Ana Sayfa Yurt Küçük yargıya meydan okuyor

Küçük yargıya meydan okuyor

UBP Genel Başkanı İrsen Küçük yargının “başkanlık” yetkilerini elinden almasına rağmen parti toplantıları düzenleyerek yargıya meydan okuyor.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2012 Çarşamba 16:36
Küçük yargıya meydan okuyor

Alınan ara emri kararı ile kurultay davasında genel başkanlık yetkileri durdurulan Küçük Ulusal Birlik Partisi kurultayına yönelik mahkemenin verdiği kararı istinafa götüreceğini yineledi. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük yargının “başkanlık” yetkilerini elinden almasına rağmen parti toplantıları düzenleyerek yargıya meydan okuyor.

 

Alınan ara emri kararı ile kurultay davasında genel başkanlık yetkileri durdurulan Küçük Ulusal Birlik Partisi kurultayına yönelik mahkemenin verdiği kararı istinafa götüreceğini yineledi. Küçük, kurultaya yönelik ikinci tur seçim yapılması halinde kazanacağından emin olduğunu da söyledi. Başbakan İrsen Küçük, Girne’de Ulusal Birlik Partililere seslenerek, kurultay sonrası yaşanan sürece ilişkin değerlendirmede bulundu. Başbakan kendisini en fazla rahatsız eden olayın divanın değil, UBP’nin dava edilmesi olduğunu belirtti. Küçük, 21 Ekim’de yapılan Kurultay’da partililerin kendisine desteğinin büyük olduğuna değinerek, iki adaylı bir yarış olduğunu ve son kararı divanın verdiğini kaydetti.

 

Küçük, partinin bu güne kadar 19 kurultay geçirdiğini geçmiş kurultaylara bakıldığında 2006 yılında yapılan kurultayda da benzer bir durum yaşandığını hatırlattı. Başbakan, 2006 yılında yapılan kurultayda başkanlık için Hüseyin Özgürgün ile Tahsin Ertuğruloğlu’nun yarıştığını, divan başkanlığını Mehmet Bayram’ın yaptığını, Bayram’ın da tartışmasız Özgürgün’ü başkan ilan ettiğini hatırlatarak, “ben o seçimde Tahsin beyi desteklemiştim” dedi. Küçük, mahkemenin başvurulacak bir merci olduğunu buna bir şikayetleri olmadığını ancak UBP’nin direkt dava edilmesi ve masrafların da UBP’den talep edilmesini hazmetmenin mümkün olmadığını ifade etti. “Bir dava söz konusu iseydi, bu sonucu ilan eden merci olan divanın dava edilmesi gerekirdi” diyen Başbakan, “Divanın dava edilmesine hiçbir itirazım yok ama UBP’nin dava edilmesi ve UBP’den bütün masrafların istenmesi hazmedilecek bir girişim değildir” ifadelerini kullandı.

 

Mahkemenin ara emri kararına itirazları olduğunu bir partinin genel başkanının görevlerinin kısıtlanması büyük hata oluşturduğunu kaydeden Küçük, 2014 yılında yapılacak seçimlerin arifesinde böyle bir kararın alınmasının ülkenin büyük bir partisi olan UBP’ye yapılabilecek en büyük darbe olduğunu ifade etti. Küçük, mahkeme kararını istinafa götüreceklerini de belirterek, “Partinin hakkını arayacağız bu benim hakkımdan çok partinin hakkıdır” dedi. Başbakan Küçük, eğer kurultaya yönelik ikinci tur seçim olursa kazanacağından emin olduğunu da ifade ederek, “Benim ikinci tur diye bir endişem yoktur rahatlıkla da giderim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık