Ana Sayfa Yurt Litvanya'dan Türkiye'ye destek

Litvanya'dan Türkiye'ye destek

AB dönem başkanlığını İrlanda'dan devralan Litvanya, Türkiye'nin katılım müzakerelerini ilerletmek istediğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 1 Temmuz 2013 Pazartesi 15:29
Litvanya'dan Türkiye'ye destek

AB dönem başkanlığını İrlanda'dan devralan Litvanya, Türkiye'nin katılım müzakerelerini ilerletmek istediğini açıkladı.

AB Konseyi'nde düzenlediği basın toplantısında dönem başkanlığı önceliklerini anlatan Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Antanas Linkevicius, İrlanda dönem başkanlığı sırasında geçen hafta açılmasına onay verilen fakat bu amaçla düzenlenecek hükümetler arası katılım konferansının AB İlerleme Raporu sonrasına bırakıldığı bölgesel politikalar faslının önceden kararlaştırıldığı şekilde kendi dönemlerinde açılacağını söyledi.

Linkevicius, dönem başkanlıkları sırasında, Yunanistan'la yaşadığı isim sorunu nedeniyle katılım müzakerelerine başlayamayan Makedonya dahil genişleme politikasını ilgilendiren konularda ilerleme sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) AB'nin Washington, New York ve Brüksel'deki ofislerini dinleyip bilgisayarlarına sızdığı iddiasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Linkevicius, ABD makamlarından izahat beklediklerini fakat bu skandalın ABD ve AB arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerini etkilemesini istemediklerini dile getirdi.

Bu arada dönem başkanlığına yakın kaynaklar, Türkiye ile bölgesel politikalar faslına ilaveten yeni bir fasılda daha katılım müzakerelerini başlatmak istediklerini belirtti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık