Ana Sayfa Yurt KTÖS, Lefkoşa okullarında 3 saatlik grev yaptı

KTÖS, Lefkoşa okullarında 3 saatlik grev yaptı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “okullardaki öğretmen eksikliği, sosyal paylaşım site kullanımı ve kılık kıyafetlerle ilgili tüzük yapma girişimlerini protesto etmek” amacıyla başkent Lefkoşa merkezdeki anaokulu ve ilkokullarda dün sabah 3 saatlik greve gitti.

Giriş Tarihi: 11 Aralık 2012 Salı 07:51
KTÖS, Lefkoşa okullarında 3 saatlik grev yaptı

KTÖS yetkilileri, hükümet bir adım atmazsa, eylemlerini yaygınlaştırıp tüm adaya yönelik bir eylem biçimine de taşımayı düşündüklerini vurguladı.


KTÖS Başkanı ve Şehit Tuncer İlkokulu Müdürü Güven Varoğlu, müdürlük yaptığı ilkokulda yaptığı açıklamada, kılık kıyafet tüzüğü hazırlama çalışmalarına değinerek, “Bunu öğretmenlerin serbestliğine ve özgürlüğüne yönelik bir hareket diye düşünüyoruz. Doğru bulmuyoruz. Öğretmen kendine uygun olanı giyebilecek kadar eğitimlidir” dedi.


Sosyal paylaşım siteleri ile ilgili tüzük hazırlama çalışmaları hakkında ise Varoğlu, “Belli ki öğretmenlerin paylaşım sitelerini kullanmaları konusunda engel çıkaracaklar. Bunu da öğretmeni susturmaya yönelik bir girişim olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.


Diğer bir grev nedenlerinin de KKTC ile TC arasında imzalanan işbirliği protokolü olduğuna işaret eden Varoğlu, protokolün içerisinde sendikaları susturmaya, sendikaların çalışma alanlarını daraltmaya yönelik bir takım bilgiler olduğunu ifade etti.


Protokolde sendikalarının karşı olduğu özelleştirmelerin de yer aldığına işaret eden Varoğlu, “Şayet bizi yönettiğini iddia edenler bir adım atmazsa, eylemlerimizi yaygınlaştırıp tüm adaya yönelik bir eylem biçimine de taşımayı düşünüyoruz” dedi.


Varoğlu dün 08.00-11.00 saatleri arasında uygulamaya koydukları eyleme katılımın yüzde yüz olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Bugün de grev var

 

KTÖS, Lefkoşa merkez ana ve ilkokullarındaki grevini bugün de 08.00-11.00 saatleri arasında sürdürecek.


KTÖS’ün konuyla ilgili açıklamasında, bir yandan adaya yığılan nüfus nedeni ile eğitim, sağlık hizmetleri planlanamazken bunun bedelinin emekçi kesimlere ödettirildiğini ifade ederek şöyle denildi:


“Okulların açılmasının üzerinden üç aylık bir süre geçmesine rağmen öğretmen eksiklerini gideremeyen, partizanca görevlendirmeler yapan, öğretmen nakillerini Kamu Hizmeti Komisyonu’na onaylatmayan, Kamu Hizmeti Komisyonu’nu işlevsiz hale getiren, Öğretmen Kılık Kıyafet Tüzüğü, Öğretmenler Sosyal Paylaşım siteleri ve İlkokul Öğrencileri Disiplin Tüzükleri ile AKP’nin dayatmalarını hayata geçirmeye uğraş veren, Fetullah Gülen tarikatının sözcülüğünü üstlenen işbirlikçi UBP hükümetine karşı direnişimizi devam ettirmekte kararlıyız. Ekonomik paket adı altında Kıbrıslı Türkleri yok etmeyi hedefleyen dayatmalarla, başta elektrik, telefon, limanlar ve tüm kamusal alanlar AKP’lilere peşkeş çekilmektedir. Dayatılan paket çerçevesinde sendikaları kapatmak hedeflenmektedir.”


KTÖS açıklamasında, sendikanın başlattığı eylemlere “kararlılıkla devam edeceği” kaydedilerek, bugün, 08.00-11.00 saatleri arasında Lefkoşa Merkez anaokulları ve ilkokullarında eylemlerin süreceği ifade edildi.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil imzalı yazılı açıklamada şöyle denildi: “Çarşamba gününden itibaren eylemlerimiz yaygınlaşarak sürecektir. Dayatılan paketi reddeden tüm örgütleri de AKP ve yerli işbirlikçilerine karşı direniş örgütleme çerçevesinde, 11 Aralık Salı günü saat 11.00’de KTÖS’te toplantıya davet ederiz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık