Ana Sayfa Yurt Köprülerin altından çok su geçti

Köprülerin altından çok su geçti

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Rumlar anlaşma iradesi taşıyacaksa anlaşma olabilir” diyerek net konuştu:

Giriş Tarihi: 15 Aralık 2012 Cumartesi 12:00
Köprülerin altından çok su geçti

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun çözümünde bir yere varılabilmesi için Rumların eskiye dönüşün mümkün olmadığını görmesi gerektiğini söyledi.


“1974’ten sonra köprülerin altından çok su geçti” diyen Eroğlu, AB’nin de Kıbrıs sorunu sürerken Rumları üye alarak hata yaptığını yineledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TRT Avaz - BRT işbirliğinde gerçekleşen canlı yayında soruları yanıtladı.


Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’nun açıklamasına göre Eroğlu, Güney Kıbrıs’taki seçimlerle yeni bir sürece girileceğine dikkat çekerek, “Rumlar anlaşma iradesi taşıyacaksa anlaşma olabilir. 1974’ten sonra köprülerin altından çok su geçmiştir. Rumlar da bu kadar zamandır 1974 öncesine dönüş hayali ile müzakere etmişlerdir. Bizler güneyden gelen göçmenleri ıslah ettik. İnsanlarımız geleceklerini bu topraklarda görmüşlerdir. Dolayısıyla eskiye dönüş mümkün değildir. Bunu görürlerse bir yere varılabilir” diye konuştu.


Seçimlerde en güçlü aday olan DİSİ başkanı Anastasiadis’in DİKO ile işbirliği içinde olduğuna işaret eden Eroğlu, Anastasiadis’in seçim kampanyasında yaptığı konuşmaların anlaşmaya varma konusunda umut vermediğini ve tereddütler yarattığını kaydetti.


Anastasidis’in, Hristofyas’ın kabul ettiği 50 bin TC kökenli vatandaşın bile kalmasını istemediğini ve dönüşümlü başkanlığını da geri alacağını söylediğini anımsatan Cumhurbaşkanı, “Liderler görüşmesini ortadan kaldıracağını söylüyor. Bir anlaşmaya imza koyacak olan liderlerdir. Liderlerin olmadığı bir anlaşmaya imza koymak mümkün değil, TC’nin garantörlüğünü kabul etmiyor. AB olsun diyor. Seçim öncesi bunları söylüyor diyebiliriz ama bu sözleri yarın karşımızda bulabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.


Rum tarafının çözüme yönelik motive edilmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bana göre AB çok büyük bir hata yapmıştır. Kıbrıs sorunu devam ederken Rumları AB’ye almıştır. Bu dengeleri bozmuştur. Halbuki Kıbrıs Cumhuriyeti, ortaklığa dayanan bir cumhuriyetti. Daha sonra bir dışlandık ve bu cumhuriyet Rum devleti oldu. Bu devleti AB’ye aldılar. Bir de üzerimize 1994’ten beridir ambargolar uygulanıyor. Böyle bir durumda Rumlar çözümü niye istesin…”


BM’ye de görev düştüğünü vurgulayan Eroğlu. KKTC’nin ilan edilmesiyle 541 ve 550 sayılı kararların alındığını; bu şartlarda da Rumların anlaşmadan uzak durduğunu belirtti. “Masada da anlaşma niyetiyle oturmuyorlar. Bir anlaşma umudumuzu taşımak mecburiyetindeyiz” diye konuşan Eroğlu, ancak anlaşmanın olup olmayacağının da sadece Türk tarafına bağlı olmadığını ifade etti.


İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Rum lider Hristofyas’ın uzlaşmaz olduğunu söylediğini anımsatan Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti:


“Uzlaşmaz olan Hristofyas ile ben nasıl uzlaşacaktım? Talat ve Hristofyas döneminde yoğunlaştırılmış müzakereler oldu ama anlaşmaya varamadılar. BM Genel Sekreteri New York’tan geldi ama ortak açıklamayı yapamadılar. Talat beyin söylemlerinden ben şu anlamı çıkarıyorum; Eroğlu taviz versin… Benim anladığım budur. Hristofyas halkından korkan bir liderdi. Anlaşma yaparsam partim de gider ben de giderim düşüncesiyle masaya oturuyordu. Sayın Talat da ‘Eroğlu bastırsın’ diyor. Nasıl bastıracağız? Ama ben dilinin altındakini biliyorum. ‘Eroğlu daha da toprak versin.’ Demek istediği budur. Toprak benim için çok önemlidir. Halk için de önemlidir. Annan Planını hatırlayın. Karpaz ve Güzelyurt verilmişti mesela. Ama buna rağmen kabul etmediler. Downer ‘Rumların olmazsa olmazı topraktır’ diyor. Peki bizim için de olmazsa olmaz değil mi…”


Bir soru üzerine Cumhurbaşkanı, müzakere masasında Türkiye ile tam uyum içerisinde olduklarına dikkat çekerek, “Masada ortaya koyduğumuz görüşler, yaptığımız öneriler Türkiye tarafından da desteklenmektedir” dedi.


Rum tarafının hellimin tescili için yaptığı girişimlerin hatırlatılması üzerine Eroğlu, Rumların, Hellim ve Halloumi isimlerini birlikte tescil ettirip Kıbrıs Türk tarafının elini kolunu bağlamak istediğini kaydetti.


Eroğlu, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Son olarak müsteşarımız ile özel temsilcimizi Brüksel’e gönderdik ve bu konu için girişimler yaptık” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı yine bir soru üzerine Anayasa değişikliğiyle ilgili şu şekilde konuştu:


“Mecliste siyasi partiler bu konuda bir çalışma yapıyorlar ama bir türlü ilerleme sağlanamıyor. Ben başbakanlık döneminde hukukçularımızla çalışma yaparak anayasal değişiklikleri bir kitapçığa topladık ve meclise dağıttık.


Daha sonra gelenler de bu konuda çalışma yaptı ama ilerleme olmadı. Partiler bu konuda bir çalışma yapar ve seçimle birlikte referanduma sunarsa iyi olur.”


Cumhurbaşkanı, ülke ekonomisine ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulundu.


Eroğlu, “Hükümet edenler ekonominin iyi gittiğini söylüyor. Ancak halk bunu hissedemiyor. Hükümetin halkının, ekonomik örgütlerin, esnafın arasına girip şikayetleri dinlemesi gerekiyor. Eğer işyerleri sürekli kapanıyorsa, Ticaret Odası, Sanayi Odası sürekli şikayet ediyorsa burada bir problem var demektir. Plan program lazım. Sıkıntılar asgariye indirilip, gerçek anlamda ekonomik istikrar görebiliriz” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık