Ana Sayfa Gündem Kudret Özersay: "Kim kazanır diye tahminde bulunarak oy verilmez"

Kudret Özersay: "Kim kazanır diye tahminde bulunarak oy verilmez"

Bağımsız cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay Kanal T’de katıldığı bir programda Kıbrıs sorunu ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 1 Haziran 2015 Pazartesi 12:00
Kudret Özersay:

“Seçmen Seçimin Sonucunu Belirleyendir, Tahmin Eden Değil”

Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik yanıltıcı anketler yapıldığını, seçimlerin ‘spor toto’ gibi bir bahis oyunu olmadığına dikkat çekti. Özersay, vatandaşlara çağrı yaparak “siz kimi desteklerseniz güçlü olan, kazanacak olan odur. Acaba kim kazanır diye tahminde bulunup ona göre oy verilmez. Bazı rakamlar açıklayarak halkı yanıltmaya çalışanlar olduğu aşikar ancak dünya değişiyor, artık herkes herşeyin farkındadır. Sandığa girdiğimizde elimizde olan oy hakkı bir tahminde bulunmak için değil, kazanacak olan belirlemek içindir.Seçmen seçimi belirleyendir, tahminde bulunan değildir. Kimin kazanacağını tahmin etmeye çalışmak gereksiz ve boşa bir yönlendirmedir. Kimin kazanmasını isterseniz, ona destek verirsiniz ve kazanır. Kendi iradenizi de ancak bu şekilde yansıtabilirsiniz” dedi.

“En İyisini Siz Seçin”

Bu seçimde vatandaş geçmiştekinden farklı olarak kararı kendisi verecektir. Vatandaş kendisi belirleyecektir. Güven duymadığı siyasi parti yöneticilerinin sözlerine göre oy verecek olsaydı geçtiğimiz yıl yapılan referanduımda siyasi partisi evet demesine rağmen kendisi anayasa değişikliğine hayır demezdi” dedi. Özersay seçmene çağrı yaparak “günü geldiğinde adaylar arasından en iyisini siz seçin” dedi.

Bugün çok büyük bir ‘’sessiz çoğunluk’’olduğuna dikkat çeken Özersay, ülkenin içerisinde bulunduğu durum ile ilgili pek çok kişi siyasi görüşünü açıklamaktan çekindiğini çünkü üzerilerinde siyasi baskı ve yönlendirme olduğunu belirtti.Geçtiğimiz yıl genel seçimlerde, yerel seçimlerde ve referandumda halkın bir mesaj verdiğini dile getiren Özersay, halkın Cumhurbaşkanlığı seçiminde çok daha net bir mesaj vereceğine ve daha büyük birt deüğişimi, gerçek değişimi başaracağını söyledi. Devletin tepesinden başlayarak bir şeylerin daha farklı bir siyaset anlayışı ile değiştirilmeye başlanması için çok büyük bir fırsat olduğunun altını çizen Özersay, bu seçimlerin bir siyasi açıdan kırılma noktası olduğunu ifade etti.Geçtiğimiz günlerde mal beyanında bulunduğunu söyleyen Özersay, halkın ve medyanın diğer adaylardan da mal beyanı talep etmesini istedi.,

Özersay kendisine yöneltilen soru üzerine Türkiye ile ilişkileri de ele alarak şu açıklamaları yaptı.

“Bir Kıbrıslı Türk olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimizin tam anlamıyla rayına oturduğunu, sağlıklı bir zeminde ilerlediğini düşünmüyorum. Bizim seçmiş olduğumuz siyasiler Kıbrıs Türkünü Türkiye yöneticilerine şikâyet edercesine anlatmaları ve buraya gelince de ‘Türkiye izin vermedi’ diyerek Türkiye’yi de Kıbrıs Türküne şikayet etmeleri çok ciddi bir sorundur” dedi. Özersay Kıbrıslı Türkler olarak kendi kendimizi yönetme konusunda ortaya koyacağımız taleplerin hayat bulması için bir an önce sahip olduğumuz kurumlara çeki düzen vermemiz gerektiğini, çalışanınve hak edenin hakkını alabileceği, partizanlığın ve adam kayırmacılığın önüne geçilen bir mekanizma yaratmamızın artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Özersay “çünkü ancak böyle bir mekanizmayı yaratırsak öz güvenimizi ve öz saygımızı kazanır, başkasının da bize saygı duymasını çok daha güçlü bir biçimde isteyebilir ve elde edebiliriz. Cumhurbaşkanlığı görevine gelmem durumunda Kıbrıs Türkünün bölgesel bir aktör olması ve kendi iradesine saygı duyulacak bir düzene sahip olması en temel hedeflerimden birisini oluşturacak” dedi.

Özersay “yönetme konusunda zafiyet yaşıyoruz, bunun sorumluları bize yeniden bizi seçin diyorlarsa burada bir gariplik vardır. Yönetemezseniz gelir bir başkası sizi yönetir. Kıbrıslı Türklerin kendi kendilerini yönetme mücadelesini bu kadar yıldır ister çözüm olsun bir çözüm çerçevesinde; ister çözüm geciksin çözümsüzlük halinde kendi kendimizi yönetme mücadelesinin Türkiye ile olan ilişkilerimizede çok net yansıması gerektiğine inanan bir kişiyim. Bu sağlıksız ilişkinin düzeltilmesi gerektiğini savunuyorum ve bunu başarabileceğime inanıyorum’’ dedi.

Özersay “anavatan” kavramına ilişkin bir soru üzerine konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye için anavatan kavramını kullanan siyasilerin bir bölümü, bugüne kadar cebini doldurmayabaktı ve memleketin kurumlarının içinin partizanlık ve adam kayırmacılıkla boşaltılmasına neden oldu.Bir başka ifadeyle bu kavramları ve bayrak gibi önemli sembolleri istismar eden siyasiler oldu. Evet, anavatan Türkiye bizim en iyi dostumuzdur, stratejik ortağımız ve müttefikimizdir.Ve ben bana ‘kendini ne hissediyorsun’ diye sorulduğunda; kendimi, Kıbrıslı bir Türk olarak hissediyorum’ derim, çünkü bana göre insanlar kendilerini ne hissediyorlarsa odurlar”.

Türkiye ile ilişkilerin işin ehli olan insanların göreve gelmesi ile düzeleceğine dikkat çeken Özersay “eğer siz ne dediğinizi bilir, konuya hakim olursanız, konunun uzmanı olursanız Türkiye ile de, dünyanın diğer devletleri ile de ve tabi ki Rum tarafı ile olan ilişkilerde de herkes size saygı duyar ve sizin iradeniz masaya yansır, saygı görür” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık