Ana Sayfa Yurt KTHY ve Atlas Jet 840 bin Sterlin ödeyecek

KTHY ve Atlas Jet 840 bin Sterlin ödeyecek

KTHY ve Atlas Havacılık Anomim Şirketi adına İngiltere'de açılan davada 2 Kasım 2012 Cuma günü Yüksek Mahkeme kararı ile 669 mağdurun bilet parası, tazminatları ve faizlerini de kapsayan 840 Bin 853 Sterlin ödenmesine karar verildi.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2012 Salı 12:45
KTHY ve Atlas Jet 840 bin Sterlin ödeyecek

İAKM-Cemevi Yöneticisi İsrafil Erbil, mahkeme öncesinde yetkililerle ısrarla görüşüp soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını belirterek, “Ne yazık ki bizim görüşme taleplerimiz ya geri çevrildi ya da sonuçsuz kaldı. KKTC’nin Sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na da Londra halk toplantısında mağdurların sorunlarını aktarabildik. Mahkemenin bu kararı bizim için sürpriz değil. Böylece hak yerini bulacaktır. İAKM-Cemevi olarak üyelerimizin yanısıra bütün toplum üyelerinin hak ve çıkarlarını kollamayı sürdüreceğiz” dedi.

 

İAKM-Cemevi Yönetim Kurulu’nca yapılan “KTHY mağdurları hakkını aldı” başlıklı açıklama şöyle:

 

“İAKM-Cemevi bünyesinde başlatılan KTHY mağdurları hak arayışı başarıyla sonuçlandı. 21 Haziran 2010'da durdurulmuş olan KTHY uçuşları sonucu binlerce yolcu mağdur edilmişti. Yolcuların tek tek bu haksızlıkla mücadele etmesi mümkün olmadığı için İAKM-Cemevi yöneticileri ile birlikte Cemevi çatısı altında örgütlenerek mücadele etme kararı aldılar. Aylar süren mücadele sürecinde KKTC Londra Temsilciliği, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dahil olmak üzere bir çok yetkili ile görüşmeler oldu.

 

Maalesef hepsi sonuçsuz kaldı. KKTC Londra Temsilciliği binası önünde eylem yapıldı, yine sonuç alınamadı. İngiltere adaletinden başka çare kalmamıştı ama bu da pahalı bir dava olduğu için avukat tutulamıyordu... Tam da böyle bir zamanda Goldworth Solicitors firmasından Avukat Zafer Armutlu, Hawa Patail, İsmail Şık, Hasan Yıldırım hukuki olarak gerekli riskleri de alarak yardımcı olabileceklerini söylediler. Onlarca hukukcu arkadaşlarıyla birlikte Cemevi çatısı altında yüzlerce mağdurla mülakat yaptılar ve 1 Haziran 2012'de hukuki işlem başlattılar.

 

KTHY şirketi ve Atlas Havacılık Anomim Şirketi adına açılan dava 2 Kasım 2012 Cuma günü Yüksek Mahkeme kararı ile 669 mağdurun bilet parası, tazminatları ve faizlerini de kapsayan 840 bin 853 sterlin 29 Pence ödenmesine karar verilmiştir...”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık