Ana Sayfa Yurt Kriz stratejisi uyguladık

Kriz stratejisi uyguladık

Fab Ltd. direktörü Fuat Beyar, kötü giden ekonominin etkilerini azaltmak için neler yaptıklarını anlattı.

Giriş Tarihi: 15 Nisan 2013 Pazartesi 09:57
Kriz stratejisi uyguladık

Ayşe GÜRKAN

 

Ülkemizin önce gelen firmalarından olan Fab Ltd. kurucusu ve Direktörü Fuat Beyar, ekonomik açıdan yaşanan sıkıntıları aşmak adına attıkları en önemli adımın, kriz stratejisi uygulayarak alıştıkları bankalarda ayıklamaya gitmek olduğunu söyledi.


Fab Ltd. kurucusu Fuat Beyar Kıbrıslı Türk annenin ve Filistinli babanın 8 çocuğundan biri. 1939 yılında dünyaya gelen Fuat bey iş hayatına Rum radyosunda stüdyoları kurarak başladı. 1963 olayları sonrasında ise Bayrak Radyosu’nu kuran 4 mühendisten biri olmanın gururunu da taşıyor.


1978 yılına kadar devam eden 30 yıllık Bayrak yolculuğu emekliliği ile son bulurken, yeni bir başlangıcı da beraberinde getirdi.


Fuat Beyar aynı yıl Fab Ltd. ismiyle kendi şirketini kurarken, bugün de hala başarılı iş yaşamını sürdürmeye devam ediyor.


Her ne kadar da son yıllarda işlerin büyük bir kısmını oğlu Bengü Beyar’a devretse de özellikle finansal işlerle uğraşarak tecrübesiyle hem oğluna hem de çalışanlara ışık tutuyor.


Her zaman dürüstlüğün çok şey kazandırdığına inandığını söyleyen Beyar, iş yaşamındaki başarısını bu düşünceye bağlıyor.


İlk başlarda teknik hizmet vermek amaçlı kurulan şirket, FTP cihazları ithal etmeye başlayarak işlerini geliştirdi. Şirket açıldıktan iki yıl sonra Sansui markasının KKTC acenteliğini alan Fab ltd. 90’lı yıllarda çok satılan bu markayla sesini daha geniş kesimlere duyurmayı başardı.

 

“Peugeot” nasıl geldi?


Fuat Beyar şu anda şirketin genel müdürü olan oğlu Bengü Beyar’ın Peugeot markasını adaya getirmek için çok çalıştıklarını belirtiyor.


Ülkede birçok markanın bulunduğunu ve bunlar arasında Peugeot markasının da olması gerektiğini düşünen Bengü Beyar, Peugeot yetkilileriyle temasa geçti. Ardından, Fab Ltd., Fransız büyükelçiliğindeki ticari ataşesi tarafından araştırmaya alındı.Uzun araştırmalar sonucu ataşenin vardığı sonuç; Fab Ltd’in elektronik işlerle uğraştığı ve araba işinden anlamadığıdır. Ancak önemli bir detayı atlamayan ataşe, firma sahiplerinin çok dürüst olduklarını duyduğunu da raporuna ekledi. Bu da Beyarların en önemli kozu oldu.


Ancak, zorluklar bununla bitmiyordu. Fab Ltd’in yaşadığı zorluklara bir yenisi de Güney Kıbrıs’taki Peugeot acentesinden gelirken, Güney’deki bayinin çıkardığı engeller ve gösterdiği büyük tepki çok zor aşıldı. Güney’deki acentenin sahibinin Rum Ticaret Bakanı’nın kızı ve damadı olması işleri iyice yokuşa sürerken, bir yıl süren mücadele sonrasında Fab Ltd. bu engeli de aşmayı başardı.


Yılmadan gösterilen gayret ve çabalar sonucunda ise 2002 yılında KKTC, Fransa’nın ünlü markası Peugeot ile tanıştı.

 

Vergilerden şikayet etti


KIBRIS Ekonomi’ye verdiği bilgilerde dünyanın her yerinde yaşanan krize de dikkat çeken Fuat Beyar, bu krizin ülkemizde de insanlar üzerinde ‘erteleme’ duygusunu yarattığını, bu yüzden de kişilerin hayallerini isteklerini ve gereksinimlerini ertelediklerini belirtti.


İşlerinde bu yüzden düşüş olduğunu söyleyen Beyar, son dönemlerde, halkın yaşadığı belirsizlik ve gelecek kaygısının doğurduğu etkilerin bir sonucunun yaşandığını ifade etti.


Özellikle KDV oranlarının düşürülmesini istediğini ayrıca gümrükten geçerken gelen araçlardan 4.4 oranında vergi alındığını belirterek bunu kınadı.


Fuat Beyar, yaşadıkları sıkıntıları bir bir sıralarken ilginç bir detaya dikkat çekerek, yetkililerin bu konuda halkı aydınlatıcı açıklamalarda bulunması gerektiğini vurguladı.


Dünyadaki uygulamaların aksine küçük motorlu araçlardan yüksek vergi, büyük ve güçlü motorlu araçlardan da düşük vergi alındığına dikkat çeken Beyar, bu uygulamaya bir anlam veremediğini yeni bir düzenlemeye gidilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.


Vergilerle ilgili olarak büyük sıkıntı yaşandığına işaret eden Beyar, Türkiye ile fiyatların aynı olmayışının vergilerden kaynaklandığını, bu yüzden alıcıların mağdur edildiğini belirtti.


Beyar, anlatmakla bitiremedikleri vergi sorunlarının hepsini Maliye Bakanı Ersin Tatar’la paylaştığını,Tatar’ın bir çözüm üretileceğini söylediğini, fakat hala ayni sıkıntıların devam ettiğini kaydetti.


Yaşanan krizin etkilerinin azaltılması amacıyla kendilerince ekonomik açıdan tasarrufa giderek sıkıntılarını azaltmaya çalıştıklarını söyleyen Fuat Beyar, personel azaltmak yerine farklı ve basit uygulamalarla bunları yaptıklarını ifade etti.


Örneğin çalışanlarına küçük uyarılar yaparak elektrik ve benzin gibi harcamalarda tasarruf gittiklerini belirten Beyar, bankalar konusundaki çalışmalarına da dikkat çekti.


Beyar, çalıştıkları bankaları “ayıklamaya gittiklerini” vurgularken, şöyle devam etti:


“Kendimizce en uygun bankalarla çalışıp finansman maliyetlerini aşağıya çektik. Bu sayede devletten bekleyip de gerçekleştirilemeyen sıkıntılarımızı da bir şekilde aşmış olduk. Deyim yerindeyse devletin yapamadığını biz yaptık, onları (bankaları) terbiye ettik”.


Bunu yapabilmenin de sırrının dürüstlük olduğunu ifade eden Fuat Beyar, gününde yaptıkları ödemelerle güven kazandıklarını ve bunların da geri dönüşlerini bu şekilde aldıklarını sözlerine ekledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık