Ana Sayfa Yurt Küçük'ten yargıya itiraz

Küçük'ten yargıya itiraz

Başbakan İrsen Küçük, UBP kurultayıyla ilgili istinafa gitti. Avukatı Ergin Ulunay aracılığıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin “Genel Başkanlık yetkilerini durduran” ara emri kararını istinafa götüren Küçük, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin yargı yetkisi olmadığına dair de itirazda bulundu.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2012 Salı 21:51
Küçük'ten yargıya itiraz

Avukat Ulunay, bundan sonraki süreci BRT’ye değerlendirdi. Avukat Ulunay, Yüksek Mahkeme’nin Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin yargı yetkisi olmadığına dair karara varması halinde davanın iptal edileceğini söyledi. Aksi durumda ise Yüksek Mahkeme, ara emrini yürürlükte tutup tutmayacağına dair bir karar üretecek.


Avukat Ulunay, istinafın dinlenmesi halinde davanın esasına ilişkin duruşmanın en erken Ocak veya Şubat ayında başlayabileceği görüşünü de dile getirdi.


BRT’nin haberine göre Başbakan İrsen Küçük, Avukatı Ergin Ulunay aracılığıyla hem Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin yargı yetkisi olmadığına dair itirazda bulundu, hem de Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin Genel Başkanlık yetkilerini durduran ara emri kararını istinafa götürdü.


Avukat Ulunay, yapılan istinafın hem yargı yetkisine, hem de ara emrine yönelik olduğuna dikkat çekti.


Yargı yetkisinin yüksek mahkemede olması gerektiği görüşünü dile getiren Ulunay, Yüksek Mahkeme’nin Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin davayı dinlemeye yetkisi olmadığı kararına varması halinde davanın iptal edileceğini söyledi.


Ulunay, Yüksek Mahkeme’nin yargı yetkisi olduğuna hükmetmesi halinde ise, ara emrinin adil ve haklı nedenlere dayanılarak verilip verilmediğinin inceleneceğini ve bir karar üretileceğini kaydetti.


Avukat Ulunay, istinaf devam ettiği sürece alt mahkemede davanın devam etmemesi ve istinafın sonucunun beklenmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.


Ulunay, “Çünkü alt mahkemede de, alt mahkemeyi süratlendirmek için bir girişimde bulunulmuştur. Biz tabiatıyla istinafın öncelikle dinlenmesini ve Yüksek Mahkeme’nin bu konuda gerekli kararları üreterek soruna bir çözüm getirmesi görüşündeyiz” şeklinde konuştu.


Avukat Ergin Ulunay, Yüksek Mahkeme’nin Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin yargı yetkisi bulunduğuna dair karara varması halinde davanın esasına ilişkin duruşmanın en erken Ocak-Şubat’ta başlayabileceği görüşünü de dile getirdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık