Ana Sayfa Yurt Lefkoşa'da bir lağım eksikti

Lefkoşa'da bir lağım eksikti

Başkent Lefkoşa’nın derdi bitmek bilmiyor… Aylardır Lefkoşa sokaklarında yaşana çöp sorununa, taşan lağım suları da ekleniyor.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2012 Çarşamba 12:51
Lefkoşa'da bir lağım eksikti

Bazı bölgelerde boruların patlaması ya da dolması nedeniyle lağım sularının yollara taşması Lefkoşa insanına yaşamı zehir ediyor. Yaklaşık 2 aydır kanalizasyon boruları dolan ve lağım sularının yollara taştığı Marmara Bölgesi’nde vatandaş isyan etmiş durumda.

 

Marmara 30. Sokak’ta bulunan bir logarın dolmasıyla yola taşan lağım suları, çevrede inanılmaz bir koku yayılmasına neden oldu. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin grevde olması nedeniyle de haftalardır pis kokuları soluyan mahalle sakinleri, kendi işlerini kendi görmeye çalışıyor. 30. Sokakta kalan bir vatandaş kendi gücüyle logar kapaklarını açarak tıkanan boruları temizlemeye çalışırken, aylardır bu sorunu yaşadıklarını dile getiriyor. Bir vatandaş da hükümetin biran evvel belediye konusunda çözüme varmasını ve halkın hizmet görmesi için çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi.

 

Öte yandan Marmara Bölgesi’nde bulunan Devpa Market karşısındaki dere yatağı da yine kötü görüntülere ve kokuya neden oluyor. Bölgedeki lağım sularının karıştığı dere adeta çirkef görüntüsünü almış durumda. Bir tarafı akıp giderken diğer tarafından suların sabit durması pis kokuların yayılmasına neden oluyor. Yıllardır aynı sorunla yaşayan çevre sakinleri ise yetkililere gerekli temizliğin yapılması konusunda uyarılarda bulunduğuna ancak köklü bir temizlik çalışmasının yapılmadığını dile getirdi.

 

Lefkoşa’nın günlerdir sona erdirilemeyen çöp sorunu ile birlikte vatandaşlar sağlıklarından endişe duyarken, alt yapı yetersizliğinden kaynaklanan ek sıkıntılar, Lefkoşalıların endişelerinde haklı olduklarını kanıtlıyor.Göçmenköy, Şht. Mustafa Mehmet Sokakta patlayan bir fosseptik borusundan taşan lağım sularının çevrede bulunan evlerin yanına kadar yayılması, çevrede kötü koku yarattığı gibi, her türlü bakteri ve mikroba da davetiye çıkarıyor.
Saatlerce akan lağım sularına herhangi bir müdahalede bulunulmaması ise halkın kaderine terk edildiğini resmediyor.

 

Tanju Konuralp / Yenidüzen

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık