Ana Sayfa Yurt KTÖS üyesi Baysal'a eyleme katıldığı nedeni ile tutuklama

KTÖS üyesi Baysal'a eyleme katıldığı nedeni ile tutuklama

Lefkoşa’da geçtiğimiz Cuma günü TC Elçiliği önünde düzenlenen KTÖS ve KTOEÖS’in ortak düzenlediği protesto eyleminin ardından tutuklamalar devam ediyor.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2012 Pazar 17:10
KTÖS üyesi Baysal'a eyleme katıldığı nedeni ile tutuklama

Bugün saat 11.30 sıralarında Metehan Sınır Kapısı’ndan Güney’e geçmek isteyen KTÖS üyesi Besim Baysal, muhaceret görevlileri tarafından alı konularak Lekoşa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Kıbrıs Postası - Abbas ELMAS


Edinilen bilgide polis müdürlüğüne götürülen KTÖS Yürütme Kurulu Üyesi olan Besim Baysal’ın Cuma günü TC Elçiliği önünde gerçekleştirilen eylem sırasında TC Elçiliği avlusuna siyah bez parçası attığı gerekçesiyle ‘Uygunsuz davranış’ suçundan dava okunduğu öğrenildi.  Besim Baysal’ın yapılan dava tebliğini kabul etmediği ve imzalamadığı da öğrenilirken, dava okunmasının ardından serbest bırakıldı.

 

“Asimilasyonlara karşıyız”


Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil ise yaşanan olayla ilgili Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada AKP zihniyetinin adanın Kuzeyine yönelik yürüttüğü entekrasyon çalışmalarına karşı koymak amacı ile öğretmen ve öğrencilerin kılık kıyafet düzenlemelerine karşı olduklarını ve bunun  tamamen asimilasyon politkası olduğunu söyledi.

 

“En sert tepkilerle eylemlere devam”


Geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen eyleme karşılık olarak ise polisin TC Elçiliği’ndern aldığı talimatlarla arkadaşlarına dava okuduğuna işaret eden Elcil, “TC Elçiliği bizim ülkemizde herşeye hakim, TC Elçisi Halil İbrahim Akça ise Fettullah Gülen’in elçiliğini yapıyor. Türkiye’deki baskıcı zihniyet burada da uygulanıyor. Bu dayatmalara karşı direnişimiz devam edecektir. Bundan sonra da en sert tepkilerle devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Fotograflar: Ahmet İkidereli

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık