Ana Sayfa Yurt Lefkoşa sergisini cumhurbaşkanı açtı

Lefkoşa sergisini cumhurbaşkanı açtı

Eroğlu: "mühim Olan Halkımızın Güzelliklere Sahip Çıkması".

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 12:03
Lefkoşa sergisini cumhurbaşkanı açtı

Lefkoşa, 5 Aralık 2012 (T.A.K.): Lefkoşa Surlariçinin bakımsızlıktan kötüleşen mimari ve çevre vaziyetini video görüntüleri, fotoğraflar ve gazete haberleri ile anlatan, 7 yıllık çalışmaların sergilendiği "Gez, Göz Arpacık" sergisi,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı.
Lefkoşa mahkemeler karşısında eğitsel ve kültürel faaliyetler yürüten Sidestreets binasında yer alan Sanatçı Anber Onar'ın sergisi 18 Aralığa kadar ziyarete açık olacak.
Sergideki çalışmalar 2005 yılına dayanıyor. Sergide,  2005'te Anber Onar tarafından Lefkoşa surlariçindeki tarihi binalara yapılan tahribata ve binaların bakımsızlığına dikkat çekmek için bugün Sidestreetsin bulunduğu binanın,  sanatsal yaklaşımla atıl eşya ve çöplerle süslenmesini ve binanın belediye ekipleri tarafından rahatsızlık yarattığı gerekçesi ile temizlenmesini gösteren video gösterimi ve basında yer alan haberler de bulunuyor.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu serginin açılışında yaptığı konuşmada, Lefkoşa'nın varlıklı ve varlıksızların ayrıldığı görünümünü veren istisnai bir durumu olduğunu, bunun değiştirilmesi, hem vatandaşa hem de yabancılara Lefkoşa Surlariçinin güzelliklerini göstermek için gayret sarfedilmesi gerektiğini vurguladı.
Lefkoşa Surlariçinin tarihi yapısının kaybedilmeden güzelleştirilmesinin gerektiğinin altını çizen Eroğlu, Belediye Emekçileri Sendikasının Lefkoşa Türk Belediyesindeki sıkıntılardan dolayı başlattığı eyleminin Lefkoşa Surlariçine başka çirkinlikler de getirdiğini, ziyaretçilerin şahit olduğu manzaraların untandırıcı olduğunu söyledi.
Eroğlu, "Mühim olan halkımızın bu güzelliklere sahip çıkması, Lefkoşa'yı çirkinleştiren olayların karşısında gösterdiğiniz hassasiyetin herkes tarafından gösterilmesidir" dedi.
Lefkoşa Surlariçinin turistler için bir cazibe yerine dönüştürülebileceğini kaydeden Eroğlu, "Surlariçinin yeniden yapılandırılması nasıl yapılabilir ? Burasının yoksulların yerleşim yeri dışarısının ise varlıklı kesimin yerleşim yeri düşüncesinin hakim olmayacağı bir model üzerinde çalışılmalı" dedi.
ONAR
Sanatçı Anber Onar, 2005'de konu ile ilgili yaptığı ilk çalışmanın ulusal ve uluslararası basında önemli yer aldığını, Sidestreets fikrinin de bu çalışmadan sonra doğduğunu söyledi.
Serginin halkın Lefkoşa Surlariçi hakkında "bana ne ciliğini" yansıttığını ifade eden Onar, "Lefkoşa'ya tekrar ciddi biçimde bakılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık