Ana Sayfa Kültür & Sanat Korsana geçit yok!

Korsana geçit yok!

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM dijital ortamda izinsiz paylaşılan, dinlenen, izlenen eserlere karşı kamuoyunu uyarıyor.

Giriş Tarihi: 8 Nisan 2013 Pazartesi 09:37
Korsana geçit yok!

İletişim ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, fikir ve sanat eserlerinin geleneksel üretim, dağıtım ve tüketim süreci değişiyor. Müzik,  raflardan dijital ortama inerken dijital müzik endüstrisi hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyümeyle birlikte, meslek birlikleri,  üyelerinin haklarını en üst seviyede korumak amacıyla gelişen teknolojiyi de kapsayan sözleşmeler ve yenilikler yapmak zorunda kalıyor.  Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM, üyelerinin dijital ortamda paylaşılan, dinlenen, izlenen eserlerini 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altına alıyor.

 

2012 yılında,  iTunes ve XBox gibi büyük dijital müzik platformlarıyla sözleşme imzalayan MESAM’ın Youtube, Spotify, Deezer gibi uluslararası platformlarla olan görüşmeleri devam ediyor. IFPI (Uluslararası Fonogram Endüstrisi Birliği) )’nın 2012 verilerine göre Youtube’da en çok izlenen kategorisindeki her 10 videonun 9’unu müzik videoları oluşturuyor. Tüm dijital ortamlar ve sosyal medya verilerini toplayarak analizlerini paylaşan Next Big Sound’un verilerine göre ise online müzik dinlenme oranları 2012 yılında yüzde 45 oranında büyüdü.

 

FİKRİ MÜLKİYET DE BİR MÜLKİYETTİR

Dijital ortamlarda kullanılan müzik eserleri, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında fikri mülkiyet olarak kabul ediliyor. Fikri mülkiyetin izinsiz kullanımının ise tıpkı somut mülkiyetin izinsiz kullanımında olduğu gibi yasal yaptırımları bulunuyor. İnternet korsanlığı olarak kabul edilen izinsiz müzik dinlemeleri, eser sahiplerinin kontrolü dışında gerçekleştiğinden ciddi bir hak kaybına yol açıyor.

 

İZİNSİZ PAYLAŞIMA HAPİS CEZASI

25 milyondan fazla internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de, müzik yayını yapan dijital platformların lisanslandırılması, internet korsanlığının önünde geçilmesi ve eser sahiplerinin haklarının korunması bakımından önem taşıyor. Meslek birlikleri, izinsiz eser kullanımı yaptıkları tespit edilen internet platformlarını öncelikle ihtarname ile uyarıyor. Meslek birlikleri, içerik sağlayıcı platformlardan üç işgünü içinde izinsiz paylaştıkları eseri kaldırmasını talep ediyor. Platformların ihtarnameye uymaması durumunda meslek birlikleri savcılığa başvurarak yasal süreci başlatıyor. İzinsiz içerik sağlayan platformlar hakkında, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71.madde 2.fıkrası gereği üç aydan iki yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık