Ana Sayfa Yurt Küçük: Rumlar'a ekonomik yardımda bulunabiliriz

Küçük: Rumlar'a ekonomik yardımda bulunabiliriz

Küçük, ekonomik krizle mücadele eden Güney'e (GKRY) yardım konusuyla ilgili, "Güney Kıbrıs'ın böyle bir talebi (yardım) olursa bizim aracılığımızla anavatanımız Türkiye'ye bekletmeden iletiriz. Şimdiye kadar böyle bir başvuru olmadı" dedi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2012 Cuma 11:54
Küçük: Rumlar'a ekonomik yardımda bulunabiliriz

BAŞBAKAN KÜÇÜK, RUM KESİMİNDEKİ KRİZİ AA'YA DEĞERLENDİRDİ


"GÜNEY KIBRIS'IN BÖYLE BİR TALEBİ (YARDIM) OLURSA BİZİM ARACILIĞIMIZLA, ANAVATANIMIZ TÜRKİYE'YE BEKLETMEDEN İLETİRİZ.ŞİMDİYE KADAR BÖYLE BİR BAŞVURU OLMADI"


"KIBRIS'IN HER İKİ BÖLÜMÜ OLARAK, GÜNEY VE KUZEY OLARAK, HEM KIBRIS TÜRK HALKI HEM DE RUM HALKI OLARAK BİR ANLAŞMA NOKTASINA GELMEMİZ HALİNDE ANAVATANIMIZDAN ALINACAK OLAN DESTEKLERİN SADECE KKTC HALKINA DEĞİL, TÜM ADA HALKINA DA YAYILMASININ HER İKİ HALKIN DA MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA OLACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİM"


"BUGÜN BAKILDIĞINDA HEM RUM KESİMİ'NİN HEM DE YUNANİSTAN'IN SIKINTILARININ ÇOK BÜYÜK ORANLARA ULAŞMASI BİRAZ DA ASKERİ HARCAMALARIDIR, SİLAHA YAPTIKLARI YATIRIMDIR"


Başbakan İrsen Küçük, ekonomik krizle mücadele eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yardım konusuyla ilgili, "Güney Kıbrıs'ın böyle bir talebi (yardım) olursa bizim aracılığımızla anavatanımız Türkiye'ye bekletmeden iletiriz. Şimdiye kadar böyle bir başvuru olmadı" dedi.

 

GKRY'deki ekonomik krizi AA muhabirine değerlendiren Küçük, Rumların ekonomik sıkıntılarının son iki yıldan bu yana artarak devam ettiğini, küresel ekonomik krizin etkilerinin tüm ülkelerde hissedilmesine karşın Yunanistan ve Rum Kesimi'nin bundan daha çok etkilendiğini dile getirdi.

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Rum Kesimi'ndeki ekonomik krizle ilgili, "Güney Kıbrıs Rum yöneticileri, KKTC'ye başvurup onlardan herhangi bir ekonomik yardım talep ederlerse, onlar da bizimle bu talebi paylaşmayı uygun görürlerse, o talebi değerlendiririz" şeklindeki sözlerine değinen KKTC Başbakanı Küçük, küresel krize rağmen Türkiye'nin büyümeye devam eden ender ülkelerden biri olduğunu söyledi.

 

Avrupa ülkelerinde bakıldığında geçen yıl Almanya ve Türkiye ile KKTC'nin de artı değer verdiğine dikkati çeken Küçük, şunları kaydetti:

 

"Bu ekonomik güce sahip Türkiye, son yıllarda birçok ekonomik sıkıntıdaki ülkelere yardım etmiştir. Libya, Afrika ülkelerine, Sudan gibi ülkelere de yardım etmiştir. Dolayısıyla da Güney'e (Rum Kesimi) Türkiye'nin destek vermesi mümkün. Ancak tabii ki Türkiye'nin Güneyi tanımaması direkt ilişkilere girememelerinden dolayıdır. Sayın Bağış, yasal olarak tanımadığı bir ülke ile diyalog kurmak yerine, tanıdığı KKTC üzerinden, talep edilmesi halinde yardım yapabileceklerini açıkladılar. Bu insancıl bir olaydır.

 

Güney elektrik krizine girdiğinde, ben Başbakan olarak anında bizdeki fazla üretimi vereceğimiz şeklinde çağrı yapmıştım. Bir kaç gün sonra böyle bir talepleri olmuştu ve yaklaşık 9 aylık bir süre Güney'e elektrik verdik.

 

Güney Kıbrıs'ın böyle bir talebi olursa bizim aracılığımızla anavatanımız Türkiye'ye bekletmeden iletiriz. Şimdiye kadar böyle bir başvuru olmadı. Böyle bir aracılık talebi olmadı"

 

"AB'DE ÇÖZÜM OLAMADI"


Bakan Bağış'ın, "Adada çözüm olmuş olsaydı, çözümün getireceği yatırımlarla, sağlayacağı turizm gelirleriyle, yaratacağı olumlu havayla bu kriz, bu iflas yaşanmazdı" sözlerine ilişkin olarak da Küçük, Rum Kesimi'ndeki ekonomik krizin AB dönem başkanlığını devralmasından önce başladığını ancak başkanlık döneminde krizin daha da derinleştiğine dikkat çekti. KKTC Başbakanı İrsen Küçük, şöyle devam etti:

 

"AB'de çözüm olamadı, birçok destekler verilmesine rağmen... AB dönem başkanı olmamış olsaydı Güney Kıbrıs veya Hristofyas'ın ekonomik sıkıntısı çok daha fazla olacaktı. Muhakkak bazı imkanlar ve krediler sağlanmıştır. Öyle görünüyor ki işin boyutları çok büyük Güney'de.

 

Sayın Hristofyas halen Cumhurbaşkanı. Güneyin, iki toplum arasındaki görüşmeleri sürdüren temsilci ve aday olamadı. Şubat'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyamadı. Tabii ki bir dönemlik cumhurbaşkanlığı döneminden sonra aday olamaması Sayın Hristofyas açısından çok manidardır. Tabii ki bunun kökeninde devam eden ekonomik sıkıntılar yatıyor."

 

"ASKERİ HARCAMALAR HİÇBİR ZAMAN OLUMLU SONUCA GÖTÜRMEZ"


Rum Kesimi'ndeki ekonomik krizin adadaki siyasi sorununun çözümüne etkisi sorulan Küçük, "Krizin halkı bir kez daha, olayları ekonomik yönüyle incelemeye sevketmesi gerektiği inancındayım" dedi.

 

Rum ekonomisini bozan olaylardan birinin de de askeri yatırımlar olduğunu söyleyen Küçük, şu tespitlerde bulundu:

 

"Güneye baktığımızda kendi varlığını devam ettirebilmek, komşularıyla dost olmayınca, tartışır durumda olunca kendisi de bazı tedbirler almak durumunda kalıyor. Kaynaklarını büyük oranda silahlanmaya, askeri malzeme satın almaya ayırıyor. Bu da tabii ki ekonomisini büyük ölçüde sıkıntıya sokan olaylardır. Yunanistan'ın nüfusuna, yüzölçümüne baktığımızda silahlanmasının ve askeri alımlarını düşündüğümüzde korkunçtur. Ekonominin bunu taşıması kolay değil.

 

Çözüme ulaşmamak askeri harcamaları arttırıyor. Daha fazla asker besliyorsunuz, yeni modern silahlara sahip olma uğraşınız olur, büyük giderler olur. Bunlar biraya geldiğinde o ülkenin ekonomisinde büyük sıkıntılar yaratır.

 

Bugün bakıldığında hem Rum hem de Yunanistan'ın sıkıntılarının çok büyük oranlara ulaşması biraz da askeri harcamalarıdır, silaha yaptıkları yatırımdır. Bıraksınlar silahlanmayı, dostça bu ülkede gerek Kuzey gerekse Güney'in iki halkın, asırlardır bu adada yaşayan bu iki halkın birlikte hareket etmesi ve ülkenin tümünün kalkınmasından ve tüm Kıbrıs'ın ekonomisinin daha iyiye getirilmesinde uğraş vermemiz gerektiği inancındayım. Askeri harcamalar hiçbir zaman olumlu sonuca götürmez."

 

RUM KESİMİ'NİN SUDAN YARARLANMASI


KKTC Başbakanı Küçük, Türkiye'den KKTC'ye 75 milyon metreküp su getirilmesini öngören projenin yapımının süratli şekilde devam ettiğini belirtti.

 

Suyun 2014'te KKTC'ye ulaşmasının planlandığını ancak bu sürenin daha da kısalabileceğini çünkü iki barajın inşaatında çok büyük ilerlemeler sağlandığını dile getiren Küçük, suyun 36 milyon metreküpünün içmede, 37 milyonunun ise tarımda kullanılarak ekonomiye büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 

Küçük, konuşmasında şunlara yer verdi:

 

"Güneyin de bir çözüm bulmamamız halinde bu sudan yararlanması her zaman gündeme gelebilir, düşünebiliriz. Çünkü önemli bir kaynaktır Kıbrıs için. Bu bizim sorunlarımızı çözecek bir çapta su değildir. Bu başlangıç olabilir. Zor koşullarda olan ekonomik sıkıntı içerisindeki Güney'e bu konuda bir yardım desteği yapılabilir. Buradan çağrı yapmak istiyorum. Önemli olan Kıbrıs meselesinin çözümüne inanmak ve gayret sarfetmek.

 

Kıbrıs'ın her iki bölümü olarak Güney ve Kuzey Kıbrıs olarak, hem Kıbrıs Türk halkı hem de Kıbrıs Rum halkı olarak bir anlaşma noktasına gelmemiz halinde anavatanımızdan alınacak desteklerin sadece KKTC halkına değil, tüm ada halkına da yayılması... Sayın Bağış'ın da çağrısı içerisinde yer alan da budur açıkçası, dolayısıyla bu noktaya gelmesi halinde Kıbrıs'ın, durumun adada yaşayan her iki halkın da menfaatleri doğrultusunda olacağı görüşündeyim."

 

Gündem KIBRIS

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık