Ana Sayfa Dünya Lefkoşa Belediyesi'nde kaos sürüyor

Lefkoşa Belediyesi'nde kaos sürüyor

Bes İle Örgütlerin Ortak Toplantısından 14 Kasım'da Miting Kararı Çıktı.

Giriş Tarihi: 11 Kasım 2012 Pazar 03:48
Lefkoşa Belediyesi'nde kaos sürüyor

BOZAT: "MAAŞLARIN ZAMANINDA ÖDENMESİ VE YATIRIMLARIN GERİYE DÖNÜK YATIRILMASI KONUSUNDA YASAL GÜVENCE İLE BAŞKAN'IN İSTİFA ETMESİ TALEPLERİNDEN ÖDÜN VERİLMEYECEK"
Lefkoşa, 10 Kasım 12 (T.A.K.): Belediye Emekçileri Sendikası, maaşların zamanında ödenmesi ve sosyal güvenlik yatırımlarının geriye dönük yatırılması konusunda yasal güvence ile Başkan Cemal Bulutoğluları'nın istifa etmesi taleplerinden ödün verilmeyeceğini yineleyerek, Lefkoşa Belediyesi'ndeki grevin süreceğini bildirdi. Toplam 28 sendika/örgüt/partinin katılımıyla bugün yapılan toplantıda bu taleplere destek verildiğini bildiren  BES, 14 Kasım Çarşamba akşamı saat 18.00'de Lefkoşa'da ortak miting yapılacağını da açıkladı.BES Başkanı Savaş Bozat tarafından yapılan açıklamada, örgüt/partilerle bu sabah yapılan toplantıda alınan kararlar hakkında bilgi verildi.
"Lefkoşa Türk Belediyesi'nde greve neden olan maaş ve ücretlerin zamanında ödenmesi, çalışanların Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarının geriye dönük olarak da yapılmasını sağlayacak yasal düzenleme yapılmasından ödün verilmeyeceği konusunda tüm örgütlerin görüş birliği içinde olduğu" belirtilen açıklamada, belediyede yaşanan olumsuzlukların nedeninin Başkan Cemal Bulutoğluları ile Ulusal Birlik Partisi'nin kötü yönetimi olduğu kaydedildi.
"İşbaşı yapın, 1-2 ay içinde yasal düzenleme yaparız" şeklinde bir yaklaşımın kabul edilmez olduğunu, daha önce söz verilmesi nedeniyle işbaşı yaptıklarını ancak sorunun çözülmediğini kaydeden Bozat, "Belediye emekçileri köklü çözüm istiyor" dedi.
BES'in talepleri yerine gelene kadar grevin süreceğini, bu konudaki kararlılığın vurgulanması için 14 Kasım Çarşamba akşamı saat 18.00'de Sarayönü'nde miting  kararı alındığını açıklayan Bozat, mitingin BES'e destek veren örgütler tarafından birlikte  düzenleneceğini kaydetti.
"Kamuoyunda, isteklerimize hükümetin olumlu yanıt verdiği ancak bizim karşı söylemimiz oldu yönünde olumsuz düşünceler vardır" diyen Bozat, BES'e yapılan önerilerin sorunu çözmeye yönelik değil, 15 Kasım KKTC'nin kuruluş yıldönümü kutlamalarına yönelik olduğunu savundu.
Bozat, "Greve neden olan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını garanti altına alan yasal düzenleme mi yapıldı... Belediyeyi borç batağına sürükleyen Cemal Bulutoğluları istifa mı etti... Sorunumuz belli sayıda işçiyi devlet veya başka yere aktarmak değil, halktan yana halka hizmet eden bir belediye yaratmaktır... Çalışanın maaş ve sosyal sigorta/ihtiyat sandığı yatırımlarını garanti altına alan yasal düzenlemedir... BES'in grevi pazartesi günü bu hedeflerle LTB önünde devam edecektir" diye ekledi.
Ortak toplantıya şu partiler/sendikalar/örgütler katıldı:
KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, Türk-Sen, Dev-İş, Koop-Sen, El-Sen, Tel-Sen, Çağ-Sen, Basın-Sen, DAÜ-Sen, DAÜ-Bir-Sen, Güç-Sen, Tıp-İş, Emek-İş, Devrimci Genel-İş, Mağusa Türk Genel-İş, Petrol-İş, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Taşeronlar Birliği, Zeytinyağı Üreticileri, Baraka, Barikat, CTP-BG, TDP, YKP, BKP ve KSP.
(GUR)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık