Ana Sayfa Kültür & Sanat Kuzey Kıbrıs’ın ilk özel etnografik müzesi

Kuzey Kıbrıs’ın ilk özel etnografik müzesi

Kıbrıs’a özgü el dokumaları, nakış işleri, giysiler, ahşap ve taş oymacılığının tüm örneklerinin bulunduğu bir mekan düşünün…. Dört bir tarafı özenle dekore edilen bu kültür evi, içerisinde 150 yıllık objeler barındırıyor.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 17:23
Kuzey Kıbrıs’ın ilk özel etnografik müzesi

Gülten ÖZYAKUP SEZGİN

 

Üstelik bu mekan öyle küçük de değil, tam üç kattan oluşuyor ve her bir katta Kıbrıs’a özgü farklı objeler sergileniyor. Lefkoşa Yenişehir’de uzun yıllar eldiven fabrikası olan bu mekanı müze haline getiren kişi Ergün Pektaş. Varını yoğunu bu mekana yatıran Ergün Pektaş’ın amacı Kıbrıs halkının üretkenliğini gelecek nesillere aktarmak…


Bizler de El Emeği Göz Nuru Ekibi olarak Ergün Pektaş’ın Kıbrıs Özel Etnografya Müzesine konuk olduk. Ergün Pektaş ile yapmış olduğum söyleşiyi paylaşacağım sizlerle…

 

“Gençleri bilinçlendirmek istedik”

 

KIBRIS: Ergün Pektaş kimdir?


Ergün PEKTAŞ: Ben 1944 yılında Lefkoşa’da doğdum. Lefkoşa’daki lise öğrenimimi tamamladıktan sonra Gazi Eğitimden Orta okul öğretmeni olarak çıktım. İki sene öğretmenlik yaptım.  Daha sonra İngiltere’ye gidip kimya tahsili yaptım. 1973 yılında buraya geldim. Eldiven imal eden bir şirket kurarak faaliyete geçirdim.  Türkiye’ye de ihracat yaptık. 60 kişi kadar personelim vardı. Daha sonra fabrikayı kapattık.


Çocukluğumdan beri eskiye çok merakım vardı. Üretici bir toplum ve bu üretkenliğini idame ettirdi uzun zaman. Dolayısıyla bunu seven bir insan olarak kendi kültürümüzde, yaşantımızda kullandığımız eşyaların önce kendi çevremden koleksiyonunu yaptım. 1996 – 97 yılında fabrikayı kapatınca bir baktım ki elimde epeyi bir birikimim var. Kıbrıs kültürü de toplumda gerilemeye başladı. Ben de yok olmadan bunu gün ışığına çıkarmak istedim. Kendi çapımızda gençleri bilinçlendirmek amacıyla burayı bir müzeye çevirdik.  Kızım da restoratör  olarak  Almanya’da okudu, çalıştı. O da bu konuya yakın. Kızımın da yardımıyla Temmuz ayında ilk özel müzeyi açmış bulunmaktayız.

 

KIBRIS: Açmış olduğunuz Kıbrıs Özel Etnografya Müzesine ilgi var mı ?


Ergün PEKTAŞ: İlgi tahminimden de fazla vardır. Ben hep bizim kültürümüz yok oluyor, unutuluyor diye düşünürdüm, ama şimdi anladım ki toplumumuza sunulmadığı için sunulduğunda ilgi görüyor. Buraya gelenler bayılıyor. Gelen herkes, ‘iyi ki böyle bir yer açtınız’ diyor. Gençlerimizin de ilgisi vardır. Kıbrıs’ta yerleşik olan yabancılar, turistler de buraya geliyor. Müzeye büyük bir beğeni vardır. Fakat eksik olan tur operatörleri eşliğinde turistleri buraya getirmek ve tanıtımımızı yapmaktır.

 

KIBRIS: Müzeye devletin bir katkısı oldu mu?


Ergün PEKTAŞ: Maddi olarak olmadı. Manevi olarak güzel şeyler yaptığımın takdirini aldım. Bunu idame ettirmek lazım diyorlar. Ben yapacağımı yaptım, tabii daha bitmedi daha da olacak şeyler vardır. Turistlerimizi buraya yönlendirmelerini beklerim.


Modern müzecilik ve benim anlayışımda müzeciliğin canlı olması gerekiyor. Çeşitli etkinliklerin o müzeye, o mekana hayat vermesi lazımdır. Biz o şekilde çalışıyoruz. Burada birçok etkinlik düzenleniyor. Arzu edenler gelir, örneğin kitap tanıtımı yapabilir. Düğün fotoğrafı çekmek isteyenler olur. Resim sergisi yapmak isterlerse ona da yer bulabiliriz. Çocuklar ve öğretmenler gelip eğitim amaçlı çalışma yapabilirler. Burası her türlü etkinliğe açıktır.


Burada çay ve kahve içip sohbet edilebilecek yerimiz de var. Hafta sonları fırın kebabımız vardır. Ekmeğimizi burada kendimiz yoğuruyoruz. Gelenler bunların tadına bakabilir.

 

KIBRIS: Ziyaret saatlerini nasıldır?


Ergün PEKTAŞ: Müze, salı gününden pazara kadar saat 09.30 – 16.00 saatlerinde ziyarete açık, Pazartesi günleri ise kapalı.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

FOGEM, HALK DANSLARI YARIŞMASI'NDA İKİNCİLİĞİ KAZANDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık