Ana Sayfa Dünya Kuzey ırak'ta gerginlik

Kuzey ırak'ta gerginlik

Mesut Barzani'nin koltuğunu bırakmasını istemeyen peşmergeler meclisi Kalaşnikoflarla basıp ateş açtı.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2017 Pazartesi 10:10
Kuzey ırak'ta gerginlik
 Şoka uğratan anlar! Barzani istifa edince... Irak'ın kuzeyinde silah seslerinin kesilmediği bir akşam geride kaldı. Mesut Barzani'nin koltuğunu bırakmasını istemeyen peşmergeler meclisi Kalaşnikoflarla basıp ateş açtı.

Duhok'un Zaho ilçesinde ise Talabanilerin partisi KYB ile muhalif Goran Hareketi'ne ait parti binaları yakıldı. KYB ile Barzani'nin KDP'si Kerkük hezimetinin ardından birbirlerini ihanetle suçluyordu. Goran Hareketi ise, açık bir şekilde Barzani'nin istifa etmesini istiyordu.  


Irak güçleri karşısında yaşadığı hezimetin ardından Mesut Barzani'nin koltuğunu bırakmasıyla, Ortadoğu olağanüstü bir günü geri bıraktı. İstifanın yankıları ise sürüyor.

 

Art arda açıklamalar

09.10 : IKBY yönetimi, bir açıklamayla sağduyu çağrısı yaptı. Zaho'daki parti binalarının yakılmasını eleştiren açıklama şöyle:

"Herhangi bir partinin binası veya merkezine olabilecek her türlü saldırıya karşı uyarıyoruz. Söz konusu şiddet ve kışkırtmaları çıkaranlara karşı sert şekilde karşılık verileceğinin bilinmesini istiyoruz...

Tüm kent ve kasabalardaki vatandaşlarımızdan huzuru korumalarını, toplumda şiddet oluşturmaya çalışanlara izin vermemelerini istiyoruz."

Bakanlar Kurulu da benzer bir açıklama yaptı:

"Ortaya çıkan kışkırtma ve şiddet, vatandaşlarımızda üzüntü ve kaygıya yol açmıştır. Polis ve asayiş güçlerinin durumu kontrol altına almasını istiyoruz. İstenmeyen hiçbir olaya mahal vermemelerini, tüm parti, resmi ve siyasi kurumlara yönelik olası saldırılara izin verilmemesini diliyoruz.
 
Görülüyor ki bazı eller tarafından fitne ve şiddet ortamı oluşturulmaya çalışılıyor. Söz konusu girişimleri sert şekilde kınıyoruz. Burada kışkırtma ve şiddet olaylarına karışan herkesa sert şekilde yasal karşılık verileceğini belirtmek isteriz. Vatandaşlarımızdan da evlerine geri dönmelerini ve huzur ortamını koruyarak, güvenlik güçlerine yardım etmelerini istiyoruz."

Gazetecilere saldırdılar

08.40 : Parlamentodaki olaylar sırasında kimliği bilinmeyen kişiler, içeride mahsur kalan gazetecilere saldırdı. haberciler uzun süre dışarı çıkabilmek için bekledi.

08.35 : Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye'ye ihraç edilen petrolün geçtiği sınır kapılarının kontrolünü alacaklarını söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile telefonda görüşen İbadi, "Federal güçlerin, ülke geneline ve Türkiye'ye ihraç edilen petrolün geçtiği sınır kapılarında kontrolü sağlaması gerekir. Bu gerçekleşmezse kriz derinleşir" dedi.

08.00 : Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani'nin istifa etmesi, Erbil ve tüm Irak'ta deprem etkisi yarattı. Barzani'nin istifa mektubunun yerel parlamentoda onaylanmasının ardından protestocular meclisi bastı. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

“ABD BENİ ÖLDÜRÜP HÜKÜMETİMİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık