Ana Sayfa Yurt KTÖS öğretmen davalarını AB'ye şikayet etti

KTÖS öğretmen davalarını AB'ye şikayet etti

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 14 Aralık’ta yaptıkları eylem nedeniyle 8 üyesine dava açılmasını uluslararası örgütlere ve AB’ye gönderdiği mektuplarla şikayet etti ve destek istedi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2012 Perşembe 07:48
KTÖS öğretmen davalarını AB'ye şikayet etti

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil’in imzasıyla gönderilen mektuplarda, “Türkiye’nin 1974’ten beri Kıbrıs’ın kuzeyini fiili denetimi altında tutarak entegrasyon ve asimilasyon siyasetine bağlı olarak adaya Türkiye’den nüfus taşırken bir yandan da Kıbrıslı Türklerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarını değiştirmeye devam ettiği” iddia edildi.


Bu politikalara karşı direnen öğretmenlere yönelik baskıların artarak sürdüğü savunulan mektupta, “Özellikle Türkiye’deki AKP hükümeti sunni İslam baskısı ile Kıbrıslı Türkler’in laik karakterini değiştirmeye uğraş vermektedir” denildi.


Kuzey Kıbrıs’ta 162 okul ve 192 cami bulunduğu belirtilen mektupta, cami inşaatlarının arttığı, İslam tarikatlarının yerleşmesine uğraş verildiği iddia edilerek, son olarak öğretmen kıyafetlerine denetim ve öğretmenlerin sosyal medya kullanımlarına engel olmak için başlatılan girişimi protesto için TC Büyükelçiliği önündeki eylemde KTÖS’ün 8 üye ve yöneticisine 2 ay hapislik ve 50 bin Euro para cezası talebiyle dava okunduğu kaydedildi.


KTÖS’ün mektubunda, öğretmenlik mesleğinin onurunu ayaklar altına alan ve eylemle alakası olmayan “Ceza Yasası’nın 188. maddesine göre fahişelik, dilencilik, homoseksüellik, serserilik, teşhircilik suçlaması getirildiği” ileri sürülerek, bu suçlamaların Kıbrıslı Türklere baskıları açıkça ortaya koyduğu savunuldu.


Mektupta, Türkiye’nin garantör ülke sorumluluğuna işaret edilerek, AB’den, uluslararası hukukun çiğnenmesine ve AB vatandaşlarına baskıya seyirci kalmaması için uluslararası dayanışma ve destek istendi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık