Ana Sayfa Gündem Kudret Özersay temizlik vergisini sakın ödemeyin dedi!

Kudret Özersay temizlik vergisini sakın ödemeyin dedi!

Lefkoşa Türk Belediyesi bu kadar uzun süre Lefkoşa halkına hizmet vermemişken, üstelik çöplerin içinde sağlıksız bir ortamda yaşamayı bizlere adeta layık görmüşken, aradan geçen süre zarfında bizlerden her ay için yapmadığı temizliğin vergisini, yani “temizlik vergisi”ni almaya kalkar mı dersiniz? olur mu olur...

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2012 Pazartesi 08:01
Kudret Özersay temizlik vergisini sakın ödemeyin dedi!

Lefkoşa Türk Belediyesi bu kadar uzun süre Lefkoşa halkına hizmet vermemişken, üstelik çöplerin içinde sağlıksız bir ortamda yaşamayı bizlere adeta layık görmüşken, aradan geçen süre zarfında bizlerden her ay için yapmadığı temizliğin vergisini, yani “temizlik vergisi”ni almaya kalkar mı dersiniz? Olur mu olur...

 

Aslında LTB sadece temizlik değil aynı zamanda daha başka hizmetleri de vermemiştir bu dönemde. Örneğin sağlık konusunda olağan olarak verilen hizmet, yani sinek ve diğer haşerelere karşı ilaçlama ve restoran benzeri mekanlarda yapılan rutin denetim hizmetleri yapılmış mıdır bu dönemde? Hayır. Öte yandan kanalizasyon konusunda da hizmetlerin yerine getirilmediğini, hatta grev tartışmalarının en yoğun olduğu günlerde şehrin kanalizasyon altyapısındaki sorunlar ve bakımsızlık nedeniyle bu pis suların dışarıya taşma noktasına geldiğini bizzat yetkililerden dinlemiştik (tabi grev konusunda pazarlık gücünü artırmak için uydurulmuş bir husus değilseydi!). Peki olağan olarak faturalarımıza yansıtılan “aydınlatma” vergisi! Bu sürede bozulan bir sokak lambası ya da benzeri bir başka konuda herhangi bir hizmet alanınız oldu mu? Evlerimizin önüne koyduğumuz ağaç dallarını, yaprakları olağan olarak gelip alan Belediye yetkilileri bunu yapmaya devam ettiler mi? Hayır. Hatta insanların para ile şirketleri arayıp bu tür hizmetleri bizzat kendi ceplerinden vererek ödediklerini biliyoruz.

 

Şimdi lütfen biri çıkıp da “Belediye bu hizmetleri veremedi ama hükümet Lefkoşa Kaymakamı’nı görevlendirerek çöpleri toplattırdı” demesin. Gerek bu gerekse çöpler üzerine merkezi hükümet tarafından sıkılan ilaç, hükümetin üzerine düşmesine rağmen yapmadığı ya da yapmayı beceremediği şeylerden kaynaklanıyor. Yani bunun bedelini halka ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Herşeyden önce hükümet almış olduğu bir grev yasağı kararını dahi uygulatamıyor ise, bunun kendisi açısından elbet bir faturası olması gerekir. Kanunu ve düzeni muhafaza edememenin faturası yani. Ama siyasi olarak da bir başka sorumluluğu vardır hükümetin ki onu kimse gözden kaçırmasın. Hükümetteki siyasi partinin kendi partisinden olan bir belediye başkanından ve belediye meclis üyelerinden bahsediyoruz. Madem ki bu borçların konsolidasyonu konusu belediye meclisinin sadece hükümet partisinden olan üyelerince halledilebiliyordu bu kadar zaman neyi bekliyorlardı? Bu gecikmenin bir diğer sorumlusu da gerek bu nedenle gerekse sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı konusunda verdiği sözü yerine getirmemesi nedeniyle merkezi hükümettir. Yani kriz döneminde verilen yarım yamalak hizmetin faturası halka kesilmemelidir.

 

Peki gecikme faizi? Yani veznelerin kapalı olduğu dönemlerde borcunu ödemesi mümkün olmayanlardan “borcunu ödemeyip geciktirdiği için” Belediye faiz almaya kalkar mı dersiniz? Olur mu olur...Hem insanlara ödeme imkanı verme, vezneler kapalı kalsın hem de faiz al öyle mi! Aman dikkat!

 

LTB’nin bu noktada Lefkoşa halkına kendini affettirmek için yapması gereken çok şey var. Bunları yapmak yerine kimse yangına benzin dökmeye, halkı enayi yerine koymaya kalkmasın. Biz bunun takipçisi olacağız. Olması gereken, LTB tarihi açısından kara bir leke olan bu dönem için halka herhangi bir fatura çıkarılmamasıdır. Ne şimdi, ne de sonradan geriye dönük olarak. Öte yandan bu süre, olası gecikme faizlerinde KESİNLİKLE hesaba katılmamalı, bu süre için geçerli olacak şekilde gecikme faizi uygulanmamalıdır. Aksi durumda hukuk yoluna gitmek gerekir ve biz bunun da takipçisi olacağız. Verilmeyen hizmetin, olmayan karşılığını SAKIN ÖDEMEYİN!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

LTB İŞ YERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRDÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık