Ana Sayfa Yurt KTHY hükümete duy sesimizi dedi

KTHY hükümete duy sesimizi dedi

Hava-Sen Başkanı Atakan, KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığı prim ve tazminatları için 2013 bütçesinden kaynak ayrılması talebini yineledi:

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2012 Perşembe 14:20
KTHY hükümete duy sesimizi dedi

Ali CANSUKıbrıs Türk Hava Taşıyıcıları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Buran Atakan, 2013 bütçesine Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının İhtiyat Sandığı prim ve tazminatlarının ödenmesi için kaynak ayrılması talebini yineledi.


KIBRIS’a açıklamada bulunan Atakan, KTHY çalışanlarının iki yılı aşkın bir süredir çile çektiklerinin Kıbrıs Türk toplumu tarafından iyi bilinmekte olduğunu belirterek, “Yaşanan sıkıntılar ve acılar bizlerden çok şeyler almıştır. Ailelerimizin yaşantısını olumsuz şekilde etkilemekte ve derin yaralar açmaya devam etmektedir. Bu çilemiz ne zaman son bulacak?” diye sordu.


‘Verilen söz ve vaatler ‘elinde güç olanlar’ tarafından yerine getirilmiş olsaydı bugünkü durum yaşanmazdı” diyen Buran Atakan, yeni bir yıla girileceğini belirterek, şöyle devam etti:


“Bizlere söz verenlerin sözlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Gerek Başbakan İrsen Küçük’ün, gerekse Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın 2013 yılında KTHY çalışanlarının İhtiyat Sandığı paralarının ve tazminatlarının ödeneceğine ilişkin vermiş olduğu sözleri yerine getirmesini bekliyoruz. Dayanacak gücümüzün kalmadığını belirtiyoruz.”

 

“Muhalefetin önerileri dikkate alınsın”Atakan, Cumhuriyet Meclisi’nin 22 Kasım 2012 tarihindeki oturumunda, CTP grubunun KTHY çalışanlarının devletteki statülerinin, İhtiyat Sandığı alacaklarının, ek mesailerinin ve de tazminatlarının ödenmesi ile ilgili hükümete sunmuş olduğu önerilerin dikkate alınmasını istedi.


Muhalefet partilerinin, hükümetin KTHY çalışanlarının sorunlarının çözümüne yönelik getireceği tüm önerilere olumlu oy kullanacaklarını belirtmelerinin çalışanlar arasında memnuniyet yarattığını da dile getiren Atakan, “Yukarıda belirtilen ve hayati önem arz eden hususlara tüm muhalefet partilerinin de olumlu oy kullanacaklarını bir kez daha hatırlatmak isteriz” şeklinde konuştu.Vekiller göreve

 

Buran Atakan, KTHY çalışanlarının iki yıla aşkın bir süredir devam eden sorunlarının çözümü için 2013 bütçesinden kaynak ayrılması ümidini koruduklarını ifade ederek, Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapan tüm milletvekillerini göreve davet etti.


KTHY konusunda uzlaşıya varıp çadırın kalkacağı gün olan 1 Aralık 2011’de Başbakan İrsen Küçük’ün, KTHY çalışanlarının istihdamlarının yapılmasının ardından ek bütçe yapılarak İhtiyat Sandığı yatırımları ve tazminatlarının yatırılacağı sözünü verdiğini hatırlatan Buran Atakan, ancak bu sözün hâlâ yerine getirilmediğini vurguladı.


Hava-Sen Başkanı Buran Atakan, şunları kaydetti:


“Aradan 11 ay geçmiştir. Ayrıca 2012’de bütçe sıkıntısı nedeniyle KTHY çalışanlarının ek mesaileri de ödenmemiştir.  2013 bütçesine de KTHY çalışanlarının yatırım ve tazminatları için kaynak konmamıştır. Bu konuda Başbakandan görüşme talep edeceğiz. Hükümetin konuya daha hassas davranmasını umar, gelecek yıla sorunsuz girmeyi ümit ediyoruz”.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık