Ana Sayfa Spor Limassol - FB maçı için skandal karar

Limassol - FB maçı için skandal karar

Avrupa Ligi'nde oynanacak AEL Limassol - Fenerbahçe maçına Türk kökenli KKTC vatandaşları alınmayacak. UEFA Avrupa Ligi'nde AEL Limassol ile Fenerbahçe takımları arasında 25 Ekim Perşembe günü oynanacak karşılaşma için geri sayım başlarken maça gelecek taraftarların tartışması da sürüyor.

Giriş Tarihi: 23 Ekim 2012 Salı 22:18
Limassol - FB maçı için skandal karar

Önce Türk ve KKTC bayraklarının stada alınmayacağı belirtilirken şimdi de KKTC'de yaşan Türklerin maça giremeyeceği ileri sürüldü. KKTC Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, AEL Limassol - Fenerbahçe maçına Kıbrıs Türk tarafında yaşayan Türk kökenli KKTC vatandaşlarının alınmayacağını söyledi. Zaroğlu, "Rumların aldığı bu karar, faşizm zihniyetli bir ırkçılıktır." dedi.

 

Bertan Zaroğlu, bu yönde bir kararın açıklanmasından sonra Fenerbahçe Kulübü'nün ve KKTC'deki Fenerbahçe Derneği'nin bu durum karşısında sessiz kalmasını manidar bulduklarını aktardı. Başkan Zaroğlu, şunları söyledi:

 

"Sözde Avrupa Birliği dönem başkanlığı görevini sürdüren, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, Avrupa normlarına ve spora gölge düşüren, siyaset kokan böylesi ırkçı bir karar karşısında, AB yetkililerinin ne düşündüklerini çok merak ediyoruz.". "Bizler, Rumların bu ırkçı hareketi karşısında, Türkiye Futbol Federasyonu'na açık çağrıda bulunuyoruz." diyen Zaroğlu, "Rum ambargolarına karşı, öncelikle Fenerbahçe Kulübü'nden başlanarak Türk takımlarının Kıbrıs Türk takımlarıyla maç yapmalarına izin verin ve uygulayın. Böylesi, Türk düşmanı ırkçı bir zihniyet sahibi Rum halkıyla, Kıbrıs Türk halkını hangi ortaklık devletinde bir arada yaşatmayı hayal ediyorlar?" şeklinde konuştu. Zaroğlu, "Çözüm olsa da, olmasa da, Türk kökenli KKTC vatandaşları, Kıbrıs Türk halkının ayrılmaz bir parçasıdır." diyerek, "Ne Kıbrıs Rumları'nın aldığı ırkçı kararlar ne de dayatılmayan çalışılan sözde çözümler, bu gerçeği asla değiştiremez. Maç günü kalplerimiz Fenerbahçe için çarpacak, gönülden desteğimiz Fenerbahçe'yle olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Bu arada AEL Limassol - Fenerbahçe karşılaşmasına Türkiye kökenli Kıbrıs vatandaşlarının alınmamasına Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan da karşı çıktı. İşcan, 11 Eylül'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdiklerini belirterek, şunları söyledi:

 

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu maça KKTC'den giriş yapmasını istedik. Bu sorunu ancak siyasi liderler çözebilir. Fenerbahçe Kulübü'ne de sesimizi duyurmak istedik, ama olmadı. Sarı - laciverli kulübün KKTC'den Rum tarafına giriş yapması gerektiğini söyledik, bunun için girişimlerde de bulunduk, fakat bir gelişme olmadı."

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık