Ana Sayfa Dünya K.T.F.D. Kurucu Meclis Üyesi Eşref için Cumhuriyet Meclisi'nde cenaze töreni düzenlendi

K.T.F.D. Kurucu Meclis Üyesi Eşref için Cumhuriyet Meclisi'nde cenaze töreni düzenlendi

Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis Üyesi Mehmet Eşref için Cumhuriyet Meclisi’nde Resmi Cenaze Töreni düzenlendi.

Giriş Tarihi: 23 Kasım 2012 Cuma 11:20
K.T.F.D. Kurucu Meclis Üyesi Eşref için Cumhuriyet Meclisi'nde cenaze töreni düzenlendi

21 Kasım Çarşamba günü hayatını kaybeden Eşref için düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan İrsen Küçük, bazı bakanlar, bazı milletvekilleri, bazı eski bakan ve milletvekilleriyle Eşref’in ailesi katıldı.

 

Saygı duruşu ile başlayan tören Merhum Mehmet Eşref’in özgeçmişinin okunmasıyla devam etti.

 

Ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Hasan Bozer bir konuşma yaptı. Tören, merhum Mehmet Eşref’in naaşı önünde protokol sırasına göre gerçekleştirilen saygı duruşu ve geçişi ile sona erdi.

 

BOZER


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer cenaze töreninde yaptığı konuşmada, merhum Mehmet Eşref’in Kıbrıs Türk halkının yetiştirdiği, çok değerli ve başarılı kişilerden olduğunu, Kurucu Meclis Üyeliği görevi yaptığını ve Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Kurucuları’ndan birisi olduğunu söyledi.

 

Merhum Mehmet Eşref’in, Kıbrıs'ta kooperatifçiliğin öncü isimlerinden birisi olduğunu vurgulayan Bozer, Eşref’in 1938 yılında girdiği Kooperatif Merkez Bankası'nda 41 yılı Genel Müdür olmak üzere, toplam 48 yıl görev yaptığını kaydetti.

 

Bankanın 1959 yılında İngiliz sömürge idaresinin sona ermesinin ardından Türk ve Rum olarak ikiye ayrılması sonrasında Eşref’in Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası'nın kurucularından biri olduğunu dile getiren Bozer, Eşref’in Genel Müdürlüğü, 1986 yılına kadar sürdürdüğünü söyledi.

 

Merhum Mehmet Eşref’in Kıbrıs Türkü’nün verdiği var oluş mücadelesinde göçmen olan köyleri ve çöken ekonomik durumu düzeltmek için halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaptığını ve Harup Fabrikası ve Yem Fabrikası’nı kurarak önemli hizmetler verdiğini de ifade eden Bozer, “Merhum Mehmet Eşref iyi bir insan, yüreği vatan sevgisi ile dolu, iyi yetiştirmiş saygın kişiliği ile tanınıyordu. KKTC Cumhuriyet Meclisi ve Kıbrıs Türk halkı onu vermiş olduğu değerli hizmetlerden dolayı her zaman sevgi ve saygı ile anacaktır” diye konuştu.

 

MERHUM MEHMET EŞREF’İN ÖZGEÇMİŞİ


6 Şubat 1916 yılında Larnaka’nın Tuzla köyünde doğdu. İlkokul eğitimini Tuzla’da, Ortaokul eğitimini Larnaka’ya bağlı İskele kasabasında tamamladı. Ardından Larnaka’da ki Amerikan Akademi’de öğrenim gördü. Mezuniyetinin ardından muhasip olarak çalışmaya başladı.

 

1938 yılında İngiliz döneminde yeni kurulan Kooperatif Merkez Bankası’nın ilk personellerindendir. 1945 yılında bu Bankaya Genel Müdür atandı ve 1960 yılına kadar bu görevi yürüttü.

 

Kıbrıs adasının nüfus yapısından doğan ihtiyaçlar sebebiyle 9 Eylül 1959 tarihinde resmen tescil edilen Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’nın kurucusudur.

 

1963 hadiseleri başladığında göçmen olan köyler ve çöken ekonomik durumu az da olsa düzeltmek adına, halkın ihtiyaçları doğrultusunda bir üretim çiftliği kurmak için çalışmalar yaptı. Harup Fabrikası ve Yem Fabrikası’nı kurdu. Kooperatif Merkez Bankası’nı bilinen son haline getirdi.

 

13 Şubat 1975 tarihinde oluşturulan KTFD Kurucu Meclisi’nde görev aldı ve 3 Temmuz 1976 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

 

Merhum Mehmet Eşref kurucusu olduğu Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası’nda 1960 yılından 1986 yılına kadar genel müdür olarak çalışarak emekli oldu.

 

Mehmet Eşref, 21 Kasım 2012 Çarşamba günü öldü.

 

TAK

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

İSRAİL'DEN, GAZZE'YE FÜZE

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık