Ana Sayfa Ekonomi Kredi arayışı sürüyor

Kredi arayışı sürüyor

Hristofyas, “End National Debt” kuruluşuna başvurdu.

Giriş Tarihi: 18 Kasım 2012 Pazar 11:58
Kredi arayışı sürüyor

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları aşabilmek için, bir süre önce hem Yunanistan’a hem de Güney Kıbrıs’a faizsiz borç vermeyi teklif eden “End National Debt (E.N.D)” (Ulusal Borcu Sonlandırma) isimli, yurt dışındaki Yunanların oluşturduğu fona başvurduğu iddia edildi.


Alithia gazetesi, haberinde, Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu krizden çıkması konusunda umutsuzluğunu koruyan Hristofyas’ın, yurt dışındaki Yunan kökenli varlıklı kişilerin oluşturduğu ve Yunanistan’a 600 milyar, Güney Kıbrıs’a ise 50 milyar Euro krediyi sıfır faizle vermeyi teklif eden E.N.D fonuna başvurduğunu yazdı.


E.N.D fonunun, 28 Haziran 2012’de Güney Kıbrıs’ın New York’taki konsolosluğuna başvurarak teklifini ilettiğini ancak Rum makamlarınca ciddiye alınmadığının belirten gazete, ancak 10 Eylül tarihinde fon yetkilileriyle Rum Ekonomi Bakanlığında bir toplantı gerçekleştirildiğini, son günlerde de, yarım milyar ile 3 buçuk milyar Euro arasında değişen bir kredi konusundaki görüşmelerin yoğunlaştığını ifade etti.


Hristofyas birkaç gün önce, AB dışında başka bir kaynaktan kredi arayışının olduğunu, görüşmelerin sürdüğünü açıklamış ancak hangi ülke veya kaynaktan kredi alınacağını belirtmemişti.


Öte yandan Hristofyas, önceki gün Güney Kıbrıs’ta düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada Troyka’ya atıfta bulunarak, “yurt dışından gelen ve kapitalizmin global krizini istismar ederek işçilerin kazanımlarını hedefleyenlerle sonuna kadar savaşacaklarını ve 30’lu, 40’lı yıllara dönülmemesi için mücadele edeceklerini” söyledi.

 

Yeni talepler

 

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum yetkililerle önceki gün de temaslarını sürdüren Troyka yetkililerinin Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) mal varlıklarının kaydı ve özelleştirmenin takvime bağlanması gibi yeni taleplerde bulunduğunu yazdılar.


Troyka yetkililerinin Güney Kıbrıs’tan ne zaman ayrılacakları konusunun da gündemde olduğunu vurgulayan gazete, AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Troyka’nın temaslarının herhangi bir takvime bağlı olmadığı açıklamasının geldiğini vurguladı.

 

Kamu açığı yükseldi

 

Güney Kıbrıs’ın ekonomik verilerindeki kötüleşmenin sürdüğü, kamu açığının yükselişi devam ederken, ticari denge açığının ise azaldığı ifade edildi.


Gazetenin haberine göre, 2012 yılının ilk dokuz aylık döneminde kamu açığı 588,8 milyon Euro’yla Gayrı Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 3,2’sine denk gelirken, 2011 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 3 olarak gerçekleşmişti. Ticari denge açığı da ithalatın azalmasıyla düşüş yaşadı. 2012 yılının ocak-ağustos döneminde Güney Kıbrıs’ın ticari açığı 2,9 milyar Euro olarak gerçekleşirken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 3,3 milyar Euro’ydu.


Diğer gazeteler konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:


Politis: “CYTA ve AİK’ten Bozuklukları Bile Alıyorlar – Tüm KİT’lerin Mal Varlıklarının Kaydı İstendi”.


Simerini: “4,9 Milyar Havada–Kamu Borcunun Sürdürülebilirliği İçin Rakamlar Yetersiz”.


Haravgi: “Troyka’yla 7+1 Milyar Euro’luk Memorandum”.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık