Ana Sayfa Yurt Lefkoşa artık çöp kent

Lefkoşa artık çöp kent

Ekim ayı maaşlarını hâlâ alamayan ve depresyon geçiren Lefkoşa belediye çalışanları, çöp bidonlarını başkent sokaklarına boşaltarak, kenti yaşanmaz hale getirdi.

Giriş Tarihi: 20 Kasım 2012 Salı 09:01
Lefkoşa artık çöp kent

Ali CANSU – Rahme ÇİFTÇİOĞLU

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanları, maaş ve özlük haklarıyla ilgili sorunların çözümlenmemesi nedeniyle dün beklenmedik bir eylem gerçekleştirdi. Lefkoşa Kaymakamlığı’ndan başlayarak, terminal bölgesi, Girne Kapısı, Meclis çevresi ve dere boyundan sonra Başbakanlığa yürüyen belediye çalışanları, geçtikleri her sokakta çöp bidonlarını yollara devirdi. Başkenti adeta çöp kente çeviren eylemciler halktan ve esnaftan hem destek hem de tepki aldı.


Belediye çalışanlarının parasızlık nedeniyle depresyon geçirdiğini anlayan vatandaşlar, her türlü eyleme başvurulabileceği görüşünü dile getirirken, bazıları da “Bizim ne suçumuz var? Artık yeter. Bu halka karşı bir saygısızlıktır. Hükümet sorunu çözmek zorundadır” dedi.Belediye binasından Başbakanlığa

 

Hükümetin grev yasağına uymayan çalışanlar, önce LTB önünde toplandı. Burada lastik yakarak yolu kapatan 300’e yakın belediye çalışanı, seslerinin yeterince duyulmadığını söyledi. Eylemciler sorunlarına çözüm bulunana kadar grevin devam edeceğini kaydetti ve daha sonra Lefkoşa Kaymakamlığı önüne doğru yürüyüşe geçti.


Eylemcileri Kaymakamlık önüne geldiklerinde “Dana'yı istemiyoruz” diye slogan attıktan sonra etrafta buldukları çöp bidonlarını ve çöpleri önce Kaymakamlık binasına, ardından da yola atarak, “Kaymakam buraya” sloganları attı.

 

Polis sadece izledi

 

Polis, olayları izlemekle yetindi. Kaymakamlık önünde az sayıda polisin eylemcileri kontrol etmeye çalışması alınan güvenlik önlemlerinin yetersiz kalmasına neden oldu. Ardından, kalabalık bir polis grubu olay yerine geldi.


Buradan otobüs terminaline doğru harekete geçen eylemciler yine çevreden dolu buldukları çöp bidonlarını ve poşetleri yollara dökerek, trafiğin aksamasına neden oldu. Çöplerden dolayı yollar tıkandı, araçlar uzun kuyruklar oluşturdu.


Ardından Cumhuriyet Meclisi’ne yürüyen eylemciler, otobüs terminalinden Girne Kapısı’na giden yolu çöple doldurdu, trafik yine aksadı, vatandaşlar yolda kaldı.

 

Dereboyu çöpe boğuldu

 

Meclise yürüyüşe geçen eylemciler burada polis kordonu ile karşılaştı. Hedeflerine ulaşamayınca Dereboyu istikametine yönelen eylemciler, polisin de takibiyle çöpleri yollara dökmeye devam etti.


Dereboyu’nu bir baştan diğer başa çöpe boğan eylemcilerin bu yaptıklarına birçok iş yerindeki vatandaş tepki gösterdi.

 

Arbede çıktı

 

Yürüyüşün başından beri eylemcilere müdahale etmeyen polis daha sonra eylemcilere müdahale etti.


Dereboyu’nda yürüyen eylemcilere müdahale eden polis ile eylemciler arasında arbede çıktı. Arbede yatıştıktan sonra eylemciler Başbakanlık ışıklarında yolu kapattı. Bir süre sonra eylemciler tekrar Başbakanlığa doğru yürüyüşe geçti.


Başbakanlığın önüne gelen eylemciler burada da çöpleri yollara döktü. Her ihtimale karşı Çevik Kuvvet birliğinin Başbakanlığın arkasında bekletilmesi dikkat çekti.


Lefkoşa Polis Müdürü Barbaros Savaşçı eylemcilerin yanına giderek,  “Çöp dökmeyin yoksa müdahale ederiz” uyarısı yaptı.


Bir eylemci o esnada, “Bu memlekette hakkımızı aramak suç ise bizi hapse atın. Her zaman biz temizleriz bu kez biz kirleteceğiz” dedi.


Ardından eylemciler 15 dakika kaldıkları Başbakanlık önünden tekrar LTB önüne yürüyüşe geçti ve geçtikleri güzergahlarda başka çöp dökmeyeceklerine söz verdi. Ancak, eylemciler, “Yetkililer sorunu çözememesi halinde bugün daha şiddetli eylem yapacağız” dediler.


Belediye önüne gelen eylemciler burada lastikleri ateşe verirdi. Burada yolu kapatan eylemciler daha sonra polisin müdahalesi ile yolu açtı. Ardından ise çalışanlar belediye önünden ayrıldı.


Vatandaşlar ve işyeri sahipleri yola dökülen çöpleri kendi imkanları ile temizledi.


Kaymakamlığın tuttuğu işçiler ise polis gözetiminde yollara dökülen çöpleri temizledi.

 

Kaymakam’a göre anarşi

 

Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, belediye çalışanlarının yollara çöp dökmesini halka karşı bir saygısızlık ve anarşi olarak niteledi.


Dana, Belediye Çalışanları Sendikası’nın artık masaya oturup hükümetin önerilerini değerlendirmesi ve soruna bir çıkış yolu bulmasını önererek, her iki tarafı sağ duyulu davranmaya çağırdı. 900 çalışandan 150 tanesinin Lefkoşa sokaklarını çöplüğe çevirmesinin kabul edilemez olduğunu anlatan Dana, “Belediye Sendikası çalışanlarını bir araya toplayıp hükümetin kendilerine önerdiklerini aralarında referanduma sunsunlar. Alınan karara saygılı olacağız” dedi.
Dana, bunun Lefkoşa halkına yapılan bir saygısızlık olduğunu söyledi.

 

Eroğlu, hükümeti işaret etti

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BES’in yollara çöp dökme eylemi hakkında “Tasvip edilecek bir şey değil” dedi ve BES’in eylemini bitirmenin en başta hükümetin görevi olduğunu söyledi.


Bir kabulünde konuya ilişkin herhangi bir girişimde bulunup bulunmayacağına dair soruları yanıtlayan Eroğlu, “Belediye Emekçileri Sendikası’nın eylemi bana göre uzun sürmüştür. Belediye çalışanlarının sokağa çöp dökmesi tabii ki hoş bir şey değildir, tasvip edilecek bir hareket değildir” dedi.

 

Esnaf ne dedi?

 

Ergün Olgun


Belediye çalışanları haklarını almak için eylem yapıyor. Eylemlerinde haklı olabilirler. Ancak, eylemlerin böyle yapılması yanlış. Hükümetin bu hareketin yapılmasına engel olması gerekirdi. Kaç gündür biriken çöpler yol ortasına döküldü. Bu ciddi bir sağlık sorunu ve çevre kirliliğidir. Burada hiçbir suçu olmayan ve belediyeye paralarını ödeyen esnaf mağdur olmuştur. Şu anda belediye çalışanları kamu ve halk desteğini kaybetmiştir. Haklı durumdan haksız duruma geçmişlerdir. Eylem arayışı bu şekilde yapılmamalıdır. Eylem arayışı başkalarına sağlık sorunları yaratıp, başkalarının haklarına tecavüz edecek şekilde olmaz. Hükümet ve belediye de bu işin bu noktaya gelemsini zamanında önlemeliydi. Çok ciddi bir hayal kırıklığı içerisindeyiz.

 

Ahmet Sönmez


Bu bir rezilliktir. İnsanlarla alay etmektir. Bu pislikten sonra hangi müşteri gelip dükkanımıza girecek. Böyle hak aranmaz. Halkı arkana almak istersen halka bunu mu yapacaksın. Dükkanımın önüne çöp dökersen ben ve halk nasıl seni destekleyim artık. Bu halka ve kamuya zarar vermektir. Maalesef bizim de polisimiz buna göz yumuyor. Bu ayıp bir şeydir. Polisin artık sivil idareye bağlanması gerekir. Arabaların camlardan lastikleri gitti. Böyle grev olur mu?

 

Muharrem Özseyfiler


Belediye çalışanı da emekçi ben de esnaf olarak emekçiyim. Emekçinin emekçiye reva gördüğü budur işte. Neyi söyleyelim artık. Halkın sağlığı ile oynamak bu kadar basit mi. Senin sorunun var ise sorununun olduğu mercilerle git bunu çöz. Bunu halka ödetmenin ne manası vardır. Benim çöpümü yola döktün de ne oldu? Ayrıca yazdan fazla iki aydır sinek çekiyoruz. Bunu yapınca eline ne geçti? Emekçiye zarar verdin. Ben buna neyin desteğini vereceğim. Ben belediyeye paramı veriyorum. İki aydır adam tuttum ve çöpleri temizletiyorum. Bütün halka bunun yapılması doğru değil. Bütün Dereboyu pislik içerisinde kaldı. Bunu kim temizleyecek? Halkın burada kabahati yoktur. Herkes aklını başına toplasın. Bunu yapmalarıyla çok büyük destek kaybettiler.

 

Erhan Başay


Dereboyu Lefkoşa’nın kalbi. Gıda sektörünün de olduğu bölge. Haklı olabilirler ama eylem şekli bence böyle olmamalıydı. Yollara çöp dökmek çözüm müdür. Halk olarak mağduriyetlerinin farkındayız. Ama şekil böyle olmamalıydı. KKTC halkının da bu müstahakıdır. Hangi ülkede böyle kaos olacak ve herkes yerinde oturacak. Toplu halde istifa etmeleri gerekir. Eylemi yaparken esnafa zarar vermemeleri gerekir. Bir yıldır belediyeden yeterli servis alamıyoruz. İşlerimiz zaten düşük. Bugün siftah edecek miyiz. Bizler de burada etkileniyoruz. Herkes kendi başının çaresine bakıyor. Benim adamlarım çöpleri toplar, dezenfekte edip kireç döker.

 

Diner Sönmez


Belediye çalışanlarının yüzde yüz haklı olduğunu düşünürüm. Çaresizlik içinde olan insan, değil sokağa çöp dökmek adam bile vurur. Ben de bu durumda olsam belki de aynını yapardım. Hükümet bu sorunu çözmekte çok yavaş hareket eder. Eğer sorun bu hafta içinde çözülmezse ülkede iç çatışma çıkacak. Halk ve belediye çalışanları karşı karşıya gelecek. Belediyedeki grev esnafın işini de çok etkiledi. İnsanlar ekmek alacak para bulmazken nasıl alışverişi düşünsün ki? Bu döner sermayedir. Çalışanlar maaş almazsa biz satış yapamayız.

 

Mukaddes Örek


İnsanlar elbette ki eylem yapabilirler ama belediye çalışanlarının bugünkü eylem şekli doğru değildi. Halk sağlığını tehlikeye atarak eylem yapılmaz. Bu nedenle bizi de karşılarına aldılar.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık