Ana Sayfa Yurt KTTO bu yapıyla hayal dedi

KTTO bu yapıyla hayal dedi

ıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ekonomik paketin olumlu unsurlar içerdiğini ancak pakette yazılanların uygulanmasının çok zor olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 09:50
KTTO bu yapıyla hayal dedi

“Okuduğunuz zaman güzel geliyor ancak çok kapsamlı ve üzerinde çalışılması gereken noktalar var. Bunlarla ilgili yasalar yapılması gerekiyor. Bu siyasi yapıyla bir şey yapmak çok zor” diyen Çıralı bunlara sebep olarak ta nisap sorunu ile komitelerin toplanamamasını gösterdi.Yurdagül BEYOĞLUKıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı Türkiye ve KKTC arasında imzalanan ekonomik protokolü Star Kıbrıs’a değerlendirdi. Ekonomik paketin tamamını inceleyemediğini, sadece yapılacak işler matrisini inceleme fırsatı bulduğunu ifade eden Çıralı, protokolde programın hangi koşullara bağlandığının yazdığını belirtti. “Baktığımızda programın hangi koşullara bağlandığını görüyoruz. Hazirana kadar Kamu Yasası çıkarılacak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu yeniden yapılandırılacak. Bunun da tarihi Şubat 2013. Bu öngörülen tarihte yapılması lazım. Her ay denetlenecek, üç ayda birde büyük denetim olacak” diyen Çıralı bunlar yapılana kadar mali desteğin verilmeyeceğini ifade etti.“EKONOMİNİN ÇARKLARINI DEĞİŞTİRECEK ÇOK EYLEM YOK”


Ekonomik protokolde ağırlıklı olarak Kamu Maliyesini denkleştirme ile ilgili paragrafların yer aldığını belirten Ali Çıralı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik programda ağırlıklı olarak Kamu Maliyesini denkleştirme var. Mal ve hizmet alımını artıran, ekonominin çarklarını değiştirecek çok fazla eylem görülmüyor. Üretimle ilgili sadece bir paragraf var.“TARIM STRATEJİ BELGESİ NASIL YETİŞECEK”


Mart 2013’de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığınca Tarım Strateji belgesi yayınlanacak diyor. Buna üç ay var. Nasıl yetişecek? Bunun yetişmesi için şimdiden büyük bir bölümünün hazır olması lazım.“GİRDİLER PAHALI”


Bizim hep üretimde girdilerin yüksek olmasından şikayet ederiz. Maliyetler yüksektir. Dolayısıyla rekabet gücümüz zayıftır. Burada girdilerin düşürülmesi gerekiyor. Kamu Gelir –Gider dengesi deniyor. Burada bizim beklentimiz üretim ve ithalatla ilgili daha kapsamlı ve hedefleri olan bir programdı. İhracat hedefi de konmalıydı.“1.6 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT, 100 MİLYON DOLARLIK İHRACATIMIZ VAR”


Bugün ihracatın,ithalatı karşılama oranı yüzde 5’tir. 1.6 milyar dolarlık ithalat, 100 milyon dolarlık da ihracatımız vardır. Dolayısıyla bu yüzde 5’lik oranın yüzde 20’lere çıkarılması hedefinin olmasını beklerdim.”“YILLARDAN BERİ SÖYLENEN AMA HAYATA GEÇİRİLEMEYEN ŞEYLER”


Ekonomik protokolde yazanların birçoğunun çoktan beri söylenen ancak hayata geçirilemeyen şeyler olduğunu kaydeden Çıralı, tüm bunları hayata geçirebilmek için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi. “Protokolde üçlü kararname ile yapılan atamaların kapsamının sınırlandırılması var. Kamu reformuyla ilgili olarak Haziran 2013’e hedef kondu. Bu siyasi yapıyla Haziran’a yetişmesi mümkün değil” şeklinde konuşan Çıralı sözlerini şöyle tamamladı:“BU YAPIYLA HAYATA GEÇİRİLMESİ HAYAL”


“Kamu reformuyla ilgili maddelerin, mesai saatlerinin ayarlanması, tam gün eğitime, genel sağlık sigortasına geçilmesi gibi hedefler var. Belediyelerle ilgili yasal düzenlemeler öngörülüyor. Devlet belediyelere öngördüğü katkı payını öderken bir miktar kesinti yapacak ve bu kesintiyle ihtiyat sandığı, Sosyal Sigortalar primlerini ödeyecek. Ayrıca Faiz Yasasının çıkarılması var. Hep konuşuyoruz ancak bu yapıyla bunların uygulanması hayal gibi duruyor.

 

“OKUDUĞUN ZAMAN GÜZEL ŞEYLER”


Protokol okuduğun zaman güzeldir ama geniş kapsamlı, üzerinde çalışılması gereken şeyler... Yasaların yapılması lazım ki, bu yapıyla çok zor. Nisap sağlanamıyor, komitelerin durumu ortada. Bunları kim yapacak?”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık