Ana Sayfa Gündem LİDERLER ANLAŞTI: MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

LİDERLER ANLAŞTI: MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis Kıbrıs müzakerelerinin devam etmesi kararını aldı. Liderler, ocak ayında Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferansta anlaştı.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2016 Cuma 11:45
LİDERLER ANLAŞTI: MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Liderler, müzakereler için yeniden bir araya gelme ve ocak ayında Kıbrıs ile ilgili uluslararası bir konferansta anlaştı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün gece BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin ev sahipliğinde bir araya geldikleri yemekte müzakerelerde gelinen aşamayı ve nasıl devam edileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

BM Sözcülüğü'nün yemek sonrasında yaptığı açıklamaya göre, liderler, müzakerelere hemen  devam etme ve müzakerecilerini de çözümlenemeyen bütün konuları ilerleme sağlamak amacıyla birbirleriyle bağlantılı olarak ele almaları için görüşmeleri sürdürmeleri konusunda görevlendirme kararı aldı.

Liderlerin ayrıca, mümkün olan en kısa sürede kapsamlı çözüm ortak hedefi doğrultusunda buluşacakları belirtildi.

9 Ocak'ta Cenevre'de buluşma kararı da alan liderler, 11 Ocak'ta birbirlerine haritalarını sunacaklar. 12 Ocak'tan itibaren ise garantörlerin de katılacakları Kıbrıs'la ilgili uluslararası konferans toplanacak. Gerekli görülmesi halinde ilgili diğer taraflar da konferansa davet edilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirisiniz

ÜRETİCİYE, DGS ÖDEMESİ YAPILDI

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık