Ana Sayfa Yurt Lefkoşa pislik içinde

Lefkoşa pislik içinde

Lefkoşa Surlariçi sakinleri böyle bir “pislikle” şimdiye kadar hiç karşılaşmadıklarını belirterek, yaşananlara ateş püskürüyor.

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2012 Cuma 21:19
Lefkoşa pislik içinde

Ali CANSU
Lefkoşa’yı teslim alan dev çöp yığınları vatandaşı çileden çıkardı. Çöplerin haftalardır ortada kalması ve etrafa yayılan kokuların artması nedeniyle ev ve işyerlerinde oturamaz duruma gelen vatandaşlar, savaş döneminde dahi böylesi bir durumla karşılaşmadıklarını belirtiyorlar.


Vatandaşlar hükümet başta olmak üzere tüm yetkililere adeta ateş püskürerek “Bu pisliği temizleyin” çağrısı yapıyor.


Surlar içinde iş yapan dükkân sahipleri, çöplerin müşteri kaçırdığını belirtirken, ortaya çıkan zararı kimin karşılayacağını soruyor ve sıkıntının giderek artması nedeniyle morallerin sıfırlandığına dikkat çekiyor.


Bazı vatandaşlar ise, hükümete ve belediyeye bir tepki olarak çöp bidonlarını yol ortasına deviriyor ve geçişlere bu şekilde engel oluyor.


Kedi ve köpeklerin yol ortasına dökülen çöpleri her tarafa taşıdığını, böylece salgın hastalık riskinin arttığını belirten vatandaşlar, korkudan uyuyamaz hale geldiklerini ifade ediyorlar.


Lefkoşa’da surlar içerisinde “Çapa binaları” diye bilinen bölgede yaşayan vatandaşlar belediye başkanı, sendika ve hükümetin ilgisizliğine adeta isyan ederek, ağır eleştirilerde bulundu.

 

Vatandaş ne diyor?

 

Huriye Galipya:
“Ben yıllardır Lefkoşa’da yaşıyorum böyle pislik görmedim. Artık yeter. Evimizde yemek yiyemez olduk. Çöp kokusundan mahallede yürümek bile imkânsız hale geldi. Bu sorunun hemen halledilmesi gerekir. Paramız ile rezil olmak bir yana kokuyoruz. Bir de gelip belediye seçimlerinde oy isterler. Gelmesinler artık oy da yok. Bir dükkân sahibi de isyanını, çöpü alıp yolun ortasına dökmekle ifade etti. Ne yapacağımızı bilmiyoruz...”

 

Eyüp Hacıeyüp:
“Ben Lefkoşa’da surlar içerisinde dükkân işletiyorum. Bu olaydan önce dükkânımın önünden turistler geçiyordu; şimdi bir vatandaş bile geçmiyor. Çünkü çöp kokusu öyle ağır ki kapıyı kapattığımızda bile koku içeriye kadar giriyor. Bu çile artık çekilmez hale geldi. Bu sorunu yakında değil hemen halletsinler. Bir sendika başkanı ve 200 kişi yüzünden bütün halk bu sorunu çekemez. Dükkânıma iki haftadır müşteri girmiyor. Birkaç kişinin yüzünden 30 bin kişiyi zehirleyemezler.”

 

Hüseyin Esener:
“Bize bu çileyi çektirenler utansın. En kısa zamanda istifa etsinler. Yeter artık, dayanacak gücümüz kalmadı. Hangi çağda yaşıyoruz? Pislik içerisindeyiz... Çocuklarım kokudan ve pislikten rahatsızlandı. Bunlarda hiç utanma yok mu? Lefkoşa ve halk, bunlara mı layıktır? Avrupa’da böyle bir şey olsa ne hükümet ne de belediye kalır.”

 

Orhan Ateş:
“Çocuklarımız hastalandı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Turistler çöpleri fotoğraf çekiyor. Bir taraftan ülkeye turist getirmek için çaba sarf ediyoruz ama gelen turistler de güzellikler yerine ülkenin çöp içinde oluşunu görüntülüyor. Rezil olduk ve kimse bir şey yapmıyor. Bunu en kısa zamanda düzeltmeleri şart. Televizyonlara çıkan yetkililer martaval okumasınlar iş yapsınlar iş ve bu pisliği temizlesinler.”

 

İbrahim Tek:
“Mahallede kokudan duramaz olduk. Artık evimizde değil yemek yemek, kokudan başımızı yastığa koyduğumuzda uyuyamaz olduk. Bu nereye kadar sürecek? Sonunda hasta olacağız. Benim kızım geçtiğimiz gün hasta oldu ve onu hastaneye götürdüm. Bize bu yapılan en büyük saygısızlıktır. Halk gerekeni zamanı geldiğinde yapar.”

 

Kezban Gözdağ:
“Ben 76 yaşındayım ve 36 yıldır bu mahallede yaşıyorum. Böyle bir pislik ve rezalet görmedim. Kokudan evlerimizde oturamaz olduk. Sonunda bütün Lefkoşa hasta olacak. Ne yapacağız? Burada halkın suçu nedir anlamadım. Yazıklar olsun bize bu çileyi çektirenlere. Artık bu görevi bırakıp gitsinler. Sendika başkanına sesleniyorum. Bize bunları yaşatmayın. Halkın suçu ne onu soruyorum.”

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık