Ana Sayfa Yurt Küçük: Yenilen pehlivan güreşe doymaz

Küçük: Yenilen pehlivan güreşe doymaz

Dr. Ahmet Kaşif, “Daha fazla zaman kaybetmeden ikinci tur oylamaya gidelim” dedi, Başbakan Küçük “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” diyerek, bu çağrıya sert tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 22 Kasım 2012 Perşembe 09:02
Küçük: Yenilen pehlivan güreşe doymaz

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) 21 Ekim’deki 19. Olağan Kurultay’da başlayan başkanlık yarışı hâlâ tamamlanmadı.


İki başkan adayından biri olan UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Başbakan İrsen Küçük’ün önceki gün yaptığı açıklamada “İkinci tur seçimden korkmuyorum” şeklindeki sözlerinden yola çıkarak, dün yeniden kongre çağrısı yaptı. Kaşif, daha fazla zaman kaybetmeden yarım kalan genel başkanlık yarışının ikinci tur oylama ile tamamlanmasının şart olduğunu belirtti.


KIBRIS’a konuşan İrsen Küçük ise “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” diyerek, “Bin 400 küsur delegenin oybirliğiyle seçilmiş Kurultay Divanı benim genel başkan seçildiğim yönünde bir karar almıştır” dedi ve ikinci tur seçim konusundaki çağrıya sert tepki gösterdi. Küçük, dün ayrıca yazılı bir açıklama yaparak, Ahmet Kaşif’i ‘haddini aşmakla’ suçladı.

 

Kaşif:Gereği yapılsın

 

Dr. Ahmet Kaşif, yazılı açıklamasında “Hemen ikinci tura gidelim ve partimizi genel başkansız bırakmayalım. Doğru olan budur. Umarız Sayın Küçük sağduyu ile hareket eder ve bir an önce gereğini yapar” dedi.


Başbakan İrsen Küçük’ün genel başkan ilan edildiği divan kararının uygulanmasının durdurulmasıyla ilgili ara emri kararını istinafa götüreceğini açıklarken, diğer yandan da ikinci tura gidilirse kazanacağından emin olduğu yönünde açıklama yapmasını eleştiren Kaşif şöyle dedi:


“Madem ki kendisi ikinci turda kazanacağından emindir ve ikinci turu düşünmeye başlamıştır, o halde partimize ve ülkemize daha fazla zaman kaybettirmenin bir anlamı yoktur. Bizim yegane amacımız ülkeye ve partiye hizmettir. Biz ilk günden beridir UBP’nin bozulan birlik - beraberliğini sağlamak; partimizde sevgiyi, saygıyı yeniden oluşturmak; ülkenin sıkıntılarının aşılması için doğruları yapmak adına yola çıktığımızı ifade ediyoruz.”

 

“Tabanın isteği ikinci turdur”

 

Aynı yolda kararlılıkla, kırmadan ve dökmeden yürümeye devam edeceklerini kaydeden Kaşif, şöyle devam etti:


“Halkımıza, tabanımıza, örgütlerimize, delegelerimize kulak verilerek daha fazla zaman kaybetmeden yarım kalan genel başkanlık yarışının ikinci tur oylama ile tamamlanması şarttır. UBP’lilerin istenci budur. Gezdiğimiz her yerde delegelerimiz, tabanımız bize bunu açıkça ifade etmektedir. Daha fazla ayak sürümek, engellemeye ve zaman geçirmeye çalışmak ne partimize ne ülkemize bir yarar sağlar.”


Kaşif, Başbakan Küçük’ü, “Bir birini tutmayan açıklamalar yapmak, yanlış icraatlarda bulunmak ve gidişatı doğru tahlil etmemekle” suçlayarak, bu durumun ülkeye ve partiye zarar verdiğini kaydetti.


Kaşif, “Biz yargıya başvurduk diye bizi eleştiren Sayın Küçük; bir yandan istinafa başvuracağını belirtiyor, diğer taraftan ise ikinci tura gidilirse kazanacağından emin olduğunu iddia ediyor” diye ekledi.

 

Küçük KBRIS’a konuştu

 

Dr. Kaşif’in açıklaması hatırlatılan İrsen Küçük, “Yenilen pehlivan güreşe doymaz” dedi ve şunları söyledi:


“Benim kazandığım bir başkanlık vardır. Divanın da kararı vardır. UBP’nin başkan sorunu yoktur. Birileri istiyor diye, 1400 küsur delegenin seçtiği divanın vermiş olduğu kararı tekrarlayalım dersek, ne yasa kalır, ne hukuk kalır, ne divan kalır. Divan kararını verdi. Ben İrsen Küçük olarak oy birliği ile seçilmiş Kurultay Divanı’nın kararına uyarım. Sıradan bir Divan değil. Divan’dan çıkan bir karardır.”

 

Yazılı açıklama yaptı

 

Başbakan Küçük, dün ayrıca yazılı bir açıklama yaparak, Ahmet Kaşif’in ‘ikinci tur’ çağrısını sert ifadelerle eleştirdi. Küçük, açıklamasında şöyle dedi:


“Kurultayımızda Genel Başkan ve Başbakan olarak şahsıma oy veren saygıdeğer delegelerimizi yok sayarak, çoğunluğun şahsım lehine kararlarının KKTC’ne hizmet etmeyeceği iddialarını, UBP’nin tümünün Başkan adayı olan Sayın Kaşif’e hiç yakıştırmadığımı belirtmek isterim.


Bir partinin kurultayında delegelerinin %98’nin katılımıyla, iki başkan adayı arasında gerçekleşen yarıştan daha fazla oyu alan adayın değil, daha az oy alanın Başkanlığını isteyenler “daha haklıdır” diyen bir adaya, hiç bir siyasi tarihte rastlanmamıştır.


Tüm ısrarlarımıza rağmen UBP’yi birinci davalı yaparak, konuyu mahkemeye taşıyan Sn. Kaşif’in mahkeme sürecine saygılı olmasını önemle salık veririm.


Şahsımı, mahkemeyi bırakarak, yeniden seçime çağıran Sn. Kaşif, kanımca haddini aşan gereksiz bir tavrın acizliği içine düşmüştür.


UBP’yi muhalefete malzeme edenlerin bu sürecin mimarları olduğunu tüm UBP’liler yanısıra tüm halkımız çok iyi bilmektedirler.


UBP’yi çaresiz, güçsüz, başsız gösterme gayreti içinde olanlar, tercih ettikleri yol ve süreci yargıya saygı gereği sabırla beklemelidirler.


“Yenilen pehlivan” misali direnenlere, böylesi bir imkan tanınması halinde geçmişte iki kez yaşadığı hüsrana ek olarak, üçüncü yenilginin de taddırılacağından kimsenin şüphesi olmasın.


Sağduyu çağrısı yapan Sayın Kaşif’i samimiyetle uyarırım ki; “Yanlış yoldan gidenler, asla doğru yere varamazlar.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık