Ana Sayfa Yurt Lağım'dan konutları oturulamaz hale geldi

Lağım'dan konutları oturulamaz hale geldi

Üç haftadan beri konutların arasından geçen dereye lağım suyu akıyor, vatandaşın tepkisini duyan olmuyor.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2012 Salı 15:22
Lağım'dan konutları oturulamaz hale geldi

Ali CANSU

 

Lefkoşa’da patlayan lağım borularına ve arızalanan pompalama istasyonuna müdahale yapılmaması nedeniyle, Devpa Supermarket çevresindeki konutlarda oturan yüzlerce insan 3 haftadan beri uyuyamaz, nefes alamaz hale geldi.


KIBRIS’ın geçtiğimiz hafta konuyu gündeme taşımasının ardından geçen sürede bir gelişme olmaması vatandaşları çileden çıkardı.


Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait kanalizasyon pompalama merkezinde meydana gelen arızanın grev nedeniyle giderilememesi, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ortamı iyice kötüleştirdi.


Koop- Süt Fabrikası yanında bozuk kanalizasyon sisteminden dere yatağına akan lağım suları ve fabrika atıkları, çirkefe dönüştü, atıkların kokusu dayanılmaz bir hal aldı.


Bölgede milyarlarca sinek birikti. Özellikle akşam saatlerinde çevreye yayılan pis kokuların artması nedeniyle bölge sakinleri evlerinde soluk alamaz hale geldi.


Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının grevde olması nedeniyle söz konusu soruna müdahale edilemediği gibi dere yatağında da hiçbir iyileştirme yapılamıyor.Vatandaşlar tepkili

 

KIBRIS’ı arayan ve sorunları aktaran bölge sakinleri, “Bir iki gün önce çöplerle uğraşıyorduk şimdi de lağım sularıyla başımız dertte. Artık kokuya ve sineklere dayanamıyoruz. Kendi evimizde ve dükkanımızda huzurumuz kaçtı. Sıcaklar devam ettikçe felaket büyüyor” dedi.


Bölge sakinleri, dere yatağından çevreye yayılan kokunun dayanılmaz bir hal aldığından dert yanarken, yetkilileri hâlâ soruna bir çözüm bulmamakla suçluyor. Arsın (Eski Arun) Un Fabrikası yanında bulunan kanalizasyonun dereye akması vatandaşlara “yeter artık” dedirtti.


Kanalizasyon pompa istasyonunda meydana gelen arıza tamir edilmedi. Atıklar kanalizasyon sistemine verilemiyor, dereye bırakılıyor. Bu durum da kentte iğrenç bir kokuyla birlikte insan sağlığını tehdit eden bir kirliliğe yol açıyor.Sarpten: Yetkililerin de ilgilenmesi gerekir

Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, söz konusu sorun ile ilgili KIBRIS’a yaptığı açıklamada, lağım sularının çok uzun bir süredir dereye akmasına rağmen yetkililerin bu konuda hiçbir önlem almadığını söyledi.


Sarpten, ilgili dairenin de bu konuda tedbir alması, bu sorunla ilgilenmesi gerektiğini vurguladı.


Bunun ülkedeki altyapı yetersizliği ve çarpıklığın bir göstergesi olduğunu belirten Sarpten, “Bu kabul edilemez bir durumdur” dedi.


Gelinen noktada, çağdışı kalmış bir ülkede alışılagelmiş manzaraların ortaya çıktığını anlatan Sarpten, “Ülkede, devlet otoritesi yok. İsteyenin istediği yere istediğini yapabildiği noktadayız. Kamu derelerini koruma yasası açıktır. İşin en kötü tarafı ise hastalıkların yaşanmasının an meselesi olmasıdır” diye konuştu.

 

Ne dediler?

 

Gökhan Taner:


“Kanalizasyon üç haftadır dereye akıyor. Henüz bir önlem alınmadı. Çevre Dairesi ve Kaymakamlık gelip durumu görmesine rağmen bir sonuç alınamadı. Bölgede dükkan kiraladım. Kokudan müşteriler de dükkânımıza giremez oldu. Bu kadar sorumsuzluk olmaz. Yetkilileri en kısa zamanda göreve davet ediyorum.”

 

Mustafa Yılmaz:


“Ben burada dükkân işletiyorum ve dereye lağım suları akalı üç hafta olmasına karşın bir önlem alınmadı. Bölgede derenin yanında yabani ördek ve kazlar vardı bunlar da kayboldu. Ya öldüler ya da kaçtılar. Çünkü, derede dayanılmaz bir koku vardır. Bu, çevreye ve insana yapılan en büyük saygısızlıktır.”

 

Erol Işık:


“Benim bölgede kiraladığım dükkânlarım var ve kiracılarım sürekli lağımdan gelen pis kokudan şikayet ediyor. Haklıdırlar. Çünkü, kendileri ve gelen müşteriler bu konudan çok muzdarip. Koku dayanılacak gibi değil. Özellikle akşamları dereye akan kanalizasyon suyu daha da artıyor ve koku dayanılmaz oluyor. Bir de yaz olsa artık bölge yaşanmaz hale gelecek. Yetkililer daha neyi bekliyor?”

 

 

Mithat Bayraktar:

 


“Ülkemizde hiçbir şeye saygı yok. İnsanlara, hayvanlara, canlılara saygı gösterilmiyor. Çevreye de saygısızlık en üst seviyede. Yaşam alanı içerisinde böyle olumsuzlukların olmaması gerekir. Yaşanan bu sorun insanları, hayvanları ve çevreyi büyük bir tehlike altına atıyor. Önlem alınmaması durumunda çeşitli hastalıklar yayılacak. Yetkililerin en kısa zamanda bu sorunu çözmesi gerekir.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık