×
Kıbrıs
"Küçük sepetle Berlin'e"
9 Kasım 2019 Cumartesi 14:37

Fileleftheros “Küçk Sepetle Berlin’e... Guterres, Akıncı ve Anastasiadis Kıbrıs Sorununda Sonraki Adımları Görüşecek… Jane Holl Lute Liderlerle Temasları Gelecek Cumartesi” başlıklı haberinde, Kıbrıslı Rumların üçlü görüşme için Berlin’e “küçük sepetle” (beklentisi düşük) gideceğini yazdı.

Habere göre Kıbrıslı Rumların beklentilerinin düşük olma sebebi, Berlin görüşmesi için Akıncı, Guterres ve Anastasiadis arasında, üçlü görüşmede Kıbrıs sorununda bundan sonraki adımların görüşüleceği ilke anlaşması olması. 

Gazete, “Bu da referans şartlarında anlaşma veya karar alınmamasının işareti” diye yazdı.
 Gazeteye göre ikinci sebep ise TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun beşli konferansta dönüşümlü başkanlık, siyasi eşitlik v.b’de uzlaşıldıktan sonra çözüm şeklinin görüşülmesini istediğini açıklaması.
 Rum liderliği  Türk liderliğinden gelen bu yöndeki mesajların Berlin’deki üçlü görüşmede sonuç  alınma olasılıklarını asgariye indirdiği görüşünde. 

Gazeteler 2’nci  Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın yaptığı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in kendisine,  Berlin görüşmesi konusunda, ‘boşuna gideceğiz, boşuna masraf ‘ dediği açıklamasını da aktardılar.
 Fileleftheros “Talat’a Boşuna Seyahat İtirafı”, Alithia “Talat’ın İddiası: Anastasiadis Bana Berlin’e ‘Boşuna’ Gideceklerini Söyledi” ve Haravgi de “Başkan Talat’a Üçlü Görüşme Hakkında ‘Boşuna Gidiyoruz, Boşa Masraf’ Dedi… Lute 16 Kasım’da Liderler İle Ayrı Ayrı Görüşüyor”  başlığını kullandı.


Yorumlar (0)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı