Ana Sayfa Siyaset Kudret Özersay korkudan titriyorum dedi

Kudret Özersay korkudan titriyorum dedi

Toparlanıyoruz Hareketi Lideri Kudret Özersay Maronitleri yazdı... İşte Kudret Özersay'ın yazısı:

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 10:58
Kudret Özersay korkudan titriyorum dedi

Sohbeti tamamlayıp kapıdan çıkmak üzereyken bağrı açık gözleri ışıl ışıl 65 yaşlarında bir erkek yanıma yaklaşıp kolumu tuttu ve başkalarının duyamayacağı şekilde yarı Türkçe yarı Rumca “Benim da hakkım değil be?” deyiverdi. “Ne” diye sorduğumdaysa, “ben bu köyde doğdum, Maronitim, hiç başka yere gaçmadım, burada ölecem. Kıbrıslı Türkler bu köyün etrafında bizim tarlalarda dolayım atar, av tüfekleriynan ava giderkan bize tüfek rusatı vermezler, benim da hakkım değil?” diye yineledi sorusunu...Bu kadar yıldır müzakerelerde bulundum, sorulan her soruyu yanıtlamışımdır da bunu yanıtlarken inanın çok zorlandım...

 

Ülkemizdeki Maronitlerin en önemli sorunu bu değildir elbet, hatta bu yönde Koruçam (Gormacit/Kormakiti) köyünde önemli bir talep olduğunu da sanmam. Üstelik her ülkede vatandaşlara özgülendirilen, sadece vatandaş olanların kullanabileceği hakların olması da normaldir, seçme ve seçilme hakkı gibi. Maronitlerin KKTC’de seçme ve seçilme haklarının olmaması dahi onları rahatsız etmemektedir çünkü kendi muhtarlarını 2005 yılından bu yana seçebilmektedirler ve bu açıdan da mutludurlar anladığım kadarıyla. O gece kendileriyle yaptığımız sohbette bazı sıkıntılarını gayet medeni şekilde dile getirdiler ve aslında bunların büyük çoğunluğunun akıl yoluyla çözülmesi de mümkün, yeter ki siyasi irade olsun.

 

Maronitler KKTC vatandaşı mıdırlar? Kendilerine verilmiş olan kırmızı olmayan KKTC kimlik kartlarının manası nedir? 1960 sistemi içinde hukuksal olarak Kıbrıs Rum Toplumunun bir parçası ama bugün kültürel olarak ülkemizde çok-kültürlülüğün simgesi olan Maronitler KKTC’de farklı statüde bir Hristiyan azınlık olarak yaşıyorlar. Bu ve buna benzer konularda ciddi hukuki tartışmalar yapılabilir ve benim de bu konuda yazdığım hukuki değerlendirmeler var geçmişte. Yakın gelecekte buradan bu görüşleri ve Toparlanıyoruz Hareketinin Koruçam’a yaptığı ziyaret sırasında Maronitlerin dile getirdikleri bazı sıkıntıları ve bunların ne şekilde çözülebileceği konusundaki düşüncelerimi paylaşacağım.

 

Ancak ben yeniden av tüfeği ruhsatı konusuna dönmek istiyorum. 1974’ün hemen ertesinde güvenlik algısı ve değerlendirmeleri çok daha farklıydı ve o dönem için bu türden özel kısıtlamalar belki anlaşılabilirdi. Ancak aradan 38 yıl geçti. Geçen süre zarfında iki taraf arasındaki sınır kapıları açıldı. Ülkede başka açılardan da şartlar değişti, ama biz hala 1974’ün güvenlik algısıyla idare etmeye çalışıyoruz, kendimizi yenilemiyor, çağdaşlaşma yolunda adımlar atmaktan adeta korkuyoruz. Belki de bizim yöneticilerimiz “bunları yapmak için neden özel bir çaba harcayayım ki?” diyorlardır vurdumduymaz şekilde. Kendimize neden güvenmiyoruz? Şimdi lütfen kimse çıkıp da “ne olacak be Kudret hoca, varsın Maronitler da ava gitmeyiversin, daha az hayvan ölür” demesin lütfen. Mesele o değil, mesele özetle şudur bana kalırsa: İç güvenlik algımız demode olmuştur ve ayar edilmesi bir ihtiyaçtır!

 

Düşünsenize, toplam sayısı 120’yi geçmeyen, yaş ortalaması 70 civarı olan, yakın tarihimizde Kıbrıslı Türklerle herhangi ciddi hiçbir sorun yaşamamış ama hukuken “Kıbrıslı Rum” olan KKTC kimlik kartı sahibi Maronitler ellerinde av tüfekleriyle örgütlü şekilde “toplumsal varlığımızı” ve “iç güvenliğimizi” tehdit ediyorlar! Korkudan titriyorum! Yapmayın Allah aşkına...

 

 

Doç. Dr. Kudret Özersay

 

Toparlanıyoruz Hareketi lideri

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

TÜRKİYE İTİRAFI: YANLIŞ YAPTIK!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık