Ana Sayfa Yurt KTHY eski çalışanları 2013 yılında da çile çekecek

KTHY eski çalışanları 2013 yılında da çile çekecek

Kapı önüne konulan KTHY çalışanlarının tazminatları için 2013 bütçesine kaynak konulmadı, Maliye Bakanı Tatar, “Bu konuda çalışma var” dedi ancak ayrıntı vermedi.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2012 Çarşamba 10:26
KTHY eski çalışanları 2013 yılında da çile çekecek

Ali CANSU


Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) eski çalışanları, 2013 yılında da çile çekmeye devam edecek.


KTHY’nin batmasıyla kapı önüne konulan çalışanların uzun bir mücadelenin ardından devlete istihdamıyla hafifler gibi görülen sorunlar aslında bitmiş değil.


Çalışanlar işten atılmasına rağmen ihtiyat sandığı paralarını ve tazminatlarını alamadı. Bunun için büyük bir umutla gelecek yılı bekleyen çalışanlar, ne yazık ki çile çekmeye devam edecek. Çünkü 2013 bütçesine bu amaçla kaynak konulmadı.


Halen meclis komitesinde görüşülmekte olan bütçeye bu konuda kaynak konulması için sendikanın çabaları ise sürüyor.


Kıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Buran Atakan, 2013 bütçesine KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığı yatırımları ve tazminatlarının yatırılmasını beklediklerini söyledi.


Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP milletvekili Afet Özcafer, 2013 bütçesinde KTHY çalışanları ile ilgili ek ödenek ayrılmadığını belirtti ancak, buna Başbakanın karar vereceğini kaydetti.


Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, KTHY çalışanlarının mağduriyetlerinin bilincinde olduklarını ve konuyu Başbakan İrsen Küçük ile görüştüğünü, bu konuda bir çalışma yapıldığını söyledi fakat ayrıntı vermedi.“Başbakan, 1 Aralık 2011’de bize söz verdi”

 

HAVA-SEN Başkanı Buran Atakan, konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu ve yaşanan süreci özetledi.


Atakan, KTHY konusunda uzlaşıya varıp çadırın kalkacağı gün olan 1 Aralık 2011’de Başbakan İrsen Küçük ile görüştüklerini ve KTHY çalışanlarının istihdamlarının yapılmasının ardından ek bütçe yapılarak İhtiyat Sandığı yatırımları ve tazminatlarının yatırılacağı sözünü verdiğini ancak bu sözün hala yerine getirilmediğini söyledi.


Aradan 11 ay geçtiğini ve 13 Eylül 2012 tarihinde de Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı ve yönetim kurulundan iki arkadaş ile birlikte Maliye Bakanı Ersin Tatar ile görüştüklerini anlatan Atakan, Tatar ile görüşmelerinde kendilerine 2012’de bütçe sıkıntısı olduğunu ve 2013’te bunların aşılacağını söylediğini anımsattı.


Atakan, KTHY çalışanlarının maaşlarının çok düşük olmasına rağmen işe alındıktan sonra bu insanlara “Bütçemizde yoktur” diyerek ek mesailerinin de ödenmediğini ancak 3-5 milyar para alan çalışana ise ek mesailerinin ödendiğini söyledi.“Alacakların bütçeye konmasını istiyoruz”

 

2013 bütçesinde KTHY çalışanlarının yatırımlarının ve tazminatlarının konmadığının bilgilerine geldiğini ifade eden Atakan, bununla ilgili komite Başkanı Afet Özcafer ile görüşeceklerini belirtti.


Atakan, KTHY çalışanlarının iki yıllık İhtiyat Sandığı paraları olan 10 milyon TL ile mahkeme tarafından teyit edilen ve şirketler mükayidi tarafından da mahkemede yemin edilerek yasal alacaklarının onaylanmasına rağmen bu parayı henüz alamadıklarını ifade etti.


Yüzde yüz devletin olan bir şirket durumundaki KTHY’nin bütün kararlarının atamalar dahil hükümetten geçmesine rağmen son zamanlarda KİT yasası ile KTHY’yi özel şirket konumuna koyduklarını anlatan Atakan, “KTHY’nin ne şekilde kullanıldığı ise bütün toplum tarafından biliniyor” dedi.Maaşlar 3 bin TL’de bin TL’lere düştü

 

KTHY çalışanlarının işe giremedikleri dönemde mahkemelerin inisiyatifli davranabileceğini kaydeden Atakan, “Unutulmasın ki 3-5 bin TL alan KTHY çalışanlarının evine şu anda bin ile bin 900 TL’lik meblağlar giriyor. Bununla sadece evinizi geçindirirsiniz ve borçlarınız da katlanıp gider ve haciz memurları ile karşı karşıya kalırsınız” şeklinde konuştu.


Dün kendisine bir telefon geldiğini ve iki arkadaşının çok ciddi bunalımda olduğu bilgisini aldığını ifade eden Atakan, iki ay önce bir bayan arkadaşı KTHY çalışanlarının ikinci evleri olarak tabir ettikleri Lefkoşa’daki KTHY merkez binasının bahçesinde bulduğunu söyledi.


“Sönen ocaklar ve yaşanan acılar yetmedi mi?” diyen Atakan, bir acı daha yaşanırsa bunun hesabının verilemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti:


“Geçmişte de hükümeti bu konuda uyarmıştım ve KTHY çalışanlarının intiharın eşiğine geldiğini belirtmiştim. Bu 3-4 ay sonra gerçekleşti. Şimdi bu ülkeyi idare edenleri uyarıyorum. Koltuk kavgasını bıraksınlar ve bu insanların geleceği ile oynamayıp sorunlarını çözsünler.”Mecliste olacağız

 

Atakan, bugün KTHY çalışanlarının Cumhuriyet Meclisi’nde olacağını kaydederek, bütçe görüşmelerinde seslerini duyurup verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyeceklerini söyledi.


Verilen sözlerin yerine getirilmesi durumunda borçlarını kapatmada büyük fayda sağlayacaklarını kaydeden Atakan, 2013 yılında KTHY çalışanlarına ek mesai de ödenmesi gerektiğini kaydetti.


KTHY çalışanlarının Özelleştirme Yasası adı altında yapılan istihdama ek mesainin de ödeneceğinin söylendiğini anlatan Atakan, şöyle devam etti:


“Ek mesaiyi çalıştırmazsanız ödemezsiniz. Çalıştırırsanız ödemek zorundasınız. Şu anda bunlar üyelerimize izin vererek bunun karşılığını veriyorlar. Anacak, hepsine de izin vermiyorlar. İkramiye çalışıp da hak edilen bir olaydır. Dolayısı ile ikramiyeyi vermemezlik gibi bir şey söz konusu olamaz. Çünkü, Özelleştirme Yasası’nda bu insanların ikramiye alacakları yazıyor” dedi.“Meclis Araştırma Raporunu bekliyoruz”

 

KTHY’nin yargılama sürecinin ne zaman başlayacağına dair meclis raporunu beklediğini kaydeden Atakan, şirketi batıranlarla ilgili ne bulduklarını görmek istediklerini söyledi.


Bu konuda iç hukuk yolunun tüketilmesinin ardından konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürmeye kararlı olduklarını anlatan Buran Atakan, KTHY’yi bu noktaya kimin getirdiğinin sorgulanmasını istediklerini kaydetti.

 

Özcafer: Başbakan karar verecek

 

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Afet Özcafer de, 2013 bütçesinde KTHY çalışanlarıyla ile ilgili ek ödenek ayrılmadığını söyledi.


Özcafer, bütçede KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığı yatırımları ve tazminatları ile ilgili ek ödenek ayrılmadığını yineleyerek, bu konudaki kararı Başbakan İrsen Küçük’ün vereceğini belirtti.

 

Tatar: Çalışmalarımız var

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, KTHY çalışanlarının mağduriyetlerinin bilincinde olduklarını ve konuyu Başbakan İrsen Küçük ile görüştüğünü, bu konuda bir çalışma yapıldığını söyledi.


KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığı yatırımları ve tazminatları konusunda çalışmaların sürdüğünü ve netice itibariyle konunun bilincinde olduklarını kaydeden Tatar, bu konuda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile de bir görüşme yapıldığını belirtti.


KTHY’nin çok hassas bir konu olduğunu ve KTHY çalışanlarının mağduriyetlerini çok iyi bildiklerini ifade eden Tatar, bazı yasal sıkıntılar olduğunu ve bunun aşılması için çözüm aradıklarını kaydetti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık