kurulu üyeleri Dt. Ayşe Günbay, Dr. Ersen Aşardağ, Dr. Mustafa Taşeli ve Dt. Ahmet Özant ile birlikte mahalle aralarında dolaşan Birlik Başkanı Dr. Özdemir Berova çöplerin kokuşup çürümeye başladığını ve bunun sağlık için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Mikropların üremesi ve yayılması için çöplerde uygun ortamın çoktan oluştuğundan söz eden Dr. Berova, kokuşan çöplerden yayılan kötü kokunun astım hastaları, çocuklar ve yaşlılar için ciddi tehlike yarattığını anlattı.


Çöplerin kalın çöp torbalarında bulunmasının tehlikeyi biraz daha azaltabileceğinden söz eden Dr. Özdemir Berova, Lefkoşa’daki tüm çöplerin gelişigüzel bir şekilde etrafa atıldığını ve bunun mikropların yayılmasını hızlandırdığını söyledi.

 

“Büyük tehlike”

Çöplerdeki organik maddelerin su ve sıvılarla birleşerek çamurumsu hale geldiğini anlatan Dr. Berova, “Burası bakterilerin yaşam alanı haline geliyor” dedi. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyeleri açıkta satılan meyve ve sebzelerin vatandaşların sağlığı için büyük tehdit oluşturduğuna da dikkat çekerek, “Çöpten kalkan karasinekler yiyeceklerin üzerine konuyor” ifadesine yer verdi. Asbaşkan Dt. Teksen Köroğlu, Lefkoşa’daki durumu “içler acısı” olarak niteleyerek başkentteki mikropların araçların lastikleriyle nerdeyse her evin garajına ulaştığını söyledi. Mikropların ayakkabılarla evlere taşındığını anlatan Köroğlu, “Sadece Lefkoşa halkı değil, ülkedeki tüm insanlar tehlike altındadır” dedi. Köroğlu, çöplerden beslenen sokak hayvanlarının yakında hastalanıp öleceğini ve bunun da ciddi bir sorun yaratacağını söyledi.

 

“İstifa için halk destek versin”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği üyeleri dün BES Başkanı Savaş Bozat’ı ardından da Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’yı ziyaret etti. BES Başkanı Bozat ve Kaymakam Dânâ ile görüşen hekimler son durum hakkında bilgi aldı. Başkan Bozat’ı, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanlarının grevi nedeniyle Lefkoşa’da ortaya çıkan sorunları ve sağlığa etiklerini görüşmek için ziyaret ettiklerini söyleyen Dr. Özdemir Berova, “LTB çalışanlarının sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı konusu da gündemimizdedir” dedi.


Dr. Berova konuyla ilgili Sağlık ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri ile temas kurduklarını söyledi. Toplantıda söz alan BES Başkanı Savaş Bozat, LTB çalışanların anayasal haklardan mahrum bırakıldığını hatırlatarak “Emekçiye bu kadar insafsızlık yapabilir mi?” diye sordu.


Bozat şunları ekledi:
“Ocak 2007’den beri bir ayın 30 gün olduğunu unuttuk. Sigorta ve ihtiyat sandığı primleri maaşlardan kesilmesine rağmen yatırılmadı. Büyük bir duyarlılık göstererek bu sorunun giderilmesi için geçtiğimiz şubat ayında bir protokol imzaladık. Çalışma ve İçişleri bakanlarının da bu protokolde imzası vardı. Bakanlar, maaşların gününde ödenmesiyle, sigorta ve ihtiyat sandığı konularında gerekli yasal düzenlemeyi yapacaklarını bildirmişti. Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları da protokole imza atanlar arasındaydı. Bu olayın üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesine rağmen durum değişmedi. Bugün Lefkoşa’daki görüntü hoş mudur? Hayır.


Peki, çalışanın durumu hoş mudur? Hayır. Bu iki kuruma 35 milyon TL borcu olan Cemal Bulutoğluları Lefkoşa sokaklarında elini kolunu sallayarak geziyor. Maaşını alamayan, sosyal güvencesi olmadan çalışan yaklaşık bin kişi ise mağduriyet yaşıyor. Seçimlerde yüzde 60 oy aldığı ve sonrasında istihdamlar yaptığı için övünen başkan şimdi bu insanların hepsini aşsız bıraktı.”


Bozat, Lefkoşa’da sadece çöp değil, su ve yeşil alan gibi birçok konuda sorun olduğuna dikkat çekti. Başkan Bozat, Lefkoşa halkına Cemal Bulutoğluları’nın istifa etmesi için büyük görev düştüğünü ifade ederek “Destek bekliyoruz” dedi.

 

Kaymakamla da görüştüler

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dânâ’ya Lefkoşa’da salgın hastalık tehlikesi olduğunu bildirdi. Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde gözlemlediklerini Kaymakam Dânâ ile paylaşan Dr. Özdemir Berova ve üyeler Kaymakam Dânâ ile çöplerin dezenfekte edilmesi konusunu da görüştü.


Temel Sağlık Dairesi ekiplerinin ilaçlamayla ilgili çalışma yaptığını ifade eden Dr. Berova, söz konusu daire yetkilileriyle iletişime geçeceklerini ve görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Dr. Berova, konunun takipçisi olduklarını ifade ederek, hekimlerin insan sağlığından sorumlu olduğunu bir kez daha hatırlattı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık